kuormureille

ja rekoille

ajokielto liukkailla keleillä, koska tiet ovat poikki niiden törmäilyiden johdosta. Myös liikenneturvallisuus paranisi huomattavasti.

12

1032

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sellaisen nähnyt?

      Hmmm, olisko ollu reilu vuosi sitten, pari vuotta sitten muistaakseni täällä etelä Suomessa. No enhän voi tietää vaikka nytkin olisi jossain kuorma-auto liukastellut mutta noin yleensä kun päivittäin olen liikenteessä niin ei siellä ole ollut minkäänlaista raskaanliikenteen peliä tukkimassa tietä kolaroinnin, ulosajon, kaatuminen yms, taki!

      Voitko siis perustella asiaa hiukan lisää?

      Mutta henkilöautoja taasen näkee lähes päivittäin jollakin lailla hidastamassa liikennettä töppäilyjen takia että!

      Eihän raskasta liikennettä edes voi sanoa näkevänsä henkilöautojen määrään nähden, todella ihmettelen kommettiasi. Ehkä siellä muualla Suomessa asiat on sitten toisin.

      Ei prkl, oli tuossa alku talvesta muuten yksi bussi ajanut tieltä ulos Espoossa, sori..

      • jossain helsingin

        alueella kaatunut kuorma-auto ja tukkinut tien...kyllä niitä on sattunut helvetisti tämänkin talven aikana.


    • ehdotus

      ptäisiköhän sama kielto ulottaa samasta syystä myös henkilöautoihin

      • stycke

        Kannatan tätä ehdotusta!


    • sinivilkku

      ihan on 2 kertaa joutunut kiertämään hieman ison auton takia reilun 35 vuoden aikana.

      Ensimmäinen kerta oli 2 vuotta sitten kun Ruukilla oli sidottu kuorma huonosti ja teräsrullat vierivät auton seinän läpi parin km:n päässä tehtaasta, liikenneympyrässä.
      Toinen kerta oli reilu vuosi sitten 12-tiellä, kun rekka oli yrittänyt väistää erästä mielenköyhää, poliisien takaa-ajamaa äijää.

      Että eipä juuri ole harmia ainakaan minulle rekoista ollut, millään lailla.

      • ihmeessä liiikenneturvan sivuja, näette miten fuckin´ PAHOJA ne rekat on. todellisuudessa raskas kalusto on mukan n. joka seitsemännessä kuolemaan johtaneessa kolarissa,ja niistäkin vain joka neljännessä SYYLLINEN. Lue hyvä ihminen kirja: Miksi rysähti, Matti Korjula.,reporter Publications&Television Oy 2003.
        Ja jos nyt sitten sattuu, että olet lukutaitoinen, yritä sitten ymmärtää lukemasi informaatio. Vai oliko tässä jo liikaa sivistyssanoja?


      • sinivilkku
        SMC kirjoitti:

        ihmeessä liiikenneturvan sivuja, näette miten fuckin´ PAHOJA ne rekat on. todellisuudessa raskas kalusto on mukan n. joka seitsemännessä kuolemaan johtaneessa kolarissa,ja niistäkin vain joka neljännessä SYYLLINEN. Lue hyvä ihminen kirja: Miksi rysähti, Matti Korjula.,reporter Publications&Television Oy 2003.
        Ja jos nyt sitten sattuu, että olet lukutaitoinen, yritä sitten ymmärtää lukemasi informaatio. Vai oliko tässä jo liikaa sivistyssanoja?

        on tunnustettava, etten oikein ymmärrä syyttävää sormeasi???


      • saada
        sinivilkku kirjoitti:

        on tunnustettava, etten oikein ymmärrä syyttävää sormeasi???

        leipää kaupasta vielä jossain välissä jos me mennään tienposkeen istumaan ja odottamaan parempia kelejä? voisi kaupan hyllyt tyhjentyä, vai luuletko että ne tavarat tulee sinne helikopterilla kaupan katolle toimitettuna?


      • sinivilkku
        saada kirjoitti:

        leipää kaupasta vielä jossain välissä jos me mennään tienposkeen istumaan ja odottamaan parempia kelejä? voisi kaupan hyllyt tyhjentyä, vai luuletko että ne tavarat tulee sinne helikopterilla kaupan katolle toimitettuna?

        toinen lukutaidoton.

        *on tämä hilpeää*


    • Rattimatti

      Rekkakuskeja kohtaan. Saisivat sekopäisesti ajelevat ihmiset klo neljän ruuhkassa kolaroida keskenään niillä pienillä peltipurkeillaan. Me sitten katseltaisiin kolleegoiden kanssa ikkunasta, miten siellä porukka toheloi. Ei menisi montaa päivää, niin kuuluisi itku ja valitus, kun ei olisi, mitä ostaa. Herättihän tuo viime lakkokin jo hätää, jos paskapaperi pääsee yllättäen loppumaan.

      • fittu

        zaatana.


      • Rattimatti
        fittu kirjoitti:

        zaatana.

        Johon kalikka kalahtaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      132
      920
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      27
      896
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      42
      793
    4. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      715
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      48
      664
    6. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      56
      576
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      67
      568
    8. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      567
    9. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      57
      565
    10. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      36
      558
    Aihe