Tiedustelisin kauanko teillä muilla `vuotavilla´ on ruskea vuoto kestänyt. Minulla on jatkunut tuo vuoto yhtäsoittoa jo 3 viikkoa. Lääkäri sanoi, että eiköhän se jossain vaiheessa lakkaa. Kiinnostaisi nyt kuitenkin, että onko joillakin jatkunut pitenpiäkin aikoja? Olen nyt rv 9 2.
-Kiitos vastauksista-
-Kiitos vastauksista-
Vastaukset 4
Vanhimmat
samalla viikolla kun minä niin näkyykö maha jo sulla?? Ihan mielenkiinnosta kun mulla viides raskaus ja maha näkyy nyt aika selvään.
Laiha oon vielä, eikä masusta tietoakaan. Mitä nyt vähän turvottaa välillä, mutta palautuu aina ennalleen. Ekaa odotellaan.
Itselläni tuo rusehtava minimaalinen vuoto kesti reilut kaksi viikkoa ja käväisin lekurissa varmuuden vuoksi tarkistuttamassa tilanteen. Lääkärin mielestä normi tiputtelua kun ei tosiaan kipuilua minkäänlaista. Ultralla todettiin että sydän sykkii ja asiat ok. Muutaman päivän päästä rupesi jo lorahtelemaan ja sitten alkoi oikeat aaltomaiset kipusarjat ja vuoto vaan lisääntyi. Lopulta sieltä sitten tulikin ulos kaikki mahdollinen ja keskenmeno todettiin tapahtuneen viikolla 11 5. Itse oli jo hiukka helpottunut kun alettiin olla jo sillä mallilla että "kriittiset" viikot kohta ohitettu mutta toisin kävi ja kaipa tuolla sitten joku oikea syy oli kaikella tapahtuneella ja ei se tosiaan aina ole ihan harmitonta se tihkuvuotokaan vaikka sitä lähes aina niin markkinoidaan!
Kurja kuulla sinulle tapahtuneesta. Tuntuu kyllä oudoilta nuo lääkärien vähättelyt noista vuodoista. Itsellänikin tuli kahtena päivänä ihan kunnon veristä vuotoa ruskean vuodon lisänä, mutta sekin voi lääkärin mukaan kuulemma olla normaalia raskauden tässä vaiheessa. Ultrassa käytiin rv 8 ja kaikki oli kunnossa. Itsestä vaan koko ajan tuntuu että jokin on vialla kun tuo ruskea piina jatkuu vaan.