Pictogram-kuvat tai PCS-kuvat!!

äiti-78-

Noita kuvia haluaisin,,saako niitä vain puheterapialta?! meillä käytetään hiukan tukiviittomaa, jotain kuviakin. tahtoisin saada kuvia lisää, jääkaapin oveen,wc,pesuhuone ym.

5

9168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • appuu..

      www.papunet.net
      tutki, siellä löytyy vaikka mitä! Hienot sivut.

    • Aliza

      www.dotolearn.com. Nää on tosin jenkkisivut(muistaakseni), joten jotkut kuvat on sen mukasia. Mutta käyttökelpostakin löytyy.

    • äitee +4

      kannattaa jutella puheterapeutin kanssa noiden kuvien käytöstä jos viittomia jo on. Kuvat kun ovat tavallaan kommunikaatiohierarkiassa alempana kuin viittomat.. Jos viittomiin tähdätään ei kannata aloittaa kuvia kovin innolla. Noista kahdesta kuvasta valitsisin itse ehdottomasti PCS-kuvat jos olisi valittava sillä osa pictoista todella vaikeaselkoisia ja noissa PCssä on esim tunteet yms esineiden lisäksi...

      • mun

        tytöllä dysfasiaa ja kuvien käyttöä pyritään suorastaan rajoittamaan, koska ongelma enemmänkin kuullun hahmottamisen puolella, joten kuvista sais vaan "helppoja" ratkaisuja, eikä ongelma poistuis.
        Juttele puheterapeutin kans ensin, että suositteleeko se niitä.


    • heart65

      https://www.compaid.fi/product_info.php?products_id=158


      Olkaa vaativia kysykää, vaatikaa, minä asun keski suomessa ja sain vaatimalla keskussairaalastamme siellä puheterapeutti teki eli tulosti kuvia meille ja mulla on atk tuttu joka kalvotti ne mulle pikkuhinnalla kuluja vastaan on ystävällinen ja haluaa auttaa ihmisiä.

      Nykyään kalvotuskoneet ei enää hirmukalliitakaan.

      Kuvia voi piirtää itse tai käyttää tietsikkaa ottaa valmiskuvia, ne ei tarvitse olla erikoisen hienoja vaan juuri oman lapsenne tilanteen mukaisia. Minäkin tein esim aamu kuvan, otin paint ohjelmasta valmiita kuvioita aurinko, pilvi, puita ja kirjotin aamu, vähän värejä ja tulostin ja hyvin toimi!!! voi piirtää myös käsin, selkeitä vaikka tikku ukkoja, lapsi ymmärtää hyvin.

      Oma dysfaatikkoni oli 2-3 vuotta jäljessä ja kuvallinen hahmotuskyky esim 4v testeissä ikätasoa edellä ja kuullun ymmärtäminen tuon 2-3v perässä. Edelleen hän on visuaalisesti lahjakas ja joskus ajattelinkin hänen kanssaan pärjäisi puhumatta pelkillä kuvilla koska on niissä haka!!

      Muokattu: hopsake, 30. kesäkuuta 2007 10:13

      tuo minun oma tekstini perheklubissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      47
      2192
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      191
      2009
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      736
    Aihe