Miten esim. Italiassa kannattaa tilata kahvia, jos haluaa saad mahd. suomalaisen oloista? Yleensä kun tilaat ulkomailla kahvia, niin saat espressoa tms. Vai onko meidän tapamme keittää kahvia niin erikoista, ettei sitä juuri muualla saa?
Kahvia ulkomailla
18
5811
Vastaukset
- Marvin
Danish Cofee.
Vaikka ei ne ulkopmaan pellet ossaa ees kahvia keittää, saatikka hernekeittoa. Mie siuna ottasin mukkaa paketin pari Saludua ja nokipannun, ainakin purkin Kotisaaren hernekeitoa per matkapäivä, Sikanautaa muutaman purkin, näkkileipää ja loopantin mustikkakeittoa.
Ei niihin ulkomaan ruokiin oo luottamista. Ei varmaan kaikki oo ees ihmisravinnoksi tarkotettu. Saattavat vaikka jotain jyrsiää syöttää kanan sijasta näin lintuinvuflensan aikana.
Ja maitoo mie ottasin myös mukkaa, ettei tarttis niitä happamii viininlitkuja juuva.- vaihtoehto
Joka puolella lähinn suomalaista vastaava
on deutsch/german coffee.
- tilata
ihan suomalaista kahvia. Kyllä ne turistikuppiloiden kyypparit osaa sulle jonkinlaisen kahvinsukuisen juoman pöytään kantaa.
- vaikkapa näin:
May I have a coffee, please.
- Nicola
Ihan turha vittuilla, koska kahvi ulkomailla on useasti ihan hirveetä kuraa. Kannattaa yritä tilata filter coffee jos ei tosta pressosta niin välitä. Usein vaihtoehdot on lähinnä presso ja presso kuuma vesi= kahvi. Tai sit sulle tarjoillaan neskahvia.
- Marvin
Eihän täällä kukaan vittuile. Mistä sinä sellaisen käsityksen olet saanut.
- Kafe con leche
Marvin kirjoitti:
Eihän täällä kukaan vittuile. Mistä sinä sellaisen käsityksen olet saanut.
Joo ei tuo mitään pottuilua ole. On sellaisia matkailijoita osunut kohdalle ,jotka jo jos ne menee Tallinnan risteilylle alkavat satamasta lähdettyä holottamaan kotimaani ompi Suomi.Samoin kuin viikko etelässä pois tullessa aletaan hokemaan kun pääsen kotia laitan saunan lämpiämään ja paistan makkaraa ja otan ruisleipää. Jos ei tuo muiden maiden kahvimaku tyydytä niin ei ne varmaan väärässä ole kun eivätvalmista samalaista paahtoa kuin Suomessa.Monet ihmiset asuvat koko talven Espanjassa tai muualla ja juovat sitä kahvia. Tai paljon on Suomalaisiakin muuttanut kokonaan muualle eikä joka hetki ole juhlamokkaa nokan alla.
- jenkki
olisi pyytää CAFE AMERICANO. Se toimii ainakin Espanjassa, joten oletettavasti myöskin Italiassa.
- AnnaT
Cafe Americano on yleensä se mitä käytetään keski-Euroopassa filtterikahvista, Ranska, Belgia, Italia... jne. Itse espresson ystävänä vältän tätä litkua kuin myrkkyä. Makunsa kullakin.
- kille
AnnaT kirjoitti:
Cafe Americano on yleensä se mitä käytetään keski-Euroopassa filtterikahvista, Ranska, Belgia, Italia... jne. Itse espresson ystävänä vältän tätä litkua kuin myrkkyä. Makunsa kullakin.
Cafe Latte = maitokahvi. Kokeilepa sitä.
- workinghousewife
kille kirjoitti:
Cafe Latte = maitokahvi. Kokeilepa sitä.
eipä ole vieras tuo lattekaan, mutta yleensä maistuu espresso tuplana, kiitooss...*hörppää halvasta nescafesta*
- Jack
Americano tai american coffee toimi myös meksikossa. Tuskin se ihan juhla mokkaa oli mutta ainakin sinne päin.
- marikki
Jack kirjoitti:
Americano tai american coffee toimi myös meksikossa. Tuskin se ihan juhla mokkaa oli mutta ainakin sinne päin.
Ainakin Kreikassa saa niin aivan hyvää kahvia:)
- Italiassa
Kyllä. Cafe amerigano esimerkiksi Roomassa vastaa kaikkein lähimmin suomalaista suodatinsumppia. Sillä nimikkeellä olen itse tilannut ja saanut sekoitusta joka maistuu kahville. Kermalla ja sokerilla voi höystää, vahvaahan se on. Ylihuomenna lähdetään avokkaan kanssa taas Roomaan ja ameriganoon on tyytyminen. Mutta maistuu.
- korjailija
Italiassa kirjoitti:
Kyllä. Cafe amerigano esimerkiksi Roomassa vastaa kaikkein lähimmin suomalaista suodatinsumppia. Sillä nimikkeellä olen itse tilannut ja saanut sekoitusta joka maistuu kahville. Kermalla ja sokerilla voi höystää, vahvaahan se on. Ylihuomenna lähdetään avokkaan kanssa taas Roomaan ja ameriganoon on tyytyminen. Mutta maistuu.
se on AMERICANO... café americano.
- Geellä
korjailija kirjoitti:
se on AMERICANO... café americano.
Gringomaisesti ameriggalaisittain geellä ei ceellä. Olihan Hurriganesigin suomalais-amerikkalainen ja se toinen oli Johny Hurricanes ja on myös Hurricane -myrsky. Tilaan aina gahvini geellä. Kiitos muutoin korjailusta.
- Anonyymi
lakimies lähetä minun passini oikein väkivalta lisää ei saa oplla minä en ole väkivaltainen muille enkä tapa. ulkomailla vihan passi jako poliisin verkko. kengän ostajat kun jää yksin pois ryhmästä passinluku pitää olla oikein
- Anonyymi
Seuraavaksi kysytään että mikä kahvi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja3482805Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1201549Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481380Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan151046Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa57997Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta28958En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm82933- 80908
Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo149898Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar205839