Mistä sais Uudeltamaalta vanhoja pihalaattoja?Luonnonkivisiä tai betoni. En haluaisi uuden käheitä vaan luonnollisesti kuluneita. Ei haittaisi vaikka olisi hieman rikkinäisiä. Aulangolla tiedän olevan navetan missä myydään vanhoja ovia ym. Mutta onko muita paikkoja?
pihalaattoja
8
6871
Vastaukset
- näprääjä
kysy kaupungin varikolta tai joltain rakennus-, kuljetusliikkeeltä vanhoja purkukiviä tai pyydä ilmoittamaan kun sellaisia ilmaantuu rakennustyömaiden yhteydessä.
- käytettyjä
No eipä käynyt tuollainen mahdollisuus mielessäkään! Tulipa tässä itselle sellainen idea, että betonilaattoja vois varmaan tehdä itsekkin, näprääjä kun olen minäkin!
- Näpräämään
käytettyjä kirjoitti:
No eipä käynyt tuollainen mahdollisuus mielessäkään! Tulipa tässä itselle sellainen idea, että betonilaattoja vois varmaan tehdä itsekkin, näprääjä kun olen minäkin!
Googleen vaan "pihalaatta muotti" tuntuu löytyvän vaikka mitä
- blom
vieläkö tarviit betonisia piha laattoja?
- Pihalaatta
Hei,
Minä olisin kiinnostunut ostamaan käytettyjä pihalaattoja n. 40m2 määrän verran, pääkaupunkiseudulta. - Ikuinen pihaprojekti
Onko pihalaattoja vielä saatavilla ? Meilläkin olisi tarvetta valmiiksi kuluneille harmaille 30x30 betonilaatoille. Pienempi (50 kpl) tai suurempi erä.
- Anttik72
Ikuinen pihaprojekti kirjoitti:
Onko pihalaattoja vielä saatavilla ? Meilläkin olisi tarvetta valmiiksi kuluneille harmaille 30x30 betonilaatoille. Pienempi (50 kpl) tai suurempi erä.
Joskus pentuna (ikää 10v ja kesärahaa hankin) tein perhenaapurin kanssa niiden puutarhaan sellaiset kävelypolut rikkoontuneesta betonista. Siis sellaisista, mitä ne kärrää veke työmailta. Homma muistutti hiukan kuin liuskekiven asentamista. Lopputulos oli kyllä oikeastaan ihan hieno. Ei siihen nyt ihan puutarhatuoleja pitäisi nojaamaan, mutta polkuina ne toimi. Sain rahat jäätelöön ja ensikosketuksia työntekoon :)
Noita ainakin luulisi saavan helposti. Eihän se nyt laattaa ole, mutta kuitenkin. Omaan pihaan olen ainakin ajatellut pistää patinoitua kiveä (käytännössä uutta kiveä, mutta hakattu/murjottu/rikottu). Olen vain hiukan ymmälläni siitä, että mitä eroa on patinoidulla, antiikkikivellä ja mitä soittelin rautakauppaan niin sanoivat, että pistä veronakiveä. Osaisko jokus sanoa, että onko noilla mitään sen kummallisempaa eroa?
Saas nähdä miten tää meidän piharemontti tapahtuu, kun just muutettiin ja parempi puolisko esitti painavia sanoja, että lasten ja koirien mukana ei tule sitten kuraa sisälle. Yritin hienovaraisesti sanoa, että kenties löytyy tärkeämpiäkin remonttikohtia...
- SamiLe
myyn pois pihalaattani
Lakanbetonin pihalaattoja 300*300*50 käytettyjä.
Punaisia n.720kpl(uuden hinta 2.18euroa /kpl)
Harmaita n.120kpl(uuden hinta 1,71euroa/kpl)
Hyväkuntoisia ja ehjiä pihalaattoja nyt alle puoleen hintaan.
http://www.lakka.fi/binary/file/-/fid/3036
Kuntoluokitus
Hyvä
kaikki yhteensä 800eurolla
sijainti Karkkila
p.0405546403
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2663323Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell201829Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.241499- 811344
- 1371038
- 81994
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.61799Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86756Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61687Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51646