Hämmentävää... Näin uutena Saabistina täytyy kysellä typeriä välillä. Onko noin, ettei Saabbini ilmastointi (manuaali) toimi ollenkaan, kun ulkolämpötila alittaa 0 C:tä? Ohjekirjassahan näin lukee. Tämä on ensimmäinen autoni, jossa on ilmastointi, joten kysymys saattaa olla todella naurettava. Mutta on myöskin ensimmäinen Saabini, joten tästä se lähtee!
Saab 9-3 ilmastointi
3
1074
Vastaukset
- NG900 -94
Ei ilmastointi pakkasen puolella toimi missään autossa. Monesti raja on säädetty paljon ylemmäksi, tyypillisesti noin 7°C:een.
Pakkasella ongelmia kaksi, 1. kondenssiveden jäätyminen järjestelmään ja 2. jossakin tulee vastaan kylmäaineen höyrystymisraja.
Eihän pakastimien koneistotkaan pakkasessa toimi, kylmäaine taitaa tätänykyä olla sama kummissakin laitteissa. - JJ
Jos en ihan väärin muista ni vm.2000 9-3:ssa on raja 4-astetta, ja tosiaan kondensivesi jäätys ja putket menis tukkoon jne.
- liukku
Minulla on vanhempo saab 9-3 ja siihen tehtiin keväällä huolto,kun ei toiminut ilmastointi kunnolla.Sen jälkeen ei toiminut ollenkaan.Menin huoltoon takaisin ja sanoivat,että siellä on vuoto putkessa.Nyt tuli 351€ lasku lisää kevääseen parin sadan euron laskuun.Tuntuu,että rahastetaan! :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 193737
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit243049En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m322305- 912105
- 191966
- 261632
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui401586- 321502
Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta
Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava4871430Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91414