Pictogram-kuvat tai PCS-kuvat!!

äiti-78-

Noita kuvia haluaisin,,saako niitä vain puheterapialta?! meillä käytetään hiukan tukiviittomaa, jotain kuviakin. tahtoisin saada kuvia lisää, jääkaapin oveen,wc,pesuhuone ym.

5

9150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • appuu..

      www.papunet.net
      tutki, siellä löytyy vaikka mitä! Hienot sivut.

    • Aliza

      www.dotolearn.com. Nää on tosin jenkkisivut(muistaakseni), joten jotkut kuvat on sen mukasia. Mutta käyttökelpostakin löytyy.

    • äitee +4

      kannattaa jutella puheterapeutin kanssa noiden kuvien käytöstä jos viittomia jo on. Kuvat kun ovat tavallaan kommunikaatiohierarkiassa alempana kuin viittomat.. Jos viittomiin tähdätään ei kannata aloittaa kuvia kovin innolla. Noista kahdesta kuvasta valitsisin itse ehdottomasti PCS-kuvat jos olisi valittava sillä osa pictoista todella vaikeaselkoisia ja noissa PCssä on esim tunteet yms esineiden lisäksi...

      • mun

        tytöllä dysfasiaa ja kuvien käyttöä pyritään suorastaan rajoittamaan, koska ongelma enemmänkin kuullun hahmottamisen puolella, joten kuvista sais vaan "helppoja" ratkaisuja, eikä ongelma poistuis.
        Juttele puheterapeutin kans ensin, että suositteleeko se niitä.


    • heart65

      https://www.compaid.fi/product_info.php?products_id=158


      Olkaa vaativia kysykää, vaatikaa, minä asun keski suomessa ja sain vaatimalla keskussairaalastamme siellä puheterapeutti teki eli tulosti kuvia meille ja mulla on atk tuttu joka kalvotti ne mulle pikkuhinnalla kuluja vastaan on ystävällinen ja haluaa auttaa ihmisiä.

      Nykyään kalvotuskoneet ei enää hirmukalliitakaan.

      Kuvia voi piirtää itse tai käyttää tietsikkaa ottaa valmiskuvia, ne ei tarvitse olla erikoisen hienoja vaan juuri oman lapsenne tilanteen mukaisia. Minäkin tein esim aamu kuvan, otin paint ohjelmasta valmiita kuvioita aurinko, pilvi, puita ja kirjotin aamu, vähän värejä ja tulostin ja hyvin toimi!!! voi piirtää myös käsin, selkeitä vaikka tikku ukkoja, lapsi ymmärtää hyvin.

      Oma dysfaatikkoni oli 2-3 vuotta jäljessä ja kuvallinen hahmotuskyky esim 4v testeissä ikätasoa edellä ja kuullun ymmärtäminen tuon 2-3v perässä. Edelleen hän on visuaalisesti lahjakas ja joskus ajattelinkin hänen kanssaan pärjäisi puhumatta pelkillä kuvilla koska on niissä haka!!

      Muokattu: hopsake, 30. kesäkuuta 2007 10:13

      tuo minun oma tekstini perheklubissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3877
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3249
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      34
      2884
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2782
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      134
      2469
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      49
      2078
    7. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      94
      1270
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1245
    9. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      13
      1142
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1129
    Aihe