Jos akulle on annettu 60Ah. Niin mittaanko varauksen jännitteen perusteella? Vai miten? Väheneekö jännite samassa suhteessa. Eli meneekö se nollaan. Täytyykö akku olla kuormitettu mittauksen aikana? (nää on tyhmiä kysymyksiä, mutku ei tiedä)
Akun mittauksesta
jännitteen mittaaja
93838
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Varaustilan mittaus tehdään akkuhappomittarilla.
varaustilanteen vähetessä? Siis voiko ton mitata yleismittarilla?
Siis nuo ampeeritunnit ovat suuntaa-antavia. Käynnistysakuissa löytyy suurille ampeerimäärille enemmän ampeeritunteja, eli siis esim. 40A purkauksella 40Ah akku kestäisi tunnin, mutta jos samaa akkua purettaisiin vaikkapa 1A niin kesto voisi olla esim. 25Ah.
Käyttöakut toimivat sitten toisinpäin, niillä purkausampeerit ovat yleensä pieniä jolloin saavutetaan tuo ampeerituntimäärä. Suurilla virroilla tyhjentyvät nopeasti.
Lyijyakuissa jännite ei missään nimessä saa lähestyä nollaa koska silloin on syväpurkaus ja akku on finito lopullisesti. Ehdoton minimijännite on jotain 10V, mielummin kuitenkin 11V. Tällöinkin akun käyttöikä on lyhyt etenkin lämpimissä olosuhteissa (puolisen vuotta 30 asteen lämpötilassa.). Jos tahtoo akkuaan helliä ja käyttää sitä vuosia niin 11.5v kannattaa käsittää "tyhjäksi".
12/60Ah:n akkua yhden minuutin ajan ja jännite putoaa 11,5V:iin, kuinka suuri on kuorma?
Tajua mistään mitään.
Ton perusteella ei saa laksettua mitään.
laata ampeerimittari kiinni ja kerro sen lukema sen hetkisellä volttimäärällä, noin saat sun telvisios tehon.
sit jaat saadun tehon 12:lla, niin saat ottaman virran.
Sit jaat akun akun AH-määrän tolla yllä lasketulla virtamäärällä, niin saat katseluajan tuntiena, luku on todellisuudessa vähän pienempi.
Ja pätijöille: kyllä, tiedän, ton saa laskettua myöskin niin et mitataan ampeerit ja jaetaan se luku AH-määrällä, mut kaikki pitää opettaa vaikeimman kautta.
Kannataa tehä niin etä laitat mittarin amperrialueelle ja tökkäset sen plus ja miinusnavan välillä, ja lue lukea näytöstä
edellisen.
Millähän mulkut saisi jäljitettyä?
suuremmille virroille tarkoitettu eli käynnistyslyijyakku niin se antaa ruutia siten että purettuna kolme kertaa suuremmalla virralla kuin Ah määrä (tässä tapauksessa 180A) katsotaan kuinka kauan kestää että jännite laskee 9,6V. Siitä sitten saa ajan perusteella laskettua onko akku kunnossa ja kuinka hyvässä, vastaako se ilmoitettua Ah määrää.
Ns. vapaa-ajan lyijyakulle käytetään testinä yleensä Ah määrän mukaista kuormitusvirtaa eli tässä tapauksessa 60A.
Lyijyakussa on huomioitava että jos sitä puretaan pienemmällä virralla niin esimerkiksi ko. akun kohdalla 5A:n kuormituksella siitä lähtee vain kolmannes ilmoitetusta Ah määrästä kun se on jo tyhjä eli jännite laskenut 9,6V. Ominaispainomittarilla saa varmistettua teoreettisen lataustilan ja kennojen keskinäisen kunnon, jos se on 1,285 niin katsotaan että akku on ok.
Täysinäisen akun kuormittamaton jännite vaihtelee 12,3 - 12,8V. Maksimi latausjännite riippuu lämpötilasta; jos lämpötila akussa on -20C niin se on 14,5V, jos lämpötila on 30C niin 13,4V, 40C (esim konehuoneessa) niin 12,8V. Ei ole kovin tarkka muutaman kymmenyksen osalta.
ja mittaat vaikka sekunnin välein virran niin saat
amppeerisekunnit mitkä voit sitten muuntaa amppeeritunneiksi.Näin tein aikoinaan muistaakseni n ainoalle suomessa valmistetulle sukellusveneen akulle.