Mikä heidän islam tulkinnoissaan oikein mättää että se politisoituu lännen halveksunnaksi..eihän sellainen ole enää islamia jos toistaan vihaa ja vieroksuu.Ei sellainen ollut profeetan sunna.
Heillä taitaa olla omakohtaista kaunaa hallituksia kohtaan.
Maailmassa tapetaan ihmisiä muitakin kuin muslimeja eri maiden toimesta ei se ole syy vihata tai boikotoida yksittäisiä valtioita.Sellainenhän on terrorismin alkua jota salafit levittävät.Subhaanallaah!
Heillä taitaa olla omakohtaista kaunaa hallituksia kohtaan.
Maailmassa tapetaan ihmisiä muitakin kuin muslimeja eri maiden toimesta ei se ole syy vihata tai boikotoida yksittäisiä valtioita.Sellainenhän on terrorismin alkua jota salafit levittävät.Subhaanallaah!
Vastaukset 22
Vanhimmat
Minä en ole koskaan kuullutkaan tuollaisesta ryhmästä.
http://www.allaahuakbar.net/important_issues_of_islaam/adaab_of_conversation.htm
Salafit ja wahabbit ovat läheisiä toisilleen hae hakukoneella....
http://fi.altavista.com/web/results?itag=ody&q=salafi suuntaus&kgs=1&kls=0
sinänsä aatteessa ei ole pahaa eikä suuntauksessa mutta se miten ihmiset ovat sen käsittäneet käytännössä toteuttaneet ainakin täällä suomessa että toisia ei sitten hyväksytäkään.Dawa mitä he tekevät ei ole "suvaitsevaista eikä huomaavaista"Dawa on lähetystyötä muslimien kesken jota pääasiallisesti tekevät Jamaat tabligh:it eivät niinkään muut ryhmät.Eli kysymys on lähinnä henkilöiden itsensä käyttäytymisestä ja tulkinnoista kuin itse aatteesta.Tässä taas nähdään selkeästi että aate voi olla hyvä mutta se kuinka sitä tulkitaan ja kuka sitä tulkitsee voi muuttaa kaiken ylösalaisin.
http://www.angelfire.com/oh4/allah/salafiyyah.html
Eli kuten näät se on aika puhdasta islamia sitä oikeaa...mutta kun nuo salafit tapaavat herkästi näyttää omat persoonalliset tuntemuksensa tehdessään tuota dawaa ihmisille jotka eivät ole niin pitkällä esim. henkisesti uskonsa tiellä mutta pyrkivät siihen.Tällä en tarkoita mikäli salafi lukee tätä ...sitä että kaikenlainen epäuskottomuus tai lipsumiset tulisi sallia.
tuomitakaan tai hyökkäävällä asenteella ruveta oikomaankaan.Tällä palstalla on hyvänä esimerkkinä nikki ranyaa kun tuli huivista kysymys..yhdyn kyllä hänen mielipiteeseensä mutta en halveksuvaan asenteeseensa millä hän esitti asiansa.
Vaikuttaa hyvin vaativalta ainakin näin ulkopuolisesta.
on myös inhimillinen looginen ja maalaisjärjellä toteutettavissa ilman huonompien luonteenpiirteiden esille tuomista.Sekä yhteistyössä ns kaafireidenkin kanssa ilman että oma islamin harjoituksemme tai kuvamme siitä kärsii.
muslimin uskonnonharjoitusta ei haittaa kanssakäyminen eriuskoisten tai uskontoa harjoittamattomien kanssa? Ymmärsinkö oikein?
hieman myöhemmin..
että Bin Laden on salafi?
olisikaan en ymmärrä miksi noita ladeneita ym edes sanotaan salafeiksi tai muslimeiksi eihän tollanen kuulu salafin saati musliminkaan hyveisiin.
...yleensä et tiedä mistä puhut, mutta suu kyllä napsaa tiuhaan tahtiin.
kukaan ei vihaa amerikkalaista tai juutalaista sen takia mikä hän on, vaan mitä hän tekee. katso mitä länsimaat tekevät jokaisessa muslimimaassa, tällä hetkelläkin kun kirjoitan muslimeita tapetaan heidän toimestaan.
vaan hyväksyy kohtalonsa on sama kuin viljelisi vihaa kun ylenkatsoo toisia kansakuntia.Täytyisi luottaa jumalaan ja antaa olla.Kaikella on tarkoitus.
Minä en käsitä että salafit (kaksi eri salafiryhmää suomessakin molemmat seuraavat kirjaimellisesti koraania ja profeetan sunnaa, toinen ryhmä vain ei tee minkäänlaista yhteistyötä lännen kanssa edes rauhallisen yhteiselon luomiseksi maan päälle uskontojen välille sen takia että jotkut maat tappavat muslimeja)
Ja kirjoittaja itse on sitten muslimi joka vihaa vihaamista ja muuta väkivaltaa ja ymmärtämättömyyttä.
Mistä tiedät kaiken? Onko kivaa, kun tiedät mitä maailmassa tälläkin hetkellä tapahtuu?
Voin muslimina sanoa että tiedän omalta kohdaltani sen minkä oikeaksi ja totuudenmukaiseksi koen ja näen.Turha sinun on hyökätä toisia vastaan olitpa muslimi tai et jos näkemyksesi ei ole sama.Minä voin sanoa omani ihan vapaasti.
Ei se vielä synti ole ollut että kritisoi ja kertoo oman näkemyksensä.Reaktiosi on tosi salafimainen näin muslimi näkökulmasta katsottuna.He reagoivat hyvin kapea-alaisesti asioihin ilman mitään joustavuutta tai näkökulmien vertailua.
Ja joskus ei edes saa kohteliasta vastakaikua vaan melkein tuomion (joka muuten kuuluu vain allahille) ja halveksuntaa vihamielisesti ilmaistuna jos pitäisi heidän kanssaan päästä yksimielisyyteen.Astagfirullaah joku sisko on todella tuomitseva ja hyväksymätön ja kirjoittelee tuon tuostakin lehtiin ja palstoille haukkuen toiset jotka eivät sovi hänen islam raameihin.Muistuttaisin tätä muslimia siitä että allah on tuleva tuomitsemaan jokaisen muslimin ja että jokainen muslimi on yksilö joka vastaa teoistaan allahille ei siinä muu nakutus auta.
http://www.allaahuakbar.net/important_issues_of_islaam/adaab_of_conversation.htm
Kulkeekohan Muaadh laput silmillään, kun väittää
että vain länsimaat tappavat muslimeja. Kyllähän
muslimit itse tappavat toisiaan tehokkaasti esim
Irakissa, suunit ja shiiat taistelevat toisiaan vas-
taan. Algeriassa ja Sudanissa tappaminen on vähentynyt, mutta jatkuvasti sielläkin teurastetaan
toisinajattelijoita.
Sudanissa on tapettu n 200000 mustaihoita muslimia,
samoin Algeriassa yli satatuhatta. Jos muslimi tap-
paa toisen muslimin se ei ole uutinen, mutta jos
kristitty tappaa hänet, siitä tehdään iso uutinen.
>>Jos muslimi tap-
paa toisen muslimin se ei ole uutinen, mutta jos
kristitty tappaa hänet, siitä tehdään iso uutinen. >>
Itse asiassa siitä, kun muslimi tappaa muslimin, tehdään jatkuvasti isoja uutisia. Etkö ole lukenut sanomalehtiä ja vaikkapa tätä palstaa? Sinäkin kerrot näitä isoja uutisia.
Kun joku kirjoittaa jotain täällä, se on Aapolle uutisointia. Kaikki julkistaminen on siis uutisointia. Miksi katsoa uutisia, kun voi lukea uutiset täällä?
Aapo on trolli.
..lukutaito?
kirjoitustaitosi. Jos et osaa lukea edes omia viestejäsi, mitenkäs muidenkaan. Ymmärrän.
Kirjoitin:
”Itse asiassa siitä, kun muslimi tappaa muslimin, tehdään jatkuvasti isoja uutisia. Etkö ole lukenut sanomalehtiä ja vaikkapa tätä palstaa? Sinäkin kerrot näitä isoja uutisia. ”
Kommentti:
”Hehehe
Kirjoittanut: Hauska ajatus 11.4.2006 klo 17.00
Kun joku kirjoittaa jotain täällä, se on Aapolle uutisointia. Kaikki julkistaminen on siis uutisointia. Miksi katsoa uutisia, kun voi lukea uutiset täällä?
Aapo on trolli”
Taidatko tavata: SA-NO-MA-LEH-TIÄ JA VAIK-KA-PA TÄ-TÄ PALS-TAA.
Treenaa vähän, kyllä se siitä.
siteeraan tiukkis salafi siskojani ja veljiäni..haluan tietää mikä on tarkoituksenne?
Maailma ei muutu islamilaiseksi eikä sen tarvitsekaan.
Mitä teillä on tarkoituksena osoittaa tällä "jihaadillanne"?
Mihin lopputulokseen luulette pääsevänne, uskontoon ei voi pakottaa?
Miksi luulette että meille muslimeille koituisi jotain väärää tai joutuisimme alakynteen tai haramin armoille jos käymme lännen ym. kaafireiden kanssa dialogia ymmärtääksemme paremmin toisiamme ilman että joudumme mistään luopumaan?
Eikö ole totta että profeetta oli suvaitsevainen, jätättekö siis omilla tulkinnoillanne osan profeetan sunnaa huomioimatta ja noudattamatta.Ei kai salafihan on tosi tien kulkija islamissa.. :)
Ei paratiisi löydy duniasta eikä umpimielisyydestä vaan..
oikean muslimin löytää hyvästä ja nöyrästä sydämmestä joka seuraa jumalan sanaa ilman että jättää siitä osia pois tai ottaa yhden suunnan niistä monista jakeista.