Pelastuslaitoksen työsuhdeautot

Olettekos Salolaiset huomanneet, että suojatyöpaikkademarit ajaa aika kalliilla vehkeillä siviiliajoa pelastuslaitoksen punaisilla nelivetovehkeillä. Eikä nyt puhuta 20v vanhoista takkiautoista. On se outo juttu, että taloa sammuttamaan tarvitaan nelivehenkilötyösuhdetoauto kun isäntä itse pääsee pihalle ihka tavallisella etuveto corollalla.
152093
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

sitten käsittämättömän kateellista porukkaa. Se, että nää kirjoitukset asiasta riippumatta on anonyymeja, toivottavasti selittää sen, että ylipäätään pienen kylän juntit edes kehtaa jatkuvasti marmattaa, kadehtia, juoruta ja nähdä asiat negatiivisesti. Muutenkin kaiken takana näyttää aina olevan jokin salaliitto tavallista bensasta ruikuttavaa työläistä vastaan!

Äänestä

Ja naapuri ostaa aina sitä kotimaista hyvää kurkkua, minä joudun tyytymään vetiseen espanjalaiseen, on se niin väärin!
Suomessa pikkuteiden kunto on monesti sellainen että perille ei pääse jos ei tietä tulla auraamaan. Ai niin, se auraaja soitti just että ei pääse auraamaan sitä tietä mutta tuu kuiteskin sammuttamaan mun tallirakennus kun traktori linkoineen palaa...

PS. Eläinlääkärit, palokunta, hautausurakoitsijat, taksiautoilijat, invalidit? Täyden autoveron autojako, miks en mä saa, tää on ihan epistä...

Äänestä
  • Joo, nyt mä tajusin. Se sammutuskalusto onkin kaikki just siinä työsuhdeautossa ja riittää kun SE pääsee perille ja auraa samalla tien auki. Kiitos valaisusta. Lopetan tähän.
    Kiitos muillekin kirjoittajille kun ette piiloudu nimimerkin taakse.

    Äänestä

  • Sampo raapii kirjoitti:

    Joo, nyt mä tajusin. Se sammutuskalusto onkin kaikki just siinä työsuhdeautossa ja riittää kun SE pääsee perille ja auraa samalla tien auki. Kiitos valaisusta. Lopetan tähän.
    Kiitos muillekin kirjoittajille kun ette piiloudu nimimerkin taakse.

    Kävikö tämä naapurissani vain ----smmuttamasa "yksityistä paloa" ihmettelee Hän.

    Äänestä

  • Sampo raapii kirjoitti:

    Joo, nyt mä tajusin. Se sammutuskalusto onkin kaikki just siinä työsuhdeautossa ja riittää kun SE pääsee perille ja auraa samalla tien auki. Kiitos valaisusta. Lopetan tähän.
    Kiitos muillekin kirjoittajille kun ette piiloudu nimimerkin taakse.

    Johtoauton ei mielestäsi tarvitse päästä perille, näin ymmärsin kirjoituksestasi. Parempi niin että kalusto on parasta kuin se että paskaa jolla ei mitään tee.

    Äänestä

  • ninpä kirjoitti:

    Kävikö tämä naapurissani vain ----smmuttamasa "yksityistä paloa" ihmettelee Hän.

    Naurettavaa kommentointia, ei selvästikkään ole todellista käsitystä siitä että valmiutta pidetään yllä niin ruokatunneilla kuin virka-ajan ulkopuolellakin :D

    Äänestä

Niin ajavat, mutta taitaa autossa olla yksi puute:Siinä Ei Ole Vilkkuja! Olen sen useamman kerran todennut.

Äänestä

"20v", "takkiautoista", "nelivehenkilötyösuhdetoauto"... kateus vie näköjään kirjoitustaidonkin

Äänestä

tupurissa ajelee sellainen pelastuslaitoksen johto auto aina niin saatana lujaa että jos olet esim koiraa kävelyttämässä ja menossa tien yli juuri kun kyseinen kaahari tulee kotiin päin niin alle jäät jos et juoksuksi laita tai hyppää takaisin sinne mistä tulitkin. on vissiin kiire sammuttamaan janoa kotiin tms...

Äänestä

Taisi olla provo koko viesti. Osaako joku sanoa mitä merkkiä/mallia nuo autot on? Eihän niissä nyt nahkapenkkejä tai huippustereoita ole?
Kun rahaa tuollaiseen kalustoon käytetään pitää sen palvella tarkoitusta eikä huvia.
Järkevä jatko tälle keskustelulle olisi pohtia onko koko pelastuskalusto ajan tasalla. Onko Salossa sellaista paloautoa joka ajetaan seuraavaksi suoraan museoon. Ei kai?

Äänestä
  • Sisäkuva Salon johtoautosta: http://www.fireimages.net/gallery/albums/userpics/normal_Picture 033.jpg

    Salossa pelastuskalusto on erittäin hyvin ajan tasalla. Pelastustoimi oli vuoden 2003 loppuun asti kaupungin omalla vastuulla. Vuoden 2004 alusta homma siirtyi Turun kaupungin ja Varsinais-Suomen aluepelastuslaitoksen vastuulle. Salon kaupungin aikana kalusto laitettiin tiptop kuntoon koska on luonnollisesti syytä odottaa, etteivät Salon asiat ole Turku-vetoisessa organisaatiossa kaikkein tärkeimpiä. Pelastuslaitoksen Saloon sijoitetut autot ovat siis tänä päivänä Turun kaupungin omaisuutta ja Turku onkin päättänyt hankkia tänä vuonna esimerkiksi tuon oheisessa kuvassa esiintyvän Jeepin tilalle Toyotan (Jeeppi menee vaihdossa.) Kovin suurta huolta ja hätää kaupunkilaisilla ei asian suhteen pitäisi olla.

    Äänestä

Nelivetovehkeellä ilmeisesti tarkoitat jeeppiä..
Pelastuslaitoksen organisaatiossa on Salon alueella yksi päällystöviranhaltija jatkuvasti varallaolossa, tämä vastaa koko alueen (11 kuntaa)pelastustoiminnan johtamisesta. Päivystäjät ovat varallaolossa viikon kerrallaan, tämä tarkoittaa sitä että varallaolo tapahtuu virka-ajalla työmaalla ja muu aika kotona, kaupassa, kylässä yms.. kunhan lähtövalmius on 24 H. Tästä muusta ajasta maksetaan osittaista palkkaa. Pelastuslaitos tarjoaa apua kansalaisille maasto- ja keliolosuhteista riippumatta vuorokauden jokaisena hetkenä. Jos tällä nelivedolla saadaan ihmishenki pelastettua on se kerta korvaamaton. (Takkiauto???)

Äänestä

Kysehän ei ole työsuhdeautoista vaan työkaluista joilla tehtäviä suoritetaan. Palotarkastajat tekevät työtä tarkastusautoilla, päivystävä palomestari johtoautolla, palomiehet pelastusautolla jne.
Päivystävän mestarin muut ajot sisältyvät varallaoloon, tämän takia hänen on hoidettava myös omat asiointinsa johtoautolla ollakseen hälytyksen saatuaan välittömästi lähtövalmiina.

Aurinkoisena päivänä voi liikennevaloissa datsun kuskia harmittaa kiiltelevä neliveto jeeppi vierellä, mutta mitäs kun tulee se huono keli jolloin myös onnettomuuksia sattuu herkästi... Kyllä se apu on perille saatava nopeasti ja varmasti kun ihminen sitä kipeimmin tarvitsee.

Nykyisen käytännön mukaan pelastuslaitos uusii henkilöautot neljän vuoden välein (autoverolain mukaan), tämä käytäntö on taloudellisin.
Mahdolliset lisävarusteethan tuntuu myyntihinnassa myös silloin kun auto vaihdetaan.
Laadun kanssa ei mielestäni tärkeissä asioissa ole varaa leikkiä.

Naapurimaassahan hommattiin poliiseille hieman halvemmat autot, mutta sormi meni suuhun kun huomattiin ettei auto pysy kunnolla mutkassa pystyssä, eikä takapenkille saanut rosvoja mahtumaan... =)

Joka asiasta tietysti aina joku valittaa.....

Äänestä
  • Ja välittömästi kun käsky käy on tuo kiiltävä neliveto Jeeppi ajettava tilanteeseen, jossa inhimillisen kärsimyksen määrällä ei ole rajaa, ja jollaisen kokemuksen jälkeen normi Datsun kuski vetää viinaa kuukauden putkeen. Lisäksi tuossa tilanteessa on pystyttävä tekemään työtä joka sisältää isoja ratkaisuja joiden varassa voi olla useiden ihmisten henki. Eikä kukaan lupaa, että tilanteen jälkeen jonossa ei olisi seuraavana samanlainen. Mun puolesta ajakoot vaikka Hummerilla. En kadehdi kun tiedän, että musta ei varmuudella siihen ajamiseen olisi.

    Äänestä

  • Kun talo palaa tai ihmisiä muuten vaan on vaarassa niin mitä tehdään sillä punaisella Volvo S60:llä. Ajetaan metsään neliveto jeepin perässä loukkaantuneita hakemaan, vai??
    Takapenkillä on odellakin tilaa, juu

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sampo raapii kirjoitti:

Olettekos Salolaiset huomanneet, että suojatyöpaikkademarit ajaa aika kalliilla vehkeillä siviiliajoa pelastuslaitoksen punaisilla nelivetovehkeillä. Eikä nyt puhuta 20v vanhoista takkiautoista. On se outo juttu, että taloa sammuttamaan tarvitaan nelivehenkilötyösuhdetoauto kun isäntä itse pääsee pihalle ihka tavallisella etuveto corollalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu