Hei kaikki haluan tässä nyt kertoa tyttäreni tarinan.Hän on yhdeksän vuotias ja painoa no 60kg eli hän on pyöreä tyttö.Mutta tämä pyöreys johtuu kilpirauhasen vajaatoiminnasta.Ja tästä tyttäreni pyöreydestä kaikki alkoi.Tämä kiusaaminen koulussa alkoi joulukuussa 01.Hän kieltäytyi yhtä äkkiä menemästä kouluun itki huusi ja meukkasi se oli aika outoa koska hän oli aikaisemmin pitänyt koulun käynnistä ja sanoi että viikonloput on tylsiä kun ei pääse kouluu.Kyselin sit että mikä on syy kun koulu onkin yht äkkiä tylsä paikka hän kieltäytyi puhumasta joten ilman selitystä hän mielestäni sai mennä kouluun niimpä vein hänet sinne.päästyämme koulun pihalle hän alkoi voida pahoin ja sanoi sen monta kertaa joten hän jäi koulun pihalle odottamaan ku minä menin opettajan kans puhumaa.opettaja sanoi että tyttärelläni on ollu jotain riitaa kuudennen luokan poikien kanssa kysyin että mitäköhän riitaa niin opettaja sanoi että tytärtäni oli haukuttu läskiksi mutta että se on jo vanha juttu eikä vanhoja juttuja selvitellä.ok.Joten yritin selvittää asiaa itse tuli ilmi että yksi näistä pojista oli lyönyt tytärtäni nyrkillä poskee.Tästä kaikesta seurauksena on että tyttäreni sairastui paniikki häiriöön.Eikä voi käydä kanssani kaupassa tai koulussa ilman että istun hänen vieressään.Hän jopa nukkuu samassa huoneessa kuin minä Hän pelkää kaikkea mahdollista kuolemaa ym. MIELESTÄNI KIUSAAMINEN EI OLE KIVAA.siintä voi seurata vakavia juttuja.
tyttäreni on koulu kiusattu
tara
6528
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tyttäresi tarina on surullinen ,sellaista kohtaloa ei haluaisi kenellekään. Mutta eihän tyttäressäsi ole mitään vikaa, hän on sinulle varmasti rakas ja tärkeä.Kannattaisi ottaa yhteyttä kiusaajan vanhempiin ja keskustella asiasta, ongelmahan on kiusaajalla , hän tarvitsee apua, pikaisesti. Sinun pitää tukea ja rakastaa tytärtäsi ja saada hänet puhumaan peloistaan.
Tiedän vähän liiankin hyvin mitä on paniikkihäiriö. Sun tyttärelläs on vähän sama juttu kun mulla.. Mun mielestä sun kannattais jo ottaa yhteyttä koulun terkkaan joka vois ottaa yhteyttä lääkäriin joka vois miettiä mahdollisesti paniikkihäiriöön tarkotettuja lääkkeitä. Lisäkis kannattaa ehdottomasti harkita terapiaa, jossa tyttärenne saa puhua kaiken ja ihan mitä tahansa ihmiselle joka ei takuulla oo kiinnostunu pinnallisesta ulkonäöstä!!! Mun paniikkihäiriö meni niin pitkälle että jouduin sairaalaan ja olin itsetuhoinen. Kiusaaminen jättää ikuiset arvet sydämeen seka itsetuntoon, mutta sen asian kanssa on jaksettava jatkaa. siitä kun minua kiusattiin on jo neljä vuotta (kiusaaminen loppui sairaalaan joutuessani)mutta edelleen pelkään ihmisiä. Kaikkia. Olin sairaalassa 2.5 vuotta ja nyt olen huostaanotettu. En siis saa enää asua vanhempieni kanssa.
Itseäni autta eläimet! olen sydänjuuriani myöten rakastunut eläimiin ja haaveilen eläinhoitajan urasta. Itselläni on kilppari joka muistuttaa minua siitä että joku tarvitsee ja kaipaa. Olen töissä eläinhoitolassa jossa on hylättyjä, hakattuja mutta myös ihan vaan hoidossa olevia eläimiä. Eläimet ovat minulle terapiaa. Olisiko Teillä mahdollisuus auttaa tytärtänne eläinten kautta? Toivon että asianne kääntyvät pian parempaan suuntaan!! Voimia kaikille kiusatuille!!
sinulle joka kirjoitit nim merkillä surullista joo olemme menossa aurooran sairaalaa viiden viikon hoitojaksolle.Myös tästä lääkityksestä on ollut puhetta.Kyllä kiusaaminen on tosi kauheeta ja yleensä tää kiusaaja ei ajattele että kiusaaminen saattaa jättää ikuiset arvet kiusatun sydämmeen.Tyttäreni on nyt niin huonossa kunnossa että en ainakaa vielä yrittäisi tätä koti eläimen hankkimistä mutta siintä kyllä saattaisi olla apua. Kiitos vihjeestä..
Nyt 10 vuotiasta pikkuveljeäni kiusattiin vuosi sitten koulussa. Kiusaajat oli saman luokkalaisia poikia. Yksi 'pääpomo' ja kaksi hiljaisempaa kiusaajaa.
Puheet alkoi syyslomalla, ettei hän halua mennä kouluun. Koko se syksy oli yhtä itkua ja valvottuja öitä. Äiti oli huolissaan ja kaikki oli huolissaan. Kuitenkin ajateltiin että se menee ohi, tai muuta.
Joululoma kun alko veljeni oli innoissaan. Se sanoi et jes, enään ei tarvi mennä tuonne kouluun, saan vaihtaa koulua! Tästä oli ollut aiemminkin puhe.
Silloin äiti 'heräs' ja sano, ettei tämä näin voi mennä. Soitti opettajalle ja kiusaajien vanhemmille, et nyt tulette kaikki meille ja keskustellaan tämä asia selväksi. Kaikki ottivat asian hyvin ja kiusaajat pyysivät veljeltäni anteeksi.
Tämän jälkeen kiusaaminen ei suinkaan loppunut, mutta on selvästi vähentynyt. Veljeni lähtee mielellään kouluun eikä enään tarvitse tulla itkien kotiin.
Jaksamista sinulle Tara!
No mä oon 16v poika...oon menny vuotta myöhemmin kouluun mut ei oo kiusattu..
ekalla kiusattiin lihavuudesta mut se loppu ku muistutin kiusaajia että kuka tässä on isoin
no mut sun tytön pitäs hankkia hyviä ystäviä ja ketä vaan...kuten musta se vois saada apua..oon kuiteski aika kokenu ja monelaista kokenu¨..
pistä vaan mailia jos haluut
Tää jäi jos sitä ei näy [email protected]