kolme vanhaa roomalaista rahaa Yhdessä on vuosiluku 50ekr ja se on aika kulunut ettei mikään proof laatu ei näe kenen kuva siinä on mutta se on hopeaa kun keitin sen laimeassa rikkihappoliuoksessa niin se tuli valkoiseksi. mutta älkää toiset keräilijät olko huolissanne se on nyt kiiltävämpi kuin uutena kun sen huopalaikalla kiillotin. Toinen kolikko on lyöty vuonna nolla Jeesuksen syntymän kunniaksi ja sekin on hopeaa. Muuten tekstit ovat niin kuluneet että ainoastaan se nolla näkyy ja siinä kolikon keskellä on ihan selvästi keisari Aukustuksen kuva ja sen tiedän siitä kun se muistuttaa vähän Irvin Goodmania. Kolmas kolikko on vuodelta 13jkr ja siinä on kuva kun Jeesus tekee savesta linnun ja se lähtee lentoon. Kolmas kolikko on ilmeisesti kultaa kun se on keltanen. Paljonko arvoa?
Vastaukset 4
- Sebulon
Kun on tarkka kuvaus lantista, kysymykseen osaa helposti vastata. Jätit kyllä mainitsematta onko nissä Moneta-Makkosen allekirjottama aitoustodistus, se nimittäin tekee lanteista tosi arvokkaat. Sanoisin että arvo on lähempänä 2500 euroa kappale kuin 3000 euroa. Tuo puhdistaminen kun vähän verottaa niiden arvoa numismaatikkojen silmissä. Mutta tosi hyvä kirpputoritavaraa. Tuo kolmas on sitten vaikeampi juttu, söitkö jo suklaan siitä, sillon arvo romahti yli 50%.
- himokerääjä
En oo syöny suklaata. Luulin että se on sellaista pehmeää kultaa kun sen taskusta otin niin pystyi toisesta päästä painamaan vähän kasaan. Sen kiilloittamani kolikon arvo palasi, sillä naarmutin sitä karkealla hiekkapaperilla. Nyt se on tuhat vuotta vanhemman näköinen. Saako internetin kautta tilattua niitä aitoustodistuksia jos kerron että minulla on vanha raha?
- Rivistön Kiitta
himokerääjä kirjoitti:
En oo syöny suklaata. Luulin että se on sellaista pehmeää kultaa kun sen taskusta otin niin pystyi toisesta päästä painamaan vähän kasaan. Sen kiilloittamani kolikon arvo palasi, sillä naarmutin sitä karkealla hiekkapaperilla. Nyt se on tuhat vuotta vanhemman näköinen. Saako internetin kautta tilattua niitä aitoustodistuksia jos kerron että minulla on vanha raha?
No saahan Monetalta Malmilla vaikka minkä aitouscertificaatin. Jos ei ole varastossa niin tilaa sieltä mitä vain....pikku hetki ja alkaa pumpsahdella postiluukusta aitoa sitä sun tätä loppuelämäsi ajan. Niistä vain valitset mieleisesi todistuksen joka edes hieman vastaa kiiltävää lanttiasi, Sajp-teipillä kiinni lanttiin ja Holmasto ottaa sen huutokauppaansa myyntiin. Kaikilla on kivaa.
Eihän nuo ole Monetallakaan hinnoiteltu kuin kai siinä tonnin luokkaa. Et niillä pilatuilla lanteillasi saa edes sitä enää. Mikset heti sulattanut sitä Coca-Colalla ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 112711
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?65551- 39526
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha73492Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät41485Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!26483- 152434
Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett40408Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä
Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust6404- 20371