Mun avovaimoni kärsii liikennepelosta ja haluaisin auttaa häntä pääsemään siitä eroon mutta miten? Aina kun lähdemme matkalle autolla niin alku menee ihan ok vain pientä jännitystä on ilmassa ja hän puristaa penkkiä rystyset valkoisena,mut heti kun joku "kaahari" ohitta meidät sillee hieman tiukassa tilanteessa nin alkaa itku ja meteli että menään kotiin ja tää on varoitus että meille sattuu jotain kohta jne! Mä vaan yritän siinä sitten keskittyä ajamiseen ja toineen hutaa vieressä kurkkusuorana ja mä yritän rauhoitella että ei mitään hätää jne. Mut kun ei auta niin lopulta mäkin hermostun ja sit on riita valmis ja reissu pilalla,mitä vois tilanteelle tehdä?
Liikennepelko!
Paavo
4742
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tilastot auttavat. Vain parikymppisillä miehillä liikenneonnettomuus on todennäköisin kuolinsyy. Muilla ihmisillä sairaudet ja tapaturmat tappavat todennäköisemmin. Jos hän ei pelkää kotitapaturmaa, ei ole järkeä pelätä liikenteessäkään. Kaivele tilastoja ja kerro hänelle, toivottavasti se auttaa.
Liikennepelko on aivan samanlainen pelkotila kuin esimerkiksi ahtaanpaikan- tai korkeanpaikankammo. Siinä eivät tilastot auta mitään kun paniikki iskee niin se iskee. Hissiä voi vältellä eikä näkötorniinkaan ole pakko mennä, mutta liikennettä ei pääse pakoon. Eikä se siihen lopu että päivällä pelkää, vaan kun pitää unissaankin olla kolareissa mukana, niin johan on hauskaa. Itse en uskalla ajaa ollenkaan kun pelkään, että tulee heti kuolonkolari. Sanotaan, että pelon voittaa kun sen kohtaa. Olen nyt parikymmentävuotta kohdannut näitä tilanteita, eikä helpota ollenkaan.
Kokeile kukkatippoja, luontaistuotekaupoista saa Rescue Remedy- tippapullon (n. 10 eur), sitä ennen lähtöä vaikka 3 tippaa vesilasiin. Poistaa pelkotiloja ok.
Pidä huoli ajaessa että turvaväli edessä olevaan on olemassa ( siis ei tavallinen väli mitä yleensä pidetään vaan ihan reilusti etäisyyttä ), vältä moottoriteitä, pidä taukoja. Taukojen pitäminen nollaa tilanteen ( toivon mukaan ). Liikkukaa välillä junalla jos mahdollista.