Joo eli kysymys on otsikossa. Onko miten kestävä, paljonko kone kestää kilometrejä, vaihdelaatikko, ajettavuus jne. Suht halvalla noita ainakin saa verrattuna n13aan ja vissiin pitkälti samaa tekniikkaa?
Onko B11 Sunny hyvä auto?
Seisova Mulkku
3422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Oli aikoinaan tuollainen peli ja ajoin vajaa kolmesataa tuhatta ja pelas kun enkelin mieli.
Mullakin oli aikonaan tommonen ja pakko sanoa, että jos ei varsinaista ajamisen nautintoa hae, niin mikäs siinä. Vitosvaihde tuppaa paljon ajetuissa laatikoissa tipahtamaan pois päältä, mutta sekin on helposti korjattavissa. Nissankorjaajat yleensä tietävät, missä vika on. KOnetta et ajamalla rikki saa, jos vaan huollat asiaankuuluvasti. Omalla oli ajettu 310tkm, kun luovuin siitä ja ainoat, mitä oli oikeastaan tarvinnut tehdä, oli startin solenoidin vaihto sekä kolmessasadassa tielle jäänyt vesipumppu. Kuulemma jälkimmäinen tyyppivika. Venttilinohjurin kumit ois pitäny kans vaihtaa ihan just, pöllytti sen verran. Mutta arvot -85 autoks oli ihan hyvät ja kaikki toimi lukuunottamatta sitä vitosvaihdetta. Ja siinnä hintaluokassa ei pienet ruosteetkaan enää tuntunu missään, olihan auton käyttöarvo kuitenkin noin kuudenteen potenssiin nähden myyntiarvoon.
Joo kokemusta löytyy.
Alla oli 240tkm asti vm.-85 Sunny 1,5.
Moottori oli mainio ja kesti ongelmitta.
Alipaineletkut tuppasivat katkeilla, mistä seurasi nykimistä. Mun autossa 5.vaihde pysyi päällä ja laatikko oli muutenkin ihan hyvä...siirtäjä tosin hiukan lerppu!
Ajettavuus parempi kuin samanikäisessä Escortissa.
Varsinainen pommi kuitenkin piilee auton salakavallassa ruostumisessa!!! Auto oli päällepäin tosi siisti, mutta takapään palkeistaan laho, mikä tuossa mallissa voi vaikuttaa takapyörientuennan irtoamisiin. Eli pointti on se, että auto on muuten hyvä, mutta ruostuminen tuhoaa auton helposti!!! Jos aiot ostaa Sunnyn niin tutki kori huolella, etenkin pohjasta!!!!