Alla on tähän mennessä ollut pelkkiä saksanseisojia, mutta nyt on herännyt vaimon kanssa kiinnostus uudemmasta V70-mallista. Mitä on syytä ottaa huomioon, kun lähtee kyseisestä versiosta kauppoja tekemään, siis mahdolliset tyyppiviat tms. Missä hintatasossa liikutaan varaosien suhteen? Itse olen aina ollut sitä mieltä, että aito Volvo on iso perheauto, mitä nämä 40- ja 50-sarjalaiset eivät todellakaan ole. Joka tapauksessa kaivattaisiin asiallisia kommentteja asiaan, niin päästäisiin asiassa eteenpäin.
Pitäisi saada tietoa!
Ehkä tuleva Volvon omistaja
124781
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kun käyt tuolla www.volvolandia.com sivuilla, ei täällä saa mitään kunnon vastauksia.
Samaa mieltä, tällä palstalla on lähinnä hupiarvo. Hemmoteltu vaippaikäinen nuoriso, joiden tekemisiä vanhemmat eivät riittävästi seuraa, suoltavat tänne provokatiivisia keskustelunaloituksiaan, kuvitellen että tämä olisi jokin nuorison temmellyskenttä.
Riidankylvääjien palsta. Nimettömän kirjoittelun irvikuva.
Löytyi, mitä tarvittiin. Yllättävän vähän tyyppivikoja. No, sehän on vain positiivista.
Tämä ei todellakaan ollut provokatiivinen keskustelun aloitus. Täytyy tästä päätellä, että Volvon omistajat eivät ole kovin halukkaita kertomaan uutta merkkiä suunnittelevalle, minkälainen peli tuo tosissaan on. Meillä ainakin on jo omaa jälkikasvua (kouluikäistä), joten turha on enään kakaraksi haukkua. Onneksi nimimerkki "Putte" antoi linkkiä, mistä sai sitä puuttuvaa tietoa. Sääli, jos asialliset kyselyt hukkuvat penskojen pilailuun.
Suosittelen aloittamaan auton haun vm. 2002 eteenpäin. Tuo ensimmäinen mallivuosi (joka muuten on ollut pitkä) sisälsi aika paljon tyyppimurheita. Luultavasti tähän mennessä suurin osa niistä on noissa autoissa saatu jo kuntoon matkan varrella, mutta 2002 alkaen saatiin toiminnallisuus huomattavasti paremmaksi.
Varaosahintojen huippunoteeraus:
V70tdi:n Ardic-lisälämmittimen (joka on vakiovaruste) turbolaattorin ja ulkokupin (jotka on parin vuoden välein vaihdettavia polttoaineen pisaroiden hajotukseen käytettyjä pieniä peltiosia) väliin laitettava "välike", 4 mm mittainen putkenpätkä, 6.6 mm ulkohalkaisija, 4.2 mm sisäreikä. Hinta 14,50 euroa, paino noin 0,6 grammaa, kilohinta noin 22 000 euroa!!!!!!!
Niin mikset tehnyt itse?
Ps: syötkö yleensä mitään päivisin? ala nyt laskemaan vaikka siivutettujen juustoviipaleiden kikohintaa, tai joidenkin muiden.
Elämä on.
Miten syöminen liittyy Volvon varaosahintoihin?
"Niin mikset tehnyt itse?"
Miksi olisin tehnyt? Laitoin mutterin sen osan tilalle, ei maksanut mitään.
uusi, niin ei tarvitse kysellä tyyppivikoja
Että uusi. Vähän hel..tin kallis uutena. Täytyy tyytyä vähän käytettyyn, vielä tällä kertaa. On jo muutama kiikarissa, yksi tosi varteenotettava yksilö.
Tarkoitatko, että uudessa ei ole tyyppivikoja? Kyllä on! Vaikka takuuajan niitä korjataankin hankintahintaan sisältyvän julmetunmoisen katteen piikkiin, korjaamolla ravaaminen tulee kalliiksi.
Pari päivää on ajeltu 2003 vuosimallin V70-llä. Auto tuntuu erittäin hyvältä joka suhteessa (ainakin vielä tässä vaiheessa). Katsotaan nyt sitten, mitä tulevaisuus tuo tullessaan.