Kyllä laitteita ollaan myymässä ja rahoitusta tarjoamassa, koneen hintaaa ei vaan taho löytyä, haiskahtaa.
Pilpin hinta
Salaisuusko
111975
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Että ko. veheje on paskin keksintö sitten vedettävän partakoneen.
Pilpillä pissatetaan puusilmiä.
Energiaa ei synny tyhjästä, vaikka PILP kauppias muuta väittääkin :-)))
vaan sanoo että otetaan talteen poistoilmasta, sen lämmöstä ja kosteudesta.
Siitä saadaan tavanomaisella PILPposella noin 1.5KW ympäri vuoden joista kolmena kuukautena sitä tarvitaan vain osan aikaa ja kolmena kuukautena se riittää lämmittämään tuloilman. Kuutena kuukautena se lämmittää vettä ja tuloilman.
Sitten on sellaisia joissa eteläsuomen olosuhteissa saadaan yli 100% talteen noin 350 päivää vuodessa.
Ko. laite jäähdyttää poistoilman noin -15 asteiseksi, kun esim; Nilan ei mennyt viime talvena -4:ää kylmemmäksi. Kovilla pakkailla Nilanin talteen otto oli 60-80% välissä. 0-5 asteen keleillä ollaan 90-110% haarukssa jne.
Kesällä saadaan tuloilmaa jäähdytettyä likipitäen ilmaiseksi. Käytännössä talo ei juurikaan jäähdy, mutta ilma pysyy kuivempana ja siksi tunttuu viileämmältä.
"Ko. laite jäähdyttää poistoilman noin -15 asteiseksi," Mistä puhut?
Laite on ruottalainen comfotzone.
http://www.comfortzone.se/
Jokohan noita myydään suomessa ja mihin hintaan. Kehuvat hyvää hyötysuhdetta kun pystytään jäähdyttämään poistoilma -10 - 15 asteeseen. Sellainen huonopuoli tuossa on ettei siinä ole lämmitettyä tuloilmaa. Sekin kyllä on suht helppo tehdä kun asentaa tuloilmakanavat ja -puhaltimen sekä kanavapatterin.
Esin NIlan 15VPL C hinta on n 2000 € korkeampi kuin Enerventin LR3:n. Molemmat vaihtavat ilman ja lämmittävät tuloilman omalla tavallaan. Onko tämä PILP tuon hinnaneron verran parempi?
ymmärrä niin ei ymmärrä, miksi koittaa vääntää ja kääntää sitä junteille rautalangastakaan.
Tuskin kannattaa puupäille koittaa asiaa
Kirjoittanut: selvittää ... kun ei 10.4.2006 klo 12.06
ymmärrä niin ei ymmärrä, miksi koittaa vääntää ja kääntää sitä junteille rautalangastakaan.
No nyt en kyllä ymmärrä kun en tajua. Mitä yrität kertoa?
hyöty suhde?
lto (hyvä sellainen) ~60% vuositasolla talteen lämmöstä
pilp ~60% pienemmät lämmityskustannukset...
nibe ainakin ilmoittaa hinnat sivuillaan...