Meijän vauvelilla on pää toiselta puolelta hieman "littana" kun aina nukkuu naama samaan suuntaan. Muutenkin on hieman toispuoleinen, eli kattelee ja yrittää kääntyä yms. enemmän vasemmalle.
Onko muita joilla sama juttu? Minkälaisia ohjeita ootte neuvolasta saanu?
Meitä kehotettiin nukkumaan välillä oikealla kyljellä...pitää peitto kiristää niin että vauva pysyy kyljellään...ja puhutella, leikittää jne. oikealta puolelta, jotta vauveli kattelis sinne enemmän.
Itte oon vauvana ollu samanlainen, ja ihan hyvä on tullu, joten hirveästi ei asia huoleta, mutta kokemuksia ois mukava jakaa :)
pään muoto
4
898
Vastaukset
- oli..
pojalla oli hirmuinen pahka oikealla puolella,oli juuttunut synnytyskanavaan vähäksi aikaa.Nukuteltiin sitä sitten kyljillään,tyynyillä tukien ja selällään vuorotellen.Kyllä se siitä sitten hävisi ja minusta ainakin, kaunis pää tuli =).
- .............
oli sama juttu,että vauvan pää oli toiselta puolelta littana varsinkin kun katsoin vauvan pään päältä niin jopa otsa oli toiselta puolelta littana..tuttava sanoi asiasta joka kerta neuvolassa ja ne vaan käski nukuttaa toisella kyljellä..ei auttanut..lopulta kun tarpeeksi oli asiasta sanottiin neuvolassa niin sieltä lähetettiin sairaalaan tutkittavaksi..lopulta todettiin,että aukileet olivat luutuneet jo vauvan ollessa mahassa...vauvalle tehtiin vuoden iässä suuri pää leikkaus..nyt "normaali",mutta lapsella on muovista rakennettu osa kallosta..Suosittelen,että otatte asiasta selvää jos ei pään muoto alkaa näyttään normaalilta...
- kans
sma juttu oli. Eka just piti tehä noita mitä tekin ja sitte saatiin lähete fysioterapiaan. Siellä sitte käytiin ja saatiin kotiin ohjeita. Mm yx oli, että käsistä kiinni ja rullailta vauvaa puolelta toiselle, että vahvistuisi molemman puolen lihakset.
- kuitenkin
nukuttaa vauvaa molemmilla kyljillä alusta saakka, jottei päähän tule näitä litteitä kohtia. Koska se on ihan totta, että se voi johtua siitä. tietenkin voi olla paljon muitakin, ei ehkä niin yleisiä syitä kuin toi yllä mainittu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?6092772- 1071462
Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh671446Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831370- 1381246
- 1121232
- 1001040
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1351023- 48940
- 47871