vääntö kateissa 94-astrasta

Mulla on -94 1.6i eco astra, ajettu 185t. Oireet:
-moottori tuntuu tehottomalta, väännöttömältä, sammunut tällä viikolla pari kertaa parkkihallin yläkertaan nousevalla luiskalla, ei jaksa edes ryömiä ylös (lähtee kyllä vaivatta käyntiin)
-sen viisi vuotta kun auto on mulla ollut, on se nollakeleillä alkumatkasta nykinyt, aivan kuin ei saisi riittävästi bensaa
-tyhjäkäynti "pomppii" (sytytys säädetty ja tulpat vaihdettu vuosi sitten)
Mikähän autoa vaivaa?
5772
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kaikki kuvaamasi kuuluu ominaisuuksiin.

Oooppeli on elämäntapa.

Äänestä

voi olla venttili palanut.

Äänestä

Omassa oli samat oireet ja vika löytyi sytytyspuola/jakajamodulista.

Eli mittaa pihtimittarilla tulpanjohto kerrallaan, tuleeko kaikille sylintereille virtaa. Tai nyi koneen käydessä yksi kerrallaan johdot irti, jos joku ei vaikuta käyntiin, löysit vian.
Jos kaikki pytyt pyörii, veikkaisin lambda-anturia, suihkutussuuttimia tai imuventtiilivuotoa.

Ylipäätään voisin todeta ettei merkistä riippumatta ole mikään h*****in ominaisuus, jos esim. moottorinohjaus ei toimi kuten se on suunniteltu toimimaan. Kyseessä on silloin vika, joka on aina korjattavissa jos se vaan kustannusten suhteen on järkevää.
Jos auto on 12v vanha, se on jo ylittänyt nykypäivän autoille asetetut kestävyysvaatimukset..

Kiihtyvämpää kesää!

Äänestä
  • mutta jos vika ei ilmene niin sitten ei ilmene.

    Olen ajanut tuhat kilometriä noiden oireiden jälkeen oireettomalla autolla. Tutkimattomat ovat tiet...

    Äänestä

Vein samoista oireista mun astran-98 tänään opel liikkeesee tarkistettavax...ja järkytyin...kustannusarvio 2000-3000..tarkka summa selviää kun auto on purettu!selittivät että sylintereissä ei puristetta...kansi pitää tutkia yms.olen nainen en osaa tarkemmin selittää...olisko kellää tämmösestä rempasta tietoo, et maksaako se oikeesti noin paljon??...autoton 2 viikkoo!!Mistähän sais vuokrattuu edullisesti??..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juhastra kirjoitti:

Mulla on -94 1.6i eco astra, ajettu 185t. Oireet:
-moottori tuntuu tehottomalta, väännöttömältä, sammunut tällä viikolla pari kertaa parkkihallin yläkertaan nousevalla luiskalla, ei jaksa edes ryömiä ylös (lähtee kyllä vaivatta käyntiin)
-sen viisi vuotta kun auto on mulla ollut, on se nollakeleillä alkumatkasta nykinyt, aivan kuin ei saisi riittävästi bensaa
-tyhjäkäynti "pomppii" (sytytys säädetty ja tulpat vaihdettu vuosi sitten)
Mikähän autoa vaivaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu