DI sähkötekniikkaa?

Minkälaista on opiskella yliopistossa sähkötekniikkaa? Minkälaisia hommia valmistuttuaan voisi esimerkiksi saada? Ajattelin hakea Ouluun ja sitten joskus suuntautua tuohon elektroniikkaan..Kenelläkään siitä kokemuksia??..tietotekniikka ja elektroniikka kiinnostaisi.. (Saa olla tarkastikkin, luen kyllä :))
3540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sähköllä matematiikasta ei (kuulemani mukaan) pääse eroon sitten millään...eli plussaa jos pitää siitä...korjatkaa jos olen väärässä...sulautettujen järjestelmien suuntakin kannattaisi varmaan tutkiskella läpi...

Äänestä

Olen automaatioteekkari ja olen opiskellut kolmisen vuotta TTY:llä. Olen sisällyttänyt opintoihini lähes ainoastaan sekä elektroniikan ja konetekniikan opintoja. Edelliseen vastaajaan viitaten täytyy kyllä todeta, että matematiikka on sähköteekkarin hyvä(/paha) ystävä. Matematiikan haastavuus esim. juuri tuohon konetekniikkaan on toisessa potenssissa. Ainakin Hourier -herran aivoitukset tulevat hyvinkin tutuiksi...:)

Muuten pidän sähkön opiskelua paljon "eksaktimpana," koska sitä pystytään kuitenkin laskemaan paljon tarkemmin ilman hirveän isoja approksimaatioita. Esim juuri tuolla konetekniikan puolella laskut kaatuisivat malliongelmiin ym.

Muuten sähkön opiskelu on ihan perus luennoilla istumista ja laskuharjoitusten vääntämistä. Harjoitustöitä on suhteellisen vähän, riippuen toki kursseista ja varmaan opiskelupaikastakin. Ensin opetellaan peruskytkentöjä, jonka jälkeen ainakin elektroniikassa tutstutaan komponenttien sielunelämään vähän tarkemmin, jolloin kytkentöjäkin pystyy laskeskelemaan taas astetta tarkemmin. Loppupuolella opintoja on sitten erilaisia ei pelkää sähkönlaskemista -kursseja, kuten EMC -suunnittelua ym. Lisäksi joillain kursseilla on laboratoriotöitä ja on jopa omia pelkkiä laboratoriokurssejakin. Opinto-oppaat selittävät tätä tarkemmin ja joskus jopa melko tootuudenmukaisestikkin. :)

Äänestä
  • approksimaatio = suunnilleen tms.

    ei tollasia sanoja, ei.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaiko tieto-/automaatiotekn... kirjoitti:

Minkälaista on opiskella yliopistossa sähkötekniikkaa? Minkälaisia hommia valmistuttuaan voisi esimerkiksi saada? Ajattelin hakea Ouluun ja sitten joskus suuntautua tuohon elektroniikkaan..Kenelläkään siitä kokemuksia??..tietotekniikka ja elektroniikka kiinnostaisi.. (Saa olla tarkastikkin, luen kyllä :))

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu