bmw 535i lämmöt

eli auto hiljaisessa ajossa alkaa keittää,mittari hyppää nopeasti puolivälistä punaiselle. matkaa voi huoletta ajaa eikä lämmöt nouse puoleenväliinkään. termostaatinkin irrotin. ei sekoita nesteitä öljyyn, viimeksi kun keitti tuli korkista vähän ruosteenväristä nestettä ja ruoste paloja. selviänköhän jäähdytysjärjestelmän puhdistuksella?
9985
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ihmeessä olet saanut jäähdytysjärjestelmän ruostumaan? Minulla on 17 v vanha pikkuranskis autona, nesteitä ei ole vaihdettu kuin kerran, eikä vähääkään ruostetta järjestelmässä.

Äänestä
  • auto on ollut minulla viikon. en tiedä mitä moskaa siellä on mutta jotain kuitenkin

    Äänestä

veikkaisin et on syyläri ruostunu umpee joku entinen omistaja ajellu pelkillä vesillä

Äänestä

Varmaankin edellinen omistaja "korjannut" vuotavaa jäähdytysjärjestelmää jollakin jäähdytysnesteeseen lisättävällä moskalla joka tukki syyläriä tai jumii termaria. Kannattas varmaan olla ajelematta ennenkuin kannentiiviste palaa. Sitten nimittäin ottaa pattiin.

Äänestä
  • tänään olis tarkoitus puhdistaa jäähdytin, sitten jos ei auta kattoo sitä kannentiivisteen vaihtoo...

    Äänestä

  • jokuvaan kirjoitti:

    tänään olis tarkoitus puhdistaa jäähdytin, sitten jos ei auta kattoo sitä kannentiivisteen vaihtoo...

    ennen kuin muuta teet!

    Äänestä

  • vaihtoon kirjoitti:

    ennen kuin muuta teet!

    Jos ei ehtiny kannen tiiviste mennä, niin pumppu vaihtoon. Kun ostat uuden pumpun kato että on metalliset siivet, muoviset tuppaa särkymään.

    Äänestä

Taitaa olla viskokykin sökönä,oireet ainakin viittaa siihen.

Äänestä

eli irrtoin termarin joka oli 92 asteinen, varaosa liikkeessä sanoivat että bmwn suositus on 80 astetta, tässä varmaan syy keittämiseen. mutta huomenna tulee osa ja sit näkee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jokuvaan kirjoitti:

eli auto hiljaisessa ajossa alkaa keittää,mittari hyppää nopeasti puolivälistä punaiselle. matkaa voi huoletta ajaa eikä lämmöt nouse puoleenväliinkään. termostaatinkin irrotin. ei sekoita nesteitä öljyyn, viimeksi kun keitti tuli korkista vähän ruosteenväristä nestettä ja ruoste paloja. selviänköhän jäähdytysjärjestelmän puhdistuksella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu