Eläkkeeni on verojen jälkeen alle 700 euroa. Paljonko ulosottaja voi siitä viedä, kun suojaosuuden jälkeen jää vain n. 103 euroa käteen. Luin jostain, että alle 718 euron palakasta tai eläkkeestä ei voi ulosmittausta suorittaa.
Eläkkeen ulosmittaus
- joonatan...
4025160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
tuosta eläkkeestä noin 77,- €/kk.
Kiitos QWERTY
Missä tapauksesa se voisi olla sen 1/3 osaa, eli noin 34 euroa ?
Suurista eläkkeistä ja palkastako joutuu suorittamaan ulosotolle 1/3 osan ?
nettoeläkkkeet ovat yhteensä vähintään 1020,60 € on ulosotto 1/3 (Esim. tuosta määrästä siis 340,20 €)
esim. vanhemmilla maatalon emännillä pelkkä kansaneläke ja epäilen sen jäävän alle tuon 1020,60 €.
Pienituloisella eläkeläisellä voi olla vähäinen työekäke ja lisänä kansaneläkettä ja silloin eläke voi jäädä alle 700 euroa. Peritäänkö siitäkin ulosottoon jotain kun kyseessä on vahingonkorvaus, eikä velka siinä mielessä että olsi tehty velkaa, ostettu jotain ja jätetty mksamatta.
Kelan nettoeläke (siis eläkkeestä vähennetty ennakonpidätys ja tuet) on 550,- /kk ja työeläke nettona 140,-/kk. Yhteensä 690,-. Huollettavia ei ole joten suojaosuus on 567,- €/kk. Ulosotto on yhteen lasketun eläkkeen ja suojaosuuden erotuksesta 75 % = 92,25 €.
Oikeuden tuomitsemat vahingonkorvaukset ovat tietysti ulosottokelpoisia perittäviä.
Suojaosuuden ylittävästä osasta 1/3 ,jos kaksinkertainen tai alle ylittävämäärä, tuossa tapauksessa vain ylittävästä osasta 1/3 osa.
Heippa !
Kaikille tiedoksi ja käykää käykää allekirjoittamassa aloite ulosoton suojaosuuden nostamisesta täällä
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/3770
Suojaosuus siis noin 670 e. Sen verran sinulle pitäisi vähintään jätä koskematta, niin minä käsitin.
paljonko ulosmitataan työeläke 410 euroa ja kansaneläke 404 euroa
Käteen jäävä osuus on 696r
penaw: suojaosuuden ( yksinasuvalla 1.1.2012 alkaen 650€ ) ylittävästä osuudesta 2/3 eli sulta n.109€
kansaneläkettä ei lasketa ulosotossa vaan työeläke ja jos se on alle 600,00€/kk ei ulosottoa peritä, ihme laskelmia tällä sivulla .
Päätitpä sitten vastata kymmenen vuotta vanhaan ketjuun, jossa viimeinen vastauskin on viisi vuotta sitten.
Muuten kansaneläke lasketaan osaksi tulopohjaa, vaikkei siitä voidakaan ulosmitata.
Ja alle 678 euron tuloista ei peritä mitään, koska vasta suojarajan ylittävistä tuloista, esim työeläkkeestä.
Eli jos on pelkkä kelan kansan- ja takuueläke, niin mitään ei voida ulosmittauskiellon takia ulosmitata, mutta jos on kansaneläkkeen ohelle työeläke, niin silloin voidaan, ja tällöin lasketaan normaalisti työ- ja kansaneläke yhteen, ja muuten normaali ulosotto paitsi että se pidätetään vain työeläkkeestä.
Palkasta menee 1/3-osa uo.lle.Olen hakemassa varhennettua,jota mahdollisuus saada uuden pykälän mukaan.Paljonko varhennetusta mitataan ulos,vai meneekö koko nettosumma ulosottoon?
Suojaosuus on nykyään noin 672 euroa. Jos eläkkeesi on työeläke ja kansaneläke yhteenlaskettuna 1000 euroa, menee ulosottoon noin 220 euroa. Nettotulosi on silloin n. 780 euroa.
Jos yhteenlaskettu eläkkeesi on 850 euroa otetaan ulosottoa noin 120 euroa ja käteesi jää 730 euroa.
Jos eläkkeesi yhteensä on 760 euroa ei ulosottoa oteta koska alle 60 euron ulosottoja ei tilitetä.
Tässä on myös yksi UO:n kummajainen. Pienemmästä tulosta jää enemmän kuin isommasta.
eläke on 1350 pankkivie 655 uolsotto 460 käteen jää 240 kun ulos otto ei noteraa pankin lainaa kela ei huomio pankinlainaa minä olen hyvätuloinen
Aivan oikein kansaneläke ei ole ulosotto kelpoinen (paitsi jos on elatusmaksuja rästissä )
Takuu- ja kansaneläkkeessä on sellainen ero, että takuueläkkeestä ei saa ulosmitata mitään, mutta kansaneläkkeestä saa ulosmitata elatusmaksurästejä (ei muuta).
Eikö ulosotto muka anna tai antanut maksuhuojennusta pankin velan takia? Entä lääke- ym kulut.
Jos muut velanmaksut huomioitaisiin ulosotossa, niin silloinhan kannattaisi olla mahdollisimman iso asuntolaina isolla kuukausierällä ja näyttää muille velkojille pitkää nenää.
Kai ne laskevat jotain pakollisiksi asumiskuluiksi. Ainakin vuokran tai siihen rinnastettavan määrän asuntolainaa. Ja pakolliset lääkekulut.
Mistä tuollaista tietoa olet saanut ettei muka alle 60 euron ulosottoa peritä? Ainakin mulla ansiosidonnainen meni vaivaiset 45 euroa yli suojaosuuden niin kyllä ne siitä sen 30 euroa vaan vei joka kuukausi.
Ehkä tuo hänen väärinkäsityksensä johtui siitä, ettei takuueläkkeestä - maksimissaan 760,26 € - saa lain mukaan ulosmitata senttiäkään.
https://asiointi.oikeus.fi/web/asiointi/maksukieltolaskuri
Linkissä palkan ulosmittauksen laskuri, pätee aivan mainiosti myös eläkkeen ulosmittaukseen.
Ottaako laskuri huomioon, että mahdollisesta takuueläkkeestä ei lain mukaan saa ulosmitata ollenkaan?
Näyttää, että olet oikeassa, " Laki takuueläkkeestä: 35 §, Takuueläkettä ei saa ulosmitata."
Samoin asumistuki ja mahdollinen toimeentulotuki on ulosmittauksen ulkopuolella, uskoisin myös muutkin eri Kelakorvaukset ovat ulosoton ulkopuolella.
Muut eläke- ja palkkatulot laskuriin ja pitäisi mennä oikein :)
Minu lla eläke n. 900 ja ulosoton jälkeen maksavat 68 e. Työeläke siis. Kansaneläkkeeseen ei kosketa.
Miten ulosotto voi viedä koko eläkkeeni ei penniäkään tilille.
Muita tuloja ei tällä hetkellä ole, kansaneläke 200 e.
Oli yllätys kun meni tiliä katsomaan. Kirjekintuli paljon myöhemmin.
Kansaneläke lasketaan mukaan tulopohjaan, vaikka siitä ei saakaan ulosmitata. Sen vuoksi työeläkkeestäsi joudutaan ulosmittaamaan enemmän.
Jos kansaneläkkeesi on 200 euroa, saat ilmeisesti työeläkettä 913,04 €. Ulosmitattava määrä on maksukieltolaskurin mukaan tapauksessasi 293,92 €, joka otetaan kokonaisuudessaan työeläkkeestä, koska kansaneläkkeestä ei saa ulosmitata. Laskujeni mukaan tilillesi olisi pitänyt kuitenkin tulla (913,04-293,82) = 619,22 euroa, josta summasta en vähentänyt vielä veroja (jotka pieneläkeläisillä ovat ilmeisesti aika lähellä nollaa).
https://asiointi.oikeus.fi/web/asiointi/maksukieltolaskuri
Tietääkö joku, lasketaanko joustava hoitoraha mukaan tulopohjaan? Kela maksaa sitä siis alle 3-vuotiaan lapsen vanhemmalle, joka on lyhentänyt työaikaansa, eli korvaa menetettyä palkkaa.
Usaassa lapsiakin vainotaan luki uutisessa.
voiko kansanelääkkeestäni ulosmitata työeläke 820 kansaneläke 220e paljonko ulosottoon kysyy 76 vuotias.
"voiko kansanelääkkeestäni ulosmitata työeläke 820 kansaneläke 220e paljonko ulosottoon kysyy 76 vuotias."
Kansaneläke ei nauti mitään ulosottosuojaan. 1040 € nettotuloista menee ulosottoon 229,33 €.
Työeläke 477€ ulosmitattiin 171€
työeläke 477€ saakoulosmitata
Kaikki työeläkkeet ovat ulosottokelpoisia.
Kelan maksamat eläkkeet ovat ulosottokelvottomia, mutta ne lasketaan mukaan tulopohjaan, josta lasketaan lopullinen ulosottomäärä. Tällöin työeläkkeestä saatetaan joutua ottamaan normaalia enemmän, periaatteessa jopa 100 prosenttia, kunhan vain Kelan maksamista eläkkeistä ei nipistetä senttiäkään.
Netissä on ulosottolaskuri. Syötä sinne eläkkeittesi yhteisumma. https://asiointi2.oikeus.fi/ulosotto/#/maksukieltolaskuri
paljonko v 20023 menee ulosottoon tyoeläke netto 888e kela 230e kysyy iäkäs eläkeläinen kiitos
Tulot yhteensä
► 1 118,00 €
Velalliselle palkasta maksettava määrä
► 987,67 €
Palkasta ulosottoon tilitettävä osuus
► 130,33 €
ulosottolaki muuttunut kesäkuu 20 p 2023 paljonko ulosottoon kysyy mummu työeläke 920 kela 230 e lapinakka kiittää.
Tulot yhteensä
► 1150,00 €
Velalliselle palkasta maksettava määrä
► 998,33 €
Palkasta ulosottoon tilitettävä osuus
► 151,67 €
https://asiointi.oikeus.fi/ulosotto/#/maksukieltolaskuri