Missä vika,toytan lj70:sen punanen turbovalo syttyy jo 3000 kohalla ja vetuakaan ei yläkierroksilla ole.Ilmanputsarin olen jo vaihtanut.Autolla ajettu 450tkm
Punainen valo....
lj70
51206
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kuvauksen perusteella.
turbon punainen valo meinaa että ahtopainetta liikaa (yli 0.6bar[suunnilleen]). tarkista hukkaportin toiminta. joissakin tapauksissa veto vähenee ku painetta reilusti liikaa eikä ruoka riitä. vakio turbo pystyy ahtaan jopa 1.8 baaria ilman välijäähdytintä ja se pystyy jo "jarruttaan" moottoria kun vielä pieni pakopesäinen vakio ahdin,(yli 3500 kierroksen ahistaa joka tapauksessa).
välijäähdyttimen kans kone pysyy nipussa ilman hukkaporttiakin ja syöttöä kestää laittaa sen mitä pumpusta saa irti. tosin oma kokemus cressidan ct20 turbosta, lantikassa voi olla himpun pienempi pakosiipi.
Voisko diesel moottori saaha liikaa happia? Ite oon ahtanu monta isompaa dieseliä (scania 8l) enkä oo lisänny kaikkiin syöttyä ollenkaan.Hyvin ovat pelanneet.Toisaalta toyotakaan ei kyllä savua yhtään.Valo syttyy jo n2500 kohalla ja veto hiipuu siinä 3000:ssa.vika vois olla niissä pumpun säätövehkeissä,tuntuu ajossakin että eisaa tarpeeksi evästä,mutta miksi valo syttys?
sen verran tosiaan korjaan että happea ei oo liikaa vaan paine pystyy jarruttaan. kaverillani on 250td mersu jossa hukkaportin kans paine 0.9bar. polttaa tällä paineella kaikki mitä pumpusta saanut irti (niin että kierroksetkin ajan kans laskeutuu). portin letku irti nostaa paineen parhaillaan (tai pahimmillaan) yli 2bar ja vedot hiipuu.
tojon pumpussa painekalvon kara tiimalasin mallinen eli ku painetta liikaa niin rupee puottaan syöttöä.
karan voi muotoilla niin että ei puota syöttöä vaan antaa koko ajan enempi paineen noustessa.
kalvon voi kääntää eri asentoon ja kannattaakin tarkistaa miten on ku "tiimalasi" epäkeskeinen.
mitä pidemmälle seuraaja tappi pääsee sen enempi syöttöä. liike varaa voi jonkin verran kasvattaa ku ottaa vähän lastua kalvorasian kannesta ja ite otin vakiopumpusta millin vielä rajoittimesta (epäkeskeinen sekin, säädetään pyörittämällä kuusiokolo avaimella).
lantikan ahtimessa hennoo olla kompura siipi isompi ku resiinassa. pakosiipi v-mäinen ruveta mittaan mut kompura paremmalla paikkaa, cressidan ct20 siivet pako 48mm ja kompura 37mm suunnilleen. ja jos nostat ahtopaineen yli kilon ni tee avarampi suora pakoputki (mukavampi tehdä kuin vaihtaa männät). mulla vain yks simonssin 2,5" läpivirtaus vaimennin mut enempää ei tarvi, vaimentaa turbon kans riittävästi.
turbon laakerointi paskana!