onko olemassa mitään kasvia mikä menestyisi mökillämme?mökki sijaitsee saaressa, tontille paistaa aamu/aamupäiväaurinko. Tontti on kallioinen, jossa kasvaa lähinnä puolukkaa, mustikkaa, sammalta(?)puina mäntyä ja muutama koivu. Mökin takana alkaa metsä, joten ajoittain aika varjoinenkin paikka.Multaa ei juurikaan ole, eli se olisi sinne itse kannettava.Mutta mikä tuollaisissa olosuhteissa kasvaa, ja varsinkin kun siellä ei olla kuin viikonloppuisin, eli kuivuuttakin olisi kestettävä.olisi niin kivaa saada sinne jotakin kukkivaakin, tai edes jotakin kunnon vihreää, olisiko ehdotuksia.(Asutaan Itä-suomen läänissä)
Vastaukset 2
- Kokemuksia,.
Paikkahan sinulla on ihanteellinen kuivan paikan kasveille. Meillä on "pihapiiri" mökillä saman kaltainen- kuivaa, paahteista, kivikkoista männikkö kangasta Itä- suomessa, Saimaan rannalla. On opittu monien vuosien epäonnistumisien kautta, että kyllä sen karunkin maan saa kukoistamaan.
Ensiksi, kerrot että tontilla kasvaa mäntymetsää, silloin maaperä on liian hapanta- siinä ei kasvit viihdy. Mutta apu löytyy kalkituksessta. Me tehtiin näin: ostettiin säkkimultaa ja kalkkia. Kivien välit mihin oli tarkoitus istuttaa, niin perusmaa pöyhittiinpohjia myöten ja siihen lisättiin säkkimultaa ja kalkkia- mustikan varvut revittiiin pois. Siihen sitten siemen kylvö tai sitten siirrettiin kasveja luonnosta juurinen kerätyistä kasveista.Monivuotiset siemenet itävät ennen kukintaa hitaasti( vaatii kärsivällisyyttä).
Mutta se kyllä kyllä palkitaan.
Lajeina meillä on mm. Keltamaksaruoho, Isomaksaruoho, kangasajuruoho (leviää runsaasti). Ketoneilikka(punainen)(erittäin kaunis).Kissankäpälä (ei viihdy erityisen hyvin), Kissankello (lisääntyy hitaasti). Mäkitervakko (kaunis, kukkii juhannuksen tienoilla.Ja Keto-orvokki, joka on paras, eli yksivuotinen ja kukkii toukokuusta- syyskuuhun ja siementää jatkuvasti. Nämä lajit kestävät kestävät kuivuutta erittäen hyvin, eivät vaadi kastelua kuin pitkinä pouta jaksoina. Mutta jos kastelet, niin kastele sitten perusteellisesti, että maapohja menee märäksi pohjiamyöten, sillä pieni ripaus vettä jättää kasvien juuret pintaan.
Älä osta ulkolaisia taimia, ne ei oikein kestä Itä-Suomalaista kovaa talvea. Luota kotimaiseen karuihin olosuhteisiin tottuneita taimia ja luonnonmukaisesti keskisuomessa kasvatettuihin siemeniin, jotka ovat suomalaista alkuperää.
Siemeniä saa muunmuassa; www. suomenniittysiemen. fi ja www. pratensins.fi . Nämä on luotettavia siementuottajia. Taitaa olla, että Suomenniittysiemenestä saa myös esikasvatettuja taimia- kannattaa kysyä?..Kyllä näillä eväillä pääset alkuun, mutta tämä homma vaatii sitä pitkäjännitteisyyttä- Meiltäkin meni monia vuosia, ennenkuin päästiin ihailemaan (siitä mistä on haaveiltupitkään),Eli, karunkin maan saa kukoistamaan.
jos sinulla on jotain kysyttävää, niin annappa tulla, yritetään vastata parhamme mukaan.
Ps. Kokeilimme Puna-ailakkia aivan rannan tuntumassa, vähän kosteammassa maaperässä, se viihtyi erittäin hyvin.Kukki runsaasti ja siemeniä tuli paljon, jotka kerättiin talteen. Jos tarvitset puna-ailakin siemeniä, niin meiltähän niitä saat, voitaas lähettää jos kiinnostaa. - puna-ailakkia
mitä maksaa puna-ailakin alut tai siemenet?
Vastaus: puutarhapalvelua at gmail.com kiitos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 81615
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671078Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.261926- 69809
- 63778
- 75741
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?22676Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69651Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?138647- 42609
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32588- 56575
Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?109545- 55528
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.42524- 48509
- 38509
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40503Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20488- 30483