Espanjaa opiskelevat!

Haluaisin tietää, mitä tarkoittaa "buena noche". Voisiko joku kertoa? Se on varmaankin espanjaa.

Kiitos!
5567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En opiskele espanjaa, mutta vastaan kuitenkin. Espanjaksi "hyvää yötä/iltaa" on "buenas noches", joten olisiko "buena noche" murteellinen ilmaus tai jotakin sukukieltä (ei kuitenkaan ole italiaa, sen tiedän). Merkitys on varmaan sama.

Äänestä

Hyvä yö/ilta...

Äänestä

Luultavasti kyseessä on joku murteellinen ilmaisu hyvän yön/illan toivotuksesta tai sitten se tarkottaa "hyvä yö/ilta" mut sillon sanat olis toisin päin eli "noche buena"

Äänestä

Hei, äidinkieleni on espanja ja buena(s) noche(s) tarkoita hyvää ilta tai hyvää yötä.

Äänestä
  • Kiitos kaikille, jotka jaksoivat vastata! :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiinu kirjoitti:

Haluaisin tietää, mitä tarkoittaa "buena noche". Voisiko joku kertoa? Se on varmaankin espanjaa.

Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu