Ensiksi haluan varmistua kumpi oli 2tahti ja kumpi 4tahti. Minun skootterini syö "tavallista" bensaa ja nyt kesän tullessa haluan tietää mitä tavalliseen huoltoon kuuluu.
Olen koko talven käynyt käyttämässä skootteriani, mutta sitten mitä muuta tarvitsee. mitä öljyä voin lisätä sinne, koska tiedän siellä olevan vähäsen, paljon laitan? onko muualla mitään mitä pitää putsailla, en ole ajanut kuin ehkä 700km.
Huoltokirja on tuolla jossain, luultavasti isän luona, joten en muista ulkoa skootterin tarkkaa merkkiä Baotiani ja milan sport siinä lukee, ostettu vuosi sitten.
Epäasialliset kommentit on turha laittaa, koska en niihin noteeroi
Olen koko talven käynyt käyttämässä skootteriani, mutta sitten mitä muuta tarvitsee. mitä öljyä voin lisätä sinne, koska tiedän siellä olevan vähäsen, paljon laitan? onko muualla mitään mitä pitää putsailla, en ole ajanut kuin ehkä 700km.
Huoltokirja on tuolla jossain, luultavasti isän luona, joten en muista ulkoa skootterin tarkkaa merkkiä Baotiani ja milan sport siinä lukee, ostettu vuosi sitten.
Epäasialliset kommentit on turha laittaa, koska en niihin noteeroi
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tuolla on niin vähän ajettu että öljyjen vaihto riittää.
Tietty kannattaa tarkastaa että jarrut/valot toimii.
Venttiilien välyksen tarkastuss olis kanssa hyvä tehä näin kevät huollossa.
akun nesteet on hyvä tarkistaa.Lisäksi tuosta moottoriöljyjen vaihdosta sen verran että öljyt kannattaa vaihtaa usein ainakin näin ensimmäisillä kilometreillä,koska koneesta irtoaa uutena runsaasti metallilastua.öljyksi kelpaa ihan tavallinen moottoriöljy.
ainakin oli ihan uutena huoltovapaa akku Sanilissa. Ei tartte lisäillä vettä.
En Sitten tiedä mitä nuo muut kiinanihmeet on syönyt.
kiitoksia kovasti. Toivon, että naisen (/tytön) kosketus pitäisi riittää. PAkko vielä kysyä sen verran, että kelpaako diesel auton öljyt? vai tarvitseeko käydä mopolle ostamassa omat öljyt? ja vastasuuteen sen verran, että kuinka usein ne kannattaa alkumetreillä vaihtaa?
Tarkastaako huollossa miehet öljyt? ja vaihtaako ne huonot öljyt? nimittäin en enää luota huoltoliikkeen toimintaan, sai kolmeen otteeseen käydä korjauttamassa heidän tekemiään virheitä (ensiksi laitettiin katteet huonosti ja parit mutterit katkaistiin. toisella kerralla oli sitten mutteri vaihdettu, mutta katteet vieläkin pois paikoiltaan. kolmannella kerralla he sitten laittoivat katteet paikalle, mutta hukkasivat takaboksin muttereiden päälle laitettavat kumitassut. eihän niillä nyt niin väliä ollut, mutta kun skootterini joutui joka kerta "jonon päähän", maksua eivät ottaneet pikkuvalituksistani) Mietin vain, että jos huollossa ne vaihtaa öljyt, niin kannattaako aina sitten juuri ennen huoltoa itse vaihtaa..?
Huollon tehtävä on vaihtaa ne öljyt.
Itse olen käyttänyt sanilissa
Mobil 1 rally formula 5w 50 öljyjä.
Öljyn laadussa ei kannata tinkiä.
Voithan myös viedä omat öljyt huoltoon mukana
että varmasti vaihtavat laadukkaat öljyt.
Myös kauniimman sukupuolen edustajat voi öljyt ja pikku hommat tehdä itse ei ne niin mahdottomia ole;)
tommosiin huoltoihi ollenkaa. Ainaki ölyt vaihdan ite. Se merkkaa enite koneen kestävyydessä. Tuollasia hutiloita ei pidä päästää koneeen kimppuun. Lantee on hyvä paikka jos jaksaa ajella Hesarille huoltoon. Muista en tiedä. Pitää olla varovainen.
Huomasin, että tuolla työ"kalu"pakissa on iso avain, jotain 15,kokoa. Sillä varmaan saan auki sen ison pultin sieltä koneen pohjasta. Lasken vanhan öljyn astiaan. Laitan uuden tilalle, onko se kummempaa?
http://www.freewebs.com/automopohuolto/
Muistaakseni avain pitäisi olla 17mm.
Baotianin kone kestää oikein huollettuna sen 8-10 tuhatta kilometriä. Heikoin lenkki siinä koneessa on variaattorin puolen kampiakselin laakeri. Laakeria ei toimiteta erikseen vaan vaatii akselin vaihdon.
Hinta 90e. Helppo vaihtaa n.kolmen tunnin työ.
Laakeri vakio, jos vehkeet voi koettaa vaihtaa sen laakerin, tarkkuutta vaativa työ, että ketjypyörä asettuu oikeaan kohtaan.
Laakeri kannattaa valita nopeakierroslaakeri, saattaisi kestää seuraavan kerran enempi ajokilometrejä.Laakerin hinta siinä 10e.
tallensin sen tänne koneellekin