Joel McIver - Metallica
Metallimessiaiden sensuroimaton tarina!
Metallica on mullistanut koko raskaan rockin kentän Master Of Puppetsin, ...And Justice For Allin ja Black Albumin kaltaisilla klassikkolevyillään. Tämä ohittamaton musiikkieepos kertoo vuosituhannen vaihteen mammuttimaisimman metallibändin tarinan alkuaikojen kännisistä klubikeikoista megatähteyteen, päättymättömiin maailmankiertueisiin, basistin kuolemaan, oikeudenkäynteihin, vieroitushoitoon ja psykiatrin sohvalle.
Teos purkaa osiinsa myytit, joita maailman suosituimpaan metallibändiin on vuosien varrella liitetty, ja arvioi bändin koko musiikillisen tuotannon. Samalla se kuvaa metallimusiikin kehitystä 80-luvun alusta alkaen.
Rocktoimittaja Joel McIver pureutuu Metallican kaksikymmenvuotiseen tarinaan fanin intohimolla, kirurgin tarkkuudella ja lautamiehen armottomuudella. Esipuheen on kirjoittanut kulttibändi Celtic Frostin nokkamies Thomas Gabriel Fischer.
Joel McIver (s.1971) haastatteli Metallicaa varten liki sataa tunnettua muusikkoa, tuottajaa, toimittajaa sekä Metallican tuttua ja sukulaista.
McIver on kirjailija, muusikko ja rocktoimittaja, joka kirjoittaa muun muassa Record Collectoriin, Metal Hammeriin, Total Guitariin ja Kerrangiin. Hän on kirjoittanut myös teokset Extreme Metal, Queens Of The Stone Age: The Unnofficial Story, Nu-Metal: The Next Generation, Slipknot: Unmasked, Ice Cube: Attitude ja Erykah Badu: The First lady Of Neo Soul.
Tämä kyseinen artikkeli oli siis tuosta Metallica-kirjan takakannesta. Kirjan ohessa oli myös pieni kertomus kirjan kirjoittaneesta Joel McIverista. Suosittelen siis tätä kyseistä Metallica-kirjaa luettavaksi kaikille bändin faneille, sekä myös muille metallimusiikista kiinnostuneille.
Kirjasta löytyy mielenkiintoista tietoa bändin perustamisesta, sen jäsenistä ja heidän elämästään, sekä maailmankiertueista, levyjulkaisuista ja basisti Cliff Burtonin traagisesta kuolemasta.
Loistava Metallica-kirja
5
897
Vastaukset
- Holmeri
Kirjassa on paljon asiaa josta olen tietonen mutta sit on niitä hauskoja/huvittavia nippeli tietoja.
- Damage Incorporated
Kyllä, kirjassa oli paljon tietoa jota en tiennyt Metallicasta. Kuten Cliffin kuolemasta en tiennyt kuskin alkoholista, en tiennyt Jasonin kiusauksista sekä sitä että Lars ja James tapasivat toisensa kerran ennen kuin perustivat Metallican.
- Teemu
Damage Incorporated kirjoitti:
Kyllä, kirjassa oli paljon tietoa jota en tiennyt Metallicasta. Kuten Cliffin kuolemasta en tiennyt kuskin alkoholista, en tiennyt Jasonin kiusauksista sekä sitä että Lars ja James tapasivat toisensa kerran ennen kuin perustivat Metallican.
Mustakin kirja oli tosi hyvä ja siinä oli paljon asiaa josta en tiennyt ennen ja se valotti paljon metallican elämästä. Mut yhessä asiassa en kyl ole sen kirjoittajan kanssa samaa mieltä. Sen mielestä metallica hylkäsi vanhat faninsa black-albumin myötä ja suri että suunnilleen koko trash-skene kuoli. Mut eikös se vaan tuo lajille enemmän kuuntelijoita, kun jengi joka ei muuten sellasta kuuntelis tulee keikoille ja kuulee metallican vanhoja biisejä, nii ne saattaa alkaa tykkää niistä ja ostelee kenties muittenkin trash bändien levyjä.
Muuten hyvä kirja mut ärsytti vaan se nyyhkytys fanien hylkäämisestä. - Metallicaa
Teemu kirjoitti:
Mustakin kirja oli tosi hyvä ja siinä oli paljon asiaa josta en tiennyt ennen ja se valotti paljon metallican elämästä. Mut yhessä asiassa en kyl ole sen kirjoittajan kanssa samaa mieltä. Sen mielestä metallica hylkäsi vanhat faninsa black-albumin myötä ja suri että suunnilleen koko trash-skene kuoli. Mut eikös se vaan tuo lajille enemmän kuuntelijoita, kun jengi joka ei muuten sellasta kuuntelis tulee keikoille ja kuulee metallican vanhoja biisejä, nii ne saattaa alkaa tykkää niistä ja ostelee kenties muittenkin trash bändien levyjä.
Muuten hyvä kirja mut ärsytti vaan se nyyhkytys fanien hylkäämisestä.Mutta vain vanhaa tuotantoa, mutten silti ole miteskään "katkera " Nyky tuotannolle. He tekivät oman päätöksensä suunnasta siinä se. Muutama kappale
on mistä pidän "uudesta" tuotannosta, mutta Blackin jälkeen en ole enään itse cd ostanut. - Rahikaisella...
Metallicaa kirjoitti:
Mutta vain vanhaa tuotantoa, mutten silti ole miteskään "katkera " Nyky tuotannolle. He tekivät oman päätöksensä suunnasta siinä se. Muutama kappale
on mistä pidän "uudesta" tuotannosta, mutta Blackin jälkeen en ole enään itse cd ostanut.Mun mielestä Metallican uran voi pistää selkeesti kahteen jaksoon. Aika ennen Mustaa albumia ja aika sen jälkeen.
Ymmärrän hyvin, että ihminen haluaa muuttua ja vanhetessaan ei ehkä enää kiinnosta ne jutut, joiden perään nuorempana intoili.
Minun mielestä vaan se aika, jolloin Metallica teki parhaat juttunsa sijoittuun nimenomaan aikaan ennen "Mustaa". Bändi oli erillainen ja kiinnostava. Minusta se oli vaan juttu, joka toimi kaikkein parhaiten bändillä!
Mun mielestä toi "yksinkertaistetaan biisien rakennetta" ja "keskitytään laulumelodioihinkin"...ei vaan toimi Metallican, eikä varsinkaan Hetfieldin kohdalla. Jonkun muun bändin kohdalla ehkä?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t535430Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo913341Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel403223HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1553006Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L602351SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral512284Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi701837Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962291774Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k921636Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2821567