henkilöstörakenne päiväkodissa

millainen henkilöstörakenne päiväkodeissa nykyisin on ? Onko ryhmissä 1 vai 2 lastentarhanopea , kuinka monta lastenhoitajaa/lähihoitajaa ? Tai onko lastentarhanopeja enää olllenkaan kuten silloin kuin vanhimmat lapseni olivat päiväkodissa. Olen kuullut että sosionomeilla tai muilla on nyt täytetty lastentarhanopejen paikat.Miksi ihmeessä, kun lastentarhanopet ovat just ymmärrykseni mukaan pienten lasten opetuklseen ja kasvtukseen erikoistuneita? Tahtoisin vain parasta hoitoa ja kasvatusta tälle nuorimmaisellenikin.
31053
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Päivähoidossa on 1 opettaja/hoitaja 7 lasta kohden. Jokaisessa ryhmässä tulee olla vähintään yksi opettaja (lastentarhanopettaja, varhaiskasvatuksen kandi, sosiaalikasvattaja, sosionomi (AMK)tai kasvatustieteen maisteri, jolla on varhaiskasvatus pääaineena). Lisäksi ryhmässä toimii hoitajina yleensä lähihoitajia, tai muita 120 ov sosiaali- ja terveysalan tutkinnon suorittaneita. Eli yleensä ryhmässä on näitä ns. opettajan koulutuksen saaneita 1 tai 2 ja tästä riippuen yksi tai kaksi hoitajaa, yhteensä 3 työntekijää. Lisäksi ryhmässä voi olla harjoittelijoita, avustajia yms. joita ei kuitenkaan lasketa tähän lain vaatimaan 7 lasta/1 työntekijä. Olen aivan samaa mieltä kanssasi että lastentarhanopettaja (tai varh.kasv kand./ maisteri) on henkilö jonka tulisi olla ryhmästä pedagogisessa vastuussa. Tänäpäivänä kuitenkin myös sosionomi (AMK) ón kelpoinen toimimaan päivähoidossa opettajana tietyin poikkeuksin. (ilm. jotakin täydennyskoulutusta tullaan vaatimaan/vaaditaan, riippuen hoitopaikasta).

Sosiaalialan koulutus on kokonaisvaltainen koulutus, mutta siinä perehdytään koko ihmisen elämänkaareen, kun taas lastentarhanopettajat ovat keskittyneet koko opiskelujensa ajan lapsen kehitykseen ja oppimiseen. Tässä tulisikin pohtia onko päivähoito sosiaalipalvelua vai sosiaalipalvelua sekä lapsen kasvatusta, koulutusta ja opetusta tulevaisuuteen...

Äänestä
  • yli 3 vuotiaita lapsia saa olla 7 yhtä aikuista kohti (21 lasta/ 3 aikuista)

    alle 3 vuotiaita lapsia saa olla 4 yhtä aikuista kohti (12 lasta/ 3 aikuista)

    Äänestä

  • aada kirjoitti:

    yli 3 vuotiaita lapsia saa olla 7 yhtä aikuista kohti (21 lasta/ 3 aikuista)

    alle 3 vuotiaita lapsia saa olla 4 yhtä aikuista kohti (12 lasta/ 3 aikuista)

    ja eskarin aikana puolestaan 13 lasta/ope, siitä jos menee lapsimäärä yli niin hoitaja kaverina 20:een asti
    yli 20 lapsen ryhmässä tulee olla 2 opea.
    Eskarin ulkopuolisen hoidon aikana pätee tuo 7/ope tai hoitaja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


iltatähdykän äiti kirjoitti:

millainen henkilöstörakenne päiväkodeissa nykyisin on ? Onko ryhmissä 1 vai 2 lastentarhanopea , kuinka monta lastenhoitajaa/lähihoitajaa ? Tai onko lastentarhanopeja enää olllenkaan kuten silloin kuin vanhimmat lapseni olivat päiväkodissa. Olen kuullut että sosionomeilla tai muilla on nyt täytetty lastentarhanopejen paikat.Miksi ihmeessä, kun lastentarhanopet ovat just ymmärrykseni mukaan pienten lasten opetuklseen ja kasvtukseen erikoistuneita? Tahtoisin vain parasta hoitoa ja kasvatusta tälle nuorimmaisellenikin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu