Mitä te kaikki 5-kymppiset sinkut keksitte pääsiäiseksi? Siis, te, jotka olette yksin eikä ole lapsia tai lapsenlapsia, jonka luona käydä.
Tuleeko aika pitkäksi pyhinä, vai keksittekö jotain mukavaa tekemistä? Hyviä ajanviettoehdotuksia otetaan vastaan!
Tuleeko aika pitkäksi pyhinä, vai keksittekö jotain mukavaa tekemistä? Hyviä ajanviettoehdotuksia otetaan vastaan!
Vastaukset 13
Vanhimmat
turha avata uutta jokaisen!
Kysymys oli siitä, mitä yksinäiset ihmiset keksivät tehdä pitkinä pääsiäispyhinä eli hyviä vinkkejä jos löytyy, niin niistä voisi ehkä olla hyödyksi ja iloksi muillekin yksinäisille. Pääsiäinen on usein yksinäisille raskas, kuten on joulukin.
Itse lataan pöydälle paljon vuokrattuja ja ostettuja DVD-leffoja, suklaata, pashaa ja mämmiä kerman kanssa. Olkoon menoksi! Pääasia, että aika kuluu ja on kivaa. Mitäs muut keksivät?
ehkä loytäisit pääsiäisen syvemmän tarkoituksenkin?
ei siihen tarvitse olla uskovainen.. uteliaisuuskin riittää ..
voin sanoa että paljon yksinäisempi olin huonossa parisuhteessa jossa kaksi yksinäistä katso tv´-tä miettien mitähän tuon toisen päässä liikkuu.
Olen ollut montakin kertaa keskiyön messussa. Ei huono asia ollenkaan - olen omalla tavallani uskovainen. Yksin en kuitenkaan lähde keskellä yötä minnekään. Syvällistä sanomaa vaalien, pääsiäinen kuitenkin kaatuu päälle megaraskaana, jos eläytyy pääsiäisen sanomaan kaikkina päivinä. Ei sovi meikäläiselle sellainen. Ja ilman juttukavereita on oma seura aika tukahduttavaa neljänä päivänä!
Mutta elokuvat pelastavat! Niitä on iso kasa - huom: laadukkaita elokuvia! :)
Minusta aihe on oikein hyvä.
etin toisen yksinäisen sit myö herkutellaa . Jos ei muuta keksitä ja tyttö tykkää voijaa panna m...aa piiloo . Siinä se pääsiäinen mennee . Välillä syyvää mämmii .
En ole koskaan ymmärtänyt, miksi juhlapyhiin ladataan niin kamalsti odotuksia. Ihan samanlainen päivä se on kuin muutkin viikonloput.
Nukun unirästit pois, ulkoilen, käyn kirppiksillä mitkä on auki. En laita mitään pääsiäsishörhöä. Nautin vaaapäivistä, kun työssä menee jatkuvasti kellotaulun ympärikäyviä päiviä ja pitempiäkin.
Ja minä taas otan aina "pääsiäishörhöt" esiin ja ostan keltaisia kukkia vaikka viettäisinkin pääsiäisen kokonaan yksin. Olen sitä mieltä, että juhlapyhät pitää erottaa arjesta niin, että se näkyy ja tuntuu, kauniisti ja hillitysti. Muuten kaikki on vain samaa ikävää "mössöä" sekä arkena että juhlana ja minusta se on tylsää.
Mistä tulee se harhakäsitys, että arki on ikävää harmaata mössöä? Näinhän ei ole.
Juhlapyhät jos mitkä pikemminkin on tylsiä.
Ei, mutta tosi on, että olen niin fakkiintunut yksineläjä, että en kaipaa mitään sukulaisvierailuja enkä muuta toimintaa. En millään viitsisi tälläytyä vierailulle lähteäkseni.
Kirjastosta voi löytyä joku aiheeseen liittyvä video, kuten Kymmenen käskyä. Vaikkei se nyt olekaan pääsiäisaiheinen.
Sitten maalailen akryyliväreillä kankaalle omaksi ilokseni. Värit piristävätkin, eli sitä voi käyttää mielialan kohottajaksi asti.
En tiedä toisia neuvoa, jokainen tekee mitä tykkää. Sooloilu on elämäntapa, eikä siinä mitään vikaa ole.
Maalaaminen onkin varmasti oikein mukavaa puuhaa, jos osaa maalata hyvin. Itse en osaa.
Ei sooloilussa mitään vikaa ole lainkaan, jos viihtyy soolona useita päiviä.
Itse kärsin, jos en voi kommunikoida jonkun kanssa moneen päivään, vaikka periaatteessa myös olen "pitkän linjan yksineläjä". Olen kuitenkin samalla sosiaalinen ja seurallinen. Pidän ihmisistä sopivassa määrin vaikka tarvitsenkin paljon yksinäisyyttä myös.
Minulla on mm. juuri tuo mainitsemasi filmi odottamassa pääsiäispyhiä! Sitten on "Äideistä parhain", jonka ostin eilen. Pari jännäriä ja vielä joitakin vanhoja klassikkoja, joita sai ostaa halvalla. Pitää "satsata" hiukan rahaa, jos haluaa selvitä pääsiäisestä yksin! Kirjojakin on ja aika monta vielä lukematta!
Juhlapyhät tuntuvat usein tosi pitkiltä, varsinkin jos on kurjat ilmat. Perheellisiä ystäviä ei voi "häiritä", pyhät kuuluvat perheelle. Reipas kävelylenkki luonnossa tekee tosi hyvää. Sen jälkeen on pirteä olo. Kurjallakin säällä voi lähteä lenkille - jos vain saa jotenkin itsensä heitettyä ulos.
Etukäteen kirjastosta haetut kirjat ja mahdollisesti myös lainattu musiikki ovat hyvää seuraa. Puhekaveria ne eivät tietysti korvaa. Kaikki vanhat valokuvatkin voi laittaa albumiin ja tekstittää ne.
Tosin kun lähtee ulos kävelemään voi myös juttuseuraa löytyä, ainakin näin pikku kaupungissa