Etelän risti taivaalla

Ystäväni oli joulun aikaan laivamatkalla jossakin KapVerde - Dakarín vaiheilla. Kertoi katselleensa matkustajien kanssa pimeässä illassa taivaalle ja siellä näkyi useana iltana selvästi "Etelän Risti."
Onko joku muu nähnyt sen ilmiön ja mistä se voisi johtua. Tällä naisen logiikalla ajattelen johtuvan tähtitaivaan ilmiöstä, teidä sitten?
249061
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Pohjantähden kaveri.

Äänestä
  • Oli kuulema kirkas risti jolla ei ollut sädevaippoja. Vain kaksi ristikkäin olevaa suoraa jotka leikkasivat toisensa. Kiinnostaa asia!

    Äänestä

  • Reetta ejk kirjoitti:

    Oli kuulema kirkas risti jolla ei ollut sädevaippoja. Vain kaksi ristikkäin olevaa suoraa jotka leikkasivat toisensa. Kiinnostaa asia!

    Paljon aiheesta.

    Äänestä

Kyllä Reetan ystävä ihan oikein näki. Saman ovat nähneet monet matkailijat jotka ovat käyneet lähelläkin eteläistä pallonpuoliskoa.
Kysymyksessä on pieni kaunis tähtikuvio keskellä Linnunrataa eteläisellä tähtitaivaalla.
Merenkulkijat, ammoisista ajoista lähtien, ovat käyttäneet sitä opastähtenään, navikoidessaan avomerellä.
Pohjoisella pallonpuoliskolla samaan tarkoitukseen on käytetty Pohjantähteä, jonka projektipiste on "vain" puolen asteen verran sivussa maapallon pohjoisnavasta.

Äänestä
  • Etelänrististä on kaiketi monenmoista tarinaa ajan saatossa tullut. Ihmeellisiä ovat tähtien tiet taivaankannella, mitä kaikkea tietoa ne meille antavatkaan.
    Minulle Etelänristi toi taas uutta vipinää tiedon haussa.

    Äänestä

  • Reetta ejk kirjoitti:

    Etelänrististä on kaiketi monenmoista tarinaa ajan saatossa tullut. Ihmeellisiä ovat tähtien tiet taivaankannella, mitä kaikkea tietoa ne meille antavatkaan.
    Minulle Etelänristi toi taas uutta vipinää tiedon haussa.

    että se etelän risti löytyisi heti jos menisin sinne.Ainakin Hintriikka löytäisi.

    Äänestä

  • Pääsky64 kirjoitti:

    että se etelän risti löytyisi heti jos menisin sinne.Ainakin Hintriikka löytäisi.

    luottamuksesta!

    Äänestä

Näkyy paljaalla silmällä ja kiikarilla katsottuna värikirjokin erottuu.
Dakarista tulevat luvattomat maahantulijat käyttävät suuntamerkkinä.
Heitä tulee eri saarille vuosittain satoja - hukkumisonnettomuuksiakin on pajon.

Äänestä
  • Ystävä kertoi Etelän ristin näkyvän 10astetta päiväntasaajan poh.puolella kaikista kookkainpana ja 20 astetta päiv. tasaajalta näkyy jo peinempänä.

    Kysyin mittasuhteita sanoi noin 20m korkea ainakin, enpä tiedä oliko KarVerden mustaihoisten Cocacolaa liiaksi silmissä, aika kookkaaksi hän sen luonnehti.Värikirjosta hän ei maininnut, mitä värejä siinä hehkuu? Ihmeellinen tähtien muodostama ilmiö minusta se on.
    Jos uteliaisuus voittaa on kait ensi jouluna osallistuttava risteilylle LasPalmas - Dakar.

    Äänestä

Näkyykö Pohjantähti koko Suomessa,jos ei niin
kuinka pohjoisessa.

Äänestä
  • Se eteläisen pallonpuoliskon tähtikuvio voi meillä näkyä koska se on niin lähellä
    eteläistä napaa.

    Äänestä

  • Kun Otava näkyy kokonaisena taivaalla, ne 5:n yläpäät tekevät lähes suoran janan
    vitosen pyöreämmälle puolelle. Pohjantähti näkyy vähän kauempana.

    Myöhemmin keväällä "vitosen" alakaari tekee ikäänkuin kaarijatkumon Karhunvartijan alfaan, Arcturukseen. On melko alhaalla, kirkas tähti.

    Äänestä

Kuu on täydemmillään tähtitaivaalla torstaina 13.4. Saapi nähdä miten se uneen taas vaikuttaa. Yritän pitää uutimet alhaalla yöt ettei kuuvalo loista silmiin lännen taivaalta.

Niinpä sitä pääsiäistä vietellään kuun valon loisteessa. Sohjoa, räntää, kuraisia teitä on riittämiin.

Tuli mieleen laulu nuoruusvuosilta:
"Täysikuu, sä ihme olet öisen taivahan,
täysikuu...."(en muista pidemmälle).

Äänestä

Kyllä se Etelän Risti on ihan oikea neljän tähden muodostelma. Näkyy Etiopiassakin.

Äänestä
  • "kahvin koti"

    Olipa taas vanha kirjoitusaloitus, mutta tämähän viehittää "erästä", joka ei voi sietää uusia aloituksia samasta aiheesta, jotka sattuvat kiinnostamaan taas uudestaan.

    Paikallisessa lehdessä oli kysymys, mikä on se kirkas tähti, joka nyt on lounaassa. Odottelen siihenkin vastausta.

    Minulle, hieman huononäköiselle ovat kaikki tähdet "etelänristejä", sillä tähdet muodostuvat ensin risteiksi, kunnes näkö tasaantuu....tai sitten ei.

    Äänestä

Etelä-Amerikassa on erilainen tähtitaivas. Olin aika paljon päiväntasajan alapuolella, yritin katsella missä etelän risti on, en ollut varma enkä viitsinyt kysellä keltään.
Kun laskin veden ammeesta se pyöri samaan suuntaan kuin täälläkin, olin kuullut että pyörisi päinvastaiseen suuntaan.
En ole erottanut sitä muuallakaan, Kyllä Kap Verdessä etelän ristin pitäisi näkyä.
Matkustelu on jäänyt vähemmälle, tuntuu rasittavalta, varsinkin pitkät lennot ja kuumuus. Kanaria on lähellä eikä ilmastokaan ole tappavan kuuma.

Äänestä

Tähdistä puheenollen,mökilläni usein menin pimeänä syysiltana pihalle seisoskelemaan tähtikuviokartan kans yrittäen paikallistaa mikä missäkin on.

Kun oli sysipimeää,tähdetkin olivat ikäänkuin alempana ja selvemmin esillä.
Kyllähän sieltä löytyi jos mitäkin tuttua ja sitten nämä sateliitit vaelteli kuin hätäraketit kaukaisuudessa.

Matkustamisesta taas muistuu mieleen etelän yötaivas tähtineen,jossain vuoriston pimeydessä voisi olla satumaisen ihanaa tuijotella taivaalle ja lähteä linnunradalle lentävän maton kanssa ; ))
Kun katsoo tuosta ikkunasta ulos lumisateeseen,vois nostaa kytkintä...

Äänestä

Edelleen mielessä siintelee joulumatkani LasPalmas-Gomerra-KapVerde-Dakar-Banjul - tietty Etelän risti kirkkaalla yötaivaalla monien loistavien tähtien ympäröimanä. Vielä vuosien jälkeen juuri se matka on ja pysyy mielessä monivivahteisena loppuun saakka.

Olin hieman epäröiden matkalle lähtenyt - jos korkea aallokko aiheuttaa huonoa oloa, mutta ei näin käynytkään. Elämyksiä täynnä oli koko matka alusta loppuun saakka. Palvelu Cristina laivalla erinomainen, joulukin meni merellisessä tunnelmassa.

Ihmetyttää miten joissakin paikoissa perheet asuivat hyvin vaatimattomasti nyssäköineen palmupuiden alla. Opetti huomaamaan miten hyvin pienistä puutteellisuuksista huolimatta elämä sittenkin kulkee. En ole koskaan mikään valittaja ollutkaan, matkan jälkeen vielä vähemmän.


Tästä matkasta jäi kiinnostus maailman meriin, tähtitaivaan ilmiöihin, luonnon moniin ihmeisiin. Ursan sivut ovat käytössä, Oman maan tähtitaivas silloin kun on kirkas tähtiyö.
reetta2 nimimerkki on muuttunut nykyiseksi.

Äänestä
  • Tulin juuri Etelä-Afrikasta ja sain ihailla tähtitaivasta maaseudulla ilman valosaastetta. Heti piti etsiä Etelän risti, koska sitä ei täällä näe. Linnunratakin loisti jotenkin kirkkaampaa. Mikäs oli tähtiä ihailla kesäisessä lämmössä :)

    Äänestä

  • Lionetta kirjoitti:

    Tulin juuri Etelä-Afrikasta ja sain ihailla tähtitaivasta maaseudulla ilman valosaastetta. Heti piti etsiä Etelän risti, koska sitä ei täällä näe. Linnunratakin loisti jotenkin kirkkaampaa. Mikäs oli tähtiä ihailla kesäisessä lämmössä :)

    Minun extremetähtikohtaamiseni ovat olleet tulipalopakkasella, mökillä, allani narskuva hanki, ylläni samettitaivas kirkkaine timantteineen.
    Kaukana kajo kaupunkien.

    Äänestä

Se ei ole ilmiö, se on tähtikuvio ihan niin kuin Otava.

Äänestä

Tässä kiinnostuneille online - tähtikartta. Tulee ihan merimiesfiilis kun katselee noita etelän tähtiä.
https://stellarium-web.org/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


reetta2 kirjoitti:

Ystäväni oli joulun aikaan laivamatkalla jossakin KapVerde - Dakarín vaiheilla. Kertoi katselleensa matkustajien kanssa pimeässä illassa taivaalle ja siellä näkyi useana iltana selvästi "Etelän Risti."
Onko joku muu nähnyt sen ilmiön ja mistä se voisi johtua. Tällä naisen logiikalla ajattelen johtuvan tähtitaivaan ilmiöstä, teidä sitten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu