Imetys rintakumilla

Olen vastasyntyneen pienen tytön äiti ja imetän häntä rintakumilla. Saimme synnärillä kumit käyttöömme koska nänninpääni on niin matala eikä vauva saanut siitä otetta. Hän oli ensimmäiset kolme päivää tehohoidossa jossa ruokittiin pullolla joten tottui "kumin imemiseen".

Oolemme olleet kotona nyt muutaman päivän ja maitoa riittää ja käytän kumia. Imetys sujuu hyvin kumin kanssa. imetystuensivuilta kuitenkin luin että kumin käyttö ei ole suositeltavaa ja se vähentää maidon herumista.

Toiveenani olisi pystyä imettämään ainakin puolisen vuotta ja pelottaa että en onnistu siinä rintakumin vuoksi. Vauvaa olen yrittänyt imettää ilman mutta kumin kanssa saa helpommin maitoa ja eikä suostu ilman.

Onko kukaan onnistunut imettämään rintakumin kanssa? onko siitä ollut jotain haittaa vauvalle?
93394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hei. Käytin itsekin rintakumia aluksi, ihan samasta syystä, eli rinnanpäät niin matalat. Meillä kävi niin, että kuukauden ikään mennessä (en muista tarkkaan, 2-4 viikon ikäisenä) imetinkin sitten jo ilman kumia. Eli älä menetä toivoasi vielä kumista eroon pääsemisen suhteen. :)

Eihän se neiti ensin meinannut paljaalle tissille suostua, mutta useamman kerran kun tarjosi, niin sitten epähuomiossa alkoikin imeä. Ja yhden kerran kun oli saanut kunnolla imemään ilman kumia, niin seuraavat kerrat olikin jo vähän helpompia. Useimmitenhan ne rinnanpäätkin siitä vähän edes muotoutuu, kun on jonkin aikaa imettänyt, kumilla tai ilman. Itselläni ainakin selvä ero entiseen. Neiti on muuten nyt vähän yli 4 kk ja imetys sujuu edelleen ongelmitta.

Voisit koittaa tarjota paljasta silloin, kun vauva on uninen, jos ei vaikka unenpöpperössä huomaisi, että siinä on jotain outoa. :)

Eli en sitten tiedä, miten pitkäaikainen kumin käyttö vaikuttaa, mutta itsestäni tuntuisi, että ei siitä vauvalle varmaan haittaa ole. Maidon tuloon voisi ehkä vaikuttaa, jos siihenkään.

Onnea vauvan johdosta!

Äänestä

Eräs tuttavani imetti omaa tytärtään muistaakseni ylikin sen puolen vuoden ajan ja kokoajan oli rintakumi käytössä...

Äänestä

Meillä kumi käytössä samasta syystä. Kotona alkuun yritin siitä eroon päästä, onnistumatta. Huuto oli aivan kamala, maito suihkusi joka puolelle ja lopulta aina itkin minäkin. 1,5 kk iässä vihdoin päätin että meillä syödään kumin kanssa, sanovat muut mitä tahansa. Tyttö nyt 3 kk, maitoa riittäisi toisellekin ja nyt itsekin nautin imetyksestä kun se ei ole jatkuvaa tappelua.

Äänestä

Poikani on nyt reilun 2,5 kuukautta ja käytämme rintakumia. Ja kun siihen ollaan totuttu (siis minäkin) niin ei se tunnu edes enään hankalalta. Maidontuloon se ei ainakaan vielä ole vaikuttanut ainakaan negatiivisesti, eli maitoa piisaa. Pitkästä aikaan jouduin viime yönä pumppaamaan 100 ml pakkaseen ........ Eli ehkä siitä rintakumista kannattaa kokeilla silloin tällöin onnistuisiko imetys ilman, mutta minä en ainakaan ota mitään stressiä siitä käytöstä, sillä ei se todellakaan tunnu enään hankalalta. Aurinkoista kevään jatkoa = )

Äänestä

Meilläkin annettiin laitoksella käyttöön rintakumi toista rintaa varten. Nyt imetän jo ilman.

Kumi auttaa rinnan päätä muotoutumaan oikean malliseksi. Kannattaa esim. kokeilla että ensin antaa rintaa kumin kanssa ja kun vauva on siitä vähän aikaa imenyt, niin jättää kumin pois välistä. Samoin jäi siis meillä rintakumi pois joskus 3-4vk:n iässä. Tsemppiä harjoituksiin!

Äänestä

Moi!

Ystäväni imetti poikaansa rintakumin kanssa 8kk ikään asti, eli kyllä kumin kanssa onnistuu :)

Itsekin käytin rintakumia, koska vauveli ei saanut nännistäni otetta.. Muistaakseni 2kk paikkeilla aloin tiheämpään tarjoilla rintaa ilman kumia ja (ihan ilman mitään stressiä tai painostusta) yhtenä päivänä vaan huomasin että kumi on jäänyt pois käytöstä. Poika kohta 4kk ja pelkälä tissillä mennään edelleen..

Onnea imetykseen :)

Äänestä

Itse käytin rintakumia laitoksella samasta syystä, ja vielä kun rinnat pakkautuivat tosi täyteen, niin ei vauva saanut millään otetta. Ja nänni ei tullut niin kipeäksi kun käytti kumia välissä.

Aloin viikon kotona oltuamme antaa välillä ilman kumia (lähinnä silloin kun nännini kesti sen) ja sitten kun minä ja vauva oltiin molemmat totuttu ilman kumia syöttöön, niin se alkoi sujua jo ilman.

Tsemppiä ja kärsivällisyyttä imetykseen, kyllä se kumin kanssakin onnistuu ja ei sillä maidon tuloon pitäisi mitään vaikutusta olla!

Äänestä

Ilman kumia imetys ei ehkä olisi onnistunut lainkaan. Ei ainakaan ilman itkua (äidin ja lapsen). Eli rintakumin käyttö on _positiivinen_ asia. Jos ajattelee, että varmasti lähes kaikki käyttävät rintakumia em. syystä, niin nuo imetystukisivujen kommentit jäävät hieman outoon valoon.

Äänestä

Mä syötän kumen kanssa koska mun nännit oli ihan hirveen arat ja rikki. Oli kauheet ruvet ja verta tirskus kun poika söi. Imetin ja iktin. :( Nyt yritin syöttää ilman kumea, mutta pojan loistava imuote on kadonnu ja imetys ilman kumia on taas yhtä tuskaa. Eli kumen kanssa vieläkin. Täytyy joskus välillä rohkasta ittensä ja koittaa ilman. Mut eipä tuo opi imuotetta jossei sitä "opeta". Mutta en vaan onnistu saamaan sitä oikeen rinnalle.

Harmittaa kyllä kun kehuivat jo synnärillä pojan imuotetta. :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä vaan kirjoitti:

Olen vastasyntyneen pienen tytön äiti ja imetän häntä rintakumilla. Saimme synnärillä kumit käyttöömme koska nänninpääni on niin matala eikä vauva saanut siitä otetta. Hän oli ensimmäiset kolme päivää tehohoidossa jossa ruokittiin pullolla joten tottui "kumin imemiseen".

Oolemme olleet kotona nyt muutaman päivän ja maitoa riittää ja käytän kumia. Imetys sujuu hyvin kumin kanssa. imetystuensivuilta kuitenkin luin että kumin käyttö ei ole suositeltavaa ja se vähentää maidon herumista.

Toiveenani olisi pystyä imettämään ainakin puolisen vuotta ja pelottaa että en onnistu siinä rintakumin vuoksi. Vauvaa olen yrittänyt imettää ilman mutta kumin kanssa saa helpommin maitoa ja eikä suostu ilman.

Onko kukaan onnistunut imettämään rintakumin kanssa? onko siitä ollut jotain haittaa vauvalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu