...Löysää kakkaa... Se saa olla aina vapaana omassa huoneessaan. Se ei liiku matolta minnekkään (ei uskalla mennä lattialle)
Ajattelin, että se on joku allerginen reaktio, ja yritin selvittää, mistä se johtuu. Siemensekoitusta en syötä sille enää lainkaan. Kyse ei ole ripulista, ja se on muuten virkeä ja normaalin oloinen.
Ajattelin, että se on joku allerginen reaktio, ja yritin selvittää, mistä se johtuu. Siemensekoitusta en syötä sille enää lainkaan. Kyse ei ole ripulista, ja se on muuten virkeä ja normaalin oloinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Saattaa olla stressaantunut,oletko antanut sille jääkaapista suoraan porkkanaa yms.? Kokeile parinpäivän ajan pelkästään antaa sille ainoastaan heinää ja pellettiä,eli kuivamuonaa.Jos oireet jatkuu,eli ripuli kannattaa soittaa eläinlääkäriin. Useimmat kanit eivät pidä liukkaista lattioista,ei meidänkään kani liiku paljoa paljaalla lattialla.haiseeko kakka voimakkaasti,jos haisee niin kyse on ripulista.Stressi saa aikaan myös löysän kakan.
uloste ei haise juuri normaalia kummemmalle. Kani kakkaa siis ihan normaalisti muuten, mutta joskus ilmestyy matolle löysempää ulostetta. Kaikki muutokset kanin ruokavalioon olen tehnyt asteittain ja vähitellen. En usko sen myöskään olevan stressaantunut... Tuon heinä-vesi-pelletti kuurin olen aloittanut...
Kyseessä saattas olla ehkä umpisuolikakka jota kani syö saadakseen vitamiinia.Umpisuolikakka on normaalia kakkaa löysempää ja on monesti "ryppäissä" ja muusaantuu lattialle kun kani talloo sitä. Näin ainaki meillä.
On itselläkin käynyt mielessä tuo umpisuoliuloste, mutta miksi se sitten ei syö sitä? (niin, siinäpä vasta pulma :))
Se voi olla reviirin merkkaamista tai umpparipapanoita.
Kun meille saapui pojalle likka kaveriksi, oli tytön häkin ympärystä miinoitettu papanoilla monen päivän ajan. Hieman löysempää kuin normaalit papanat.
Meiän kani tosin on tyttö...