Disneyland Paris

Matkaaja

Olisin menossa lomalle Pariisin Disneylandiin kesäkuun alussa ja haluaisin saada paljon vinkkejä ko. kohteesta esim hintatasosta ja mahdollisista ruuhkista näin alkukesällä. Kaikki tieto olisi tosi tervetullutta.

3

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Touko_pouko

      Kesäkuun arkipäivät ovat varsin hiljaisia, kiitos useimpien eurooppalaisten koulujen keston heinäkuulle asti. Jos otat Disneylandin oman hotellipaketin, saat sen halvimmalla aloittamalla lomasi sunnuntai-torstai välillä.

      Pariisin sää on epävakaa, joten sataako kaatamalla vai ei on mahdotonta ennustaa.

      Disneyland ei ole halpa kokemus, sisäänpääsyn lisäksi lompakkoa laihduttaa hintava ruokailu (puiston purilaiset ja pitsat eivät ole hääppösiä). 10 € per nenä pääsee "pikaruokaloissa" ja a la carte ravintolat rokottaa helposti 20 € tai päälle. Disney Villagen McDonalds on halvin vaihtoehto.

      Se negatiivisesta sävystä; puisto on huikea satumaailma, jonne tekisi mieli palata uudestaan ja uudestaan. Omasta mielestä 2 yötä/ 3pv paketti on sopivan pituinen, jossa ehtii nähdä kyllikseen eikä tarvitse hosua. Kaikki puiston omat hotellit ovat jänniä, mutta halvemmalla voi päästä hankkimalla majoituksen muualta. Toisaalta 3pv sisäänpääsyt maksaa n.100 € erikseen ostettuna, joten ne tulee lähes kaupanpäällisiksi hotellipaketissa.

      Kerro vähän, paljonko olette varanneet aikaa Disneykierrokseen, niin voin antaa muutaman lisävinkin.

      • Matkaaja

        Varasin jo loman ja otin just sen classic-paketin, johon kuului kaksi yötä ja kolme päivää puistossa. Hotelliksi valitsin New Yorkin, kun ollaan menossa poikaystävän kanssa kahdestaan ja toivomuksena oli rauhallinen ja vähän parempi hotelli. Mitä ruokapaikkoja suosittelisit?


      • Touko_pouko
        Matkaaja kirjoitti:

        Varasin jo loman ja otin just sen classic-paketin, johon kuului kaksi yötä ja kolme päivää puistossa. Hotelliksi valitsin New Yorkin, kun ollaan menossa poikaystävän kanssa kahdestaan ja toivomuksena oli rauhallinen ja vähän parempi hotelli. Mitä ruokapaikkoja suosittelisit?

        A la carte illallinen New York hotellin omassa Manhattan ravintolassa on tunnelmallinen, intiimi, vaikka tietysti hintava, mutta hyvät ruoat. Ravintolan kolmen lajin menu ehdotelmat ovat selkeästi halvempia, kuin erikseen otettut annokset. Alkoholijuomat tuntuvat olevan kaikkialla Disneylandissa kalliita, mutta New York bar on silti hyvä paukkupaikka. Itse tykkään istuskella iltaisin Disneyland hotellin Fantasia Cafessa, kuunnella pianon soittoa cocktailia maistellen ja jutella mielenkiintoisten ihmisten kanssa.

        Vietimme itsekin Disney loman viimeksi New York hotellissa, ja Newportiin ja Sequoiaan verrattuna se on merkittävästi rauhallisempi. Aamiainen on hyvä, ja pöydän saa suht heti silloin kun haluaa, toisin kuin isommassa Newportissa, jossa aamaishuone on taisteluareena. ;-) Uima-allas osasto on Ney York hotellissa myös ok ja siellä oli ainakin viimeksi allasbaari.

        Jos rahaa riittää, lounaan voi käydä syömässä Disneyland puistossa Main Streetin Walts -ravintolassa. Mielenkiintoinen paikka. Myös Frontierlandin Silver Spur Steakhouse on hyvä paikka. Blue Lagoon on merkillinen kokemus sekin, ravintola jossa on aina ilta karibialla. Edellisiin kannattaa tehdä pöytävaraus etukäteen hotellin concierge tiskillä. Pikaruokaloista en voi suositella muita kuin Disney Villagen Annettes'ia ja McDonaldsia. Muissa "pikaruokaloissa" on ahdasta, ruoka on usein viileää eikä maistu juuri millekään. Jos kuitenkin on pakko mennä pitsalle/burgerille, niin ehdottomasti lounasajan ulkopuolella, koska muuten voi burgerijonossa mennä 30-45min. McDonalds on myös tupaten täynnä juuri puiston sulkemisen jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      59
      4064
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      94
      2449
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2102
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1803
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1631
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1536
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1252
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1148
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      110
      1145
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1072
    Aihe