Kysymys lähestymisestä...

Mullon hassu ongelma. Yliopiston labratunneila yksi henkilökuntaan kuuluva on flirttaillut mulle ihan selvästi, joskin hienovaraisesti. Itse olen bi ja hän on ollut joskus aikoja sitten parisuhteessa miehen kanssa mutta on nyt ollut pitkään yksin. Flirtit on ollut niin selviä että rohkaisin perjantaina itseni ja päätin lähettää hänelle tekstarin jossa kysyn että lähtiskö se viikonloppuna mun kanssa ulos. Mutta se ei vastannut mitään! Ei edes että ei nyt viitsi, mikä oli vähintä mitä se ois voinut tehdä ja homma ois jatkunut normaalisti. Nyt on pikkusen noloa tavata se pääsiäsien jälkeen kun seuraavan kerran olen samlla kurssilla sen kanssa! Eikö tuo minun lähestymistapa ollut ihan normaalia käyttäytymistä?
6955
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kuulostaa siltä että olet tehnyt rohkean vedon!
Ehkä nainen oli ujompi kuin sinä eikä tiedä mitä vastata kun huomasi että olet noteerannut hänen flirtit..

Äänestä

saa hävetä kun ei vastannut mitään! Outoa! Ethän sinä mitään ihmeellistä ehdottanut. Ota iisisti, sulla ei mitään hävettävää.

Äänestä

Ihailtavan rohkeesti uskalsit toimia asian eteen :) Todellakin oli ihan normaalisti toimittu tuon lähestymisen suhteen, sait toiselta signaaleja kiinnostumisesta ja toimit niiden mukaan! Oon kyllä ihan samaa mieltä että olis hän voinu jotain vastata, ihan mitä vaan. Toi on just raivostuttavinta kun jätetään täysin vastaamatta. Tämä tyyppi on varmasti tietoinen flirttailustaan, ja ymmärtää että sulla oli "syy" ottaa yhteyttä, joten on sitten hänen ongelmansa ettei viestiin reagoinu, saa hän olla nolona. Sä voit mennä tunnille takas ylpeenä rohkeesta toiminnasta! ;)

Äänestä

Teit just oikein! Ehkäpä hän vain ei osannut odottaa sulta noin aktiivista käytöstä ja luuli, että kaikki jää pelkästään flirtin tasolle. Meno treffeille saattaa tuntua hänestä liian isolta tai ratkaisevalta askeleelta. Siellä labrassahan olette toimineet kukin omien roolien mukaan (opiskelija, ohjaaja tms), joten nyt deittaillessanne ne roolithan eivät enää oliskaan voimassa vaan olisitte läsnä ihan siviileinä ja omina itsenänne. Tämä voi tuntua pelottavalta.

Pallo on kuitenkin siis hänellä. Sä oot tehny siirron, ja hänen on vuorostaan vastattava jollakin tavalla takaisin. Toivottavasti olet varautunut siihen, että kyseinen henkilö on kuin mitään ei olisi koskaan tapahtunutkaan ja että koko flirttiasia loppuu tähän. Tämä voi olla ehkä yksi vaihtoehto.
Toisessa tapauksessa hän on ottanut hiljaisuudellaan kuin aikalisän ja jatkaa edelleen flirttilinjalla, jolloin on sitten ihan susta kiinni, lähdetkö vielä mukaan.
Kiintoisa tilanne siis.
Onko välillänne ikäeroa? JOs hän on sinua vanhempi, hän on saattanut mielessään asettua ikään kuin aloitteentekijäksi ja aktiiviseksi ja johtavaksi osapuoleksi, jolloin tuo treffiehdotuksesi onkin ollut hänelle asetelman muutos. Mutta hyvä kuitenkin, että teit niin kuin teit. Toit kiinnostuksesi ilmi, ja avoimuushan on näissäkin kuvioissa aina plussaa.
Kerrohan jatkossakin miten tilanne kehittyy!
Onnea matkaan!

Äänestä

Tapasin tämän naisen jota lähestyin aikaisemmin, eli siis siellä koulussa. Hän käyttäytyi erilailla kuin ennen, pitkiä kummallisia katseita, kysyviä ja mietteliäitä ilmeitä. Ei mitään maininnut "treffi"ehdotuksestani..Kummallista.
Välillä kun katsahin häneen,huomasin kuinka hän katseli minua mietteliäänä, hän katsoi vielä hetken ja teki hassuja ilmeitä ja käänsi pään pois.
Ei,en ymmärrä naisia.

Äänestä
  • Ehkäpä hänellä on sitten tällä hetkellä elämässään jotain muuta mikä estää häntä heittäytymästä lähempiin tekemisiin. Mutta kyllä siinäkin tapauksessa voisi toiselle vastata, edes jotain...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bitteliini kirjoitti:

Mullon hassu ongelma. Yliopiston labratunneila yksi henkilökuntaan kuuluva on flirttaillut mulle ihan selvästi, joskin hienovaraisesti. Itse olen bi ja hän on ollut joskus aikoja sitten parisuhteessa miehen kanssa mutta on nyt ollut pitkään yksin. Flirtit on ollut niin selviä että rohkaisin perjantaina itseni ja päätin lähettää hänelle tekstarin jossa kysyn että lähtiskö se viikonloppuna mun kanssa ulos. Mutta se ei vastannut mitään! Ei edes että ei nyt viitsi, mikä oli vähintä mitä se ois voinut tehdä ja homma ois jatkunut normaalisti. Nyt on pikkusen noloa tavata se pääsiäsien jälkeen kun seuraavan kerran olen samlla kurssilla sen kanssa! Eikö tuo minun lähestymistapa ollut ihan normaalia käyttäytymistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu