Lasten kanssa

vaellukselle

Olemme menossa heinäkuun lopussa Kilpisjärvelle ryhmän kanssa, jossa mukana on myös pieniä, alle kouluikäisiäkin lapsia (partiolaisperheitä). Ryhmä on vaeltanut ennenkin Lapissa, ja mukana on ollut jopa alle vuoden ikäinen vauvakin, joten leirielämä ei ole vierasta.
Suunnittelemme seuraavanlaista vaellusta: laivalla Kolttalahteen, sieltä kolmen valtakunnan rajalle ja siitä eteenpäin Pältsalle tai Parakselle päin. Päivämatkat noin kuusi kilometriä ja maastossa teltoissa kolme, neljä yötä.
Millaista lenkkiä suosittelette, kun taaperoille vaellusmaasto pitäisi olla suht helppo eikä vesistöjen ylityksiä (ainakaan vuolaasti virtaavia, syviä) saisi olla. Vanhemmat ovat luonnollisesti jälkikasvunsa mukana reissussa.
Ruotsin ja Norjan puolen karttoja lienee myynnissä ainakin Kilpisjärvellä, mutta saako niitä mistään etelämpää?

0

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Anteeksi arkuuteni

        Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
        Ikävä
        52
        1013
      2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

        Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
        Iisalmi
        17
        916
      3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

        https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
        Maailman menoa
        501
        810
      4. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        46
        747
      5. Mikä on ollut

        Söpöintä välillämme?
        Ikävä
        42
        674
      6. Hyvännäköinen pakkaus

        Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
        Ikävä
        37
        639
      7. Tykkäätköhän vielä minusta?

        Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
        Ikävä
        30
        606
      8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

        Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
        Sinkut
        169
        562
      9. Olet ihana

        Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
        Ikävä
        37
        550
      10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

        Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
        Maailman menoa
        58
        546
      Aihe