ajokielto liukkailla keleillä, koska tiet ovat poikki niiden törmäilyiden johdosta. Myös liikenneturvallisuus paranisi huomattavasti.
kuormureille
12
1006
Vastaukset
- sellaisen nähnyt?
Hmmm, olisko ollu reilu vuosi sitten, pari vuotta sitten muistaakseni täällä etelä Suomessa. No enhän voi tietää vaikka nytkin olisi jossain kuorma-auto liukastellut mutta noin yleensä kun päivittäin olen liikenteessä niin ei siellä ole ollut minkäänlaista raskaanliikenteen peliä tukkimassa tietä kolaroinnin, ulosajon, kaatuminen yms, taki!
Voitko siis perustella asiaa hiukan lisää?
Mutta henkilöautoja taasen näkee lähes päivittäin jollakin lailla hidastamassa liikennettä töppäilyjen takia että!
Eihän raskasta liikennettä edes voi sanoa näkevänsä henkilöautojen määrään nähden, todella ihmettelen kommettiasi. Ehkä siellä muualla Suomessa asiat on sitten toisin.
Ei prkl, oli tuossa alku talvesta muuten yksi bussi ajanut tieltä ulos Espoossa, sori..- jossain helsingin
alueella kaatunut kuorma-auto ja tukkinut tien...kyllä niitä on sattunut helvetisti tämänkin talven aikana.
- ehdotus
ptäisiköhän sama kielto ulottaa samasta syystä myös henkilöautoihin
- stycke
Kannatan tätä ehdotusta!
- sinivilkku
ihan on 2 kertaa joutunut kiertämään hieman ison auton takia reilun 35 vuoden aikana.
Ensimmäinen kerta oli 2 vuotta sitten kun Ruukilla oli sidottu kuorma huonosti ja teräsrullat vierivät auton seinän läpi parin km:n päässä tehtaasta, liikenneympyrässä.
Toinen kerta oli reilu vuosi sitten 12-tiellä, kun rekka oli yrittänyt väistää erästä mielenköyhää, poliisien takaa-ajamaa äijää.
Että eipä juuri ole harmia ainakaan minulle rekoista ollut, millään lailla.ihmeessä liiikenneturvan sivuja, näette miten fuckin´ PAHOJA ne rekat on. todellisuudessa raskas kalusto on mukan n. joka seitsemännessä kuolemaan johtaneessa kolarissa,ja niistäkin vain joka neljännessä SYYLLINEN. Lue hyvä ihminen kirja: Miksi rysähti, Matti Korjula.,reporter Publications&Television Oy 2003.
Ja jos nyt sitten sattuu, että olet lukutaitoinen, yritä sitten ymmärtää lukemasi informaatio. Vai oliko tässä jo liikaa sivistyssanoja?- sinivilkku
SMC kirjoitti:
ihmeessä liiikenneturvan sivuja, näette miten fuckin´ PAHOJA ne rekat on. todellisuudessa raskas kalusto on mukan n. joka seitsemännessä kuolemaan johtaneessa kolarissa,ja niistäkin vain joka neljännessä SYYLLINEN. Lue hyvä ihminen kirja: Miksi rysähti, Matti Korjula.,reporter Publications&Television Oy 2003.
Ja jos nyt sitten sattuu, että olet lukutaitoinen, yritä sitten ymmärtää lukemasi informaatio. Vai oliko tässä jo liikaa sivistyssanoja?on tunnustettava, etten oikein ymmärrä syyttävää sormeasi???
- saada
sinivilkku kirjoitti:
on tunnustettava, etten oikein ymmärrä syyttävää sormeasi???
leipää kaupasta vielä jossain välissä jos me mennään tienposkeen istumaan ja odottamaan parempia kelejä? voisi kaupan hyllyt tyhjentyä, vai luuletko että ne tavarat tulee sinne helikopterilla kaupan katolle toimitettuna?
- sinivilkku
saada kirjoitti:
leipää kaupasta vielä jossain välissä jos me mennään tienposkeen istumaan ja odottamaan parempia kelejä? voisi kaupan hyllyt tyhjentyä, vai luuletko että ne tavarat tulee sinne helikopterilla kaupan katolle toimitettuna?
toinen lukutaidoton.
*on tämä hilpeää*
- Rattimatti
Rekkakuskeja kohtaan. Saisivat sekopäisesti ajelevat ihmiset klo neljän ruuhkassa kolaroida keskenään niillä pienillä peltipurkeillaan. Me sitten katseltaisiin kolleegoiden kanssa ikkunasta, miten siellä porukka toheloi. Ei menisi montaa päivää, niin kuuluisi itku ja valitus, kun ei olisi, mitä ostaa. Herättihän tuo viime lakkokin jo hätää, jos paskapaperi pääsee yllättäen loppumaan.
- fittu
zaatana.
- Rattimatti
fittu kirjoitti:
zaatana.
Johon kalikka kalahtaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567815Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675911Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615390Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515293Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084632Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072343Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41231Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41185Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371036Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko45996