Minä se käyn jo aamutuimaan kuumana ku hellakoukku mutta sen verran löytyy vielä tästä kallosta älyy että lakkaan yrittämästä raitistaa toisia. Sehän on ihan turhaa ja neuvonrääpäleet valuu hukkaan ihan ku vesi influenssahanhen selästä. Luovutan.
Itelleni raittius on kuitenki tae hyvälle ja ihmisarvoselle elämälle joten teen töitä sen eteen.
Mitäpä minä muista välitän - ryömikööt vaikka kärsä ojanpohjassa - saparo pystyssä.
08.04.06 , huomenta
11
870
Vastaukset
Ei täälläkään juoppoja pyöri nurkissa, jonkun kerran olen vihjannut raittiista elämästä, sen jälkeen on saanut rauhassa elellä.
Silloin kun oma halu herää, sitten alkaa vasta toipuminen.
Raitista viikonloppua kaikille, sitä haluaville.- paranoidi
Oma raittius, se on hyvä tavoite. Krapulatta , ja jatketaan tipatta tämä lauantai.
- Dokaani
Nämä lauantaiaamut ovat mukavia, jos ei ole sattunut törpöttelemään.
On ankeata yrittää salata kankkunen vaimolta, joka ei tiedä, että piilopullo oli perjantaina käytössä. Sitten mietiskellä, onko ajokykyinen yhteentoista mennessä, jolloin perhe lähtee kaupunkikierrokselle.
Tällaista harrastin pari vuotta viime kesään asti. No senkin jälkeen on pari kertaa tullut törpöteltyä, mutta tuota hullua jemmapullotapaa en ole enää harrastanut. Hitto, mitä kaikkea sitä heikko ihminen humalansa eteen viitsii tehdä.
Kilvoittelu jatkuu - tänään ei tarvitse ajokunnosta huolehtia. - ma-sa
Son lauantai ja Suomanpäivä.Vai käyt sie aahoo kuumana siellä.Annoit kyllä nyt jo sitä vertaistukea heti aamutuimaan.Meinas kahavi mennä väärään kurkkuun......
Täällä palstalla ku tarpeeks kauan vierailee ja seuraa "tuttujen" touhuja on alkoholistina helppo huomata.Missä vaiheessa jonku toipuminen ja toisen toipumattomuus on.(Perustuu omaan kokemukseen.)
Neuvojahan me ei pystytä antaan muuta ku omalla esimerkillä ja tuomaan esiin että toivoa on olemassa.
Ongelmasta tai kohtuukäytöstä en osaa edes keskustella.On senverran pitkä ja monimutkainen asia.Tai sanosko ny niin paljo että.
OLIN KOHTUUKÄYTTÄJÄ.MULLE TULI ONGELMA.MINUSTA TULI ALKOHOLISTI.
Jos tämä ei kolahtanut jonku avun hakijan kalloon niin ongelma ei ole minun.
Voi kiesus,nythän tarttu tuo kuumuus minuunki.Mikään palsta tai ketju ei pirä minua raittiina.Sitähän mun piti vaan tulla sanoon että tänään, juuri tänään en ota alkoholia.aahoohoo välitä ja kuumene!
Päivää vaan.
Raitistellen tänään ja hyvää viikonloppua kaikille palstalaisille.
t. Mettäläinen
- papio
Huomenta, huomenta! Täällä ollaan ja selvipäin vietetään lauantaita. Tuli syksy tänne Pohjoiseen. Aurinko ei paista, mutta onneksi on lämpöasteita.
Raitis Lauantai jälleen, on tämä ihmeellinen ja sisäänpäin lämpeävä ketju toisten silmissä, ei mee oikeen jakeluun. No, on paljon asioita joita en ymmärrä. Kaikesta huolimatta...raitis Lauantai ja huomenta kaikille.
aion köntystellä tääkin lauantain.
Koeta sinä aahoohoo jähytellä, tiedän kyllä tunteesi,olen ollut montakertaa samassa lirissä! Tuetaan me toisiamme kun apu ei kerran muille kelpaa,tarjottu mikä tarjottu! Yritetään sitten kun tulevat kyseleen. Hyvää viikonloppua sinulle ja muillekin tipattomille!- Cettuz!
Selvinpäin. joo.
- aahoohoo
tarkemmin sanottuna torikahviossa juttelin yhen jääkiekkoilijan kanssa ja sen seura pelaa tänä iltana pronssiotteluu tuossa pienessä mutta ah, niin intiimissä hallissa. (tässä kunnassa kaikki rakennetaan ensin pieneks jo valmiiks ja sitte haahuillaan jo harjakaisissa laajennuksen perään. Uimahalliki on ku kirnu)
Okei, siis tältä seniori-ikäseltä kiekkoilijalta kysyin jotta tarviisko ne stiöliideriä tunnelman nostatukseen ku mulla ois varusteet komerossa - kaks pölyhuiskuu ja mahoton into päällä.
Oli ihan tunnoton kaveri: sano jotta tule ihmeessä - kyllä siellä aina sen verran kalkki pölisee.Tässä mietiskelin, että vetikö aahoohoo samba tamineet päälle ja pölyhuiskat mukaan hallille.
Pitää käydä ilmeisesti koisii, kun muutkin on "sammuneet". Öitä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen665409Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,2204208Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 172542977Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk262663Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina922567Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S3281955Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään51832Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin
Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik551612Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.121537Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t21516