kateus

ystävyydessä

äh, kirjoitin ystävyys palstalle kun en huomannu tätä.
no, kirjoitan tämän nyt ulos, kuulostaa sitten tyhmältä tai ei. saanpahan pois oman pääni sisästä. Mun hyvä ystävä. Tutustuttiin kymmenen vuotta sitten, parhaassa teinimeininki iässä. Ei oltu kauheen kiinnostuneita toistemme ystävyydestä mutta ajauduttiin siihen tavallaan ja kun muut kaverit ympärillä alko seurustelee, me jäätiin ja juhlittiin.
Sit eräs ilta se ystävä meni ja lähti semmosen pojankoltiaisen matkaan jatkoille jonka kanssa minä yleensä pyörin ja johon olin kovasti ihastunut. Ystävä tämän tiesi mutta tekipä niin, ja samalla vielä vei sen pojan sydämen. Mun oli vaikee antaa anteeks mutta niin tein. Se pieni ja tyhmä asia muutti kuitenkin meidän suhteen niin, että mä en enää koskaan kokenu sitä tasavertaseks sen jälkeen.
Se vaikuttaa siihen että jos me ollaan yhdessä jossain, mä en edes halua jutella kenellekkään kun koen oloni epävarmaksi niin et se ystävä vähän siinä flirttaa ja vaik ei flirttaiskaan niin mä jotenki hälvenen johonki taka-alalle. Aina jos tapaan jonkun pelkääm että kun tutustuu ystävääni niin minä katoan.
huonompina kausina(itsetunnollisesti) mä jotenki vaan suoraan sanottuna oon niin saatanan kateellinen sille mun ystävälle. Se on häpeälläinen tunne, enkä ole sitä koskaan kenellekkään kertonut. Mulla ei mikään maailman tervein itsetunto ilmeisesti ole,mutta mä oon yrittäny taistella että toi asia ei vaikuttais. Mä en koskaan vittuile tai yritä saada sen mieltä pahaksi vaikka kateuspäissä joskus tulee semmosia repliikkejä mieleen.
Mulla on paljon kavereita joilla on monia asia "paremmin" kun mulla, on tasapainosta mielenlaatua,miesehdokkaita, taitoja, hyvää peffaa,ym. mutta en ole kateellinen, en vertaa, olen iloinen ja pystyn ihailemaan heidän ominaisuuksiaan. . Mutta tätä kyseistä ihmistä kohtaan en tunne ihailua, tunnen kateutta ja vihaan sitä tunnetta. Mä en perusluonteeltani edes ole kateellinen ihminen, mikä tekee tästä vielä typerämpää ja oudompaa.
Joskus toivon että se tekin jotain väärää jotta voisin lopettaa ystävyyden siksi. En halua kertoa asiasta hänelle koska en halua hänelle tätä kokemusta.
Toisaalta hänessä on myös monia ominaisuuksia joita en arvosta.
Onko kenelläkään vastaavaa?
Siis mä kirjoitan siks et mä haluaisin et joku antas mulle ohjeita siitä miten päästä tän asian yli, musta tuntuu et se joskus suorastaa estää mua elämästä. ja kyllä olen kuullut että toisen hyvä ei ole itseltä pois, mutta tässä ei kysymys siitä. Mä haluisin vaan jotain ajatuksi mihin tarttua kun kateuspuuska iskee ja hyvässä lykyssä johtaa ajatukseni siihen pisteeseen että en pysty enää nauttii olostani ja tavallaa "ilta on pilalla".

0

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

        Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
        Maailman menoa
        367
        12340
      2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

        Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
        Maailman menoa
        255
        5397
      3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

        Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
        Maailman menoa
        214
        3932
      4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

        Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
        Perussuomalaiset
        197
        2613
      5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

        Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
        Työ ja opiskelu
        15
        1982
      6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

        Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
        Tv-sarjat
        19
        1824
      7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

        Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
        Ikävä
        167
        900
      8. Martina Aitolehti

        Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
        Kotimaiset julkkisjuorut
        271
        852
      9. No kolahtaako kukaan

        Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
        Ikävä
        74
        772
      10. Rippituoli

        Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
        Ikävä
        59
        726
      Aihe