mietinpä tässä kun silloin joskus taannoin puhuttiin telkkaripaineista. Onko saatu jonkinlaista uutta tietoa tästä asiasta. että tuleeko edes koko telkkaripainia???
Telkkaripainit
ihmettelijä........
153350
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tietääkseni homma etenee ihan Karin suunnitelmien mukaan eteenpäin. Tervetuloa Pohojanmaalle painimahan, vähän kauempaakin!
Lisätietoa tästä linkistä;
http://www.painiliitto.net/kilpailukalenteri/2006/toukokuu/27mimo/index.shtml
"ilmoittautumismaksun maksaneet painijat pääsevät seuraamaan ottelua 2 euron lisämaksulla"
USKOMATONTA!
-Painijat tekevät koko kisoista mahdolliset, ilman painijoita ei olisi kisojakaan....
Eikös pääsymaksut pidä kerätä muilta tahoilta!
ja dokturshivili tulee suomeen ihan ilmaiseksi...jos sitä matsia nyt edes järjestetään...ja kahdella eurolla voidaan ostaa koko maailma...
Aina sama tyyppi vastaa yhtä fiksusti. Saavatkohan nuoret painijan alut samanlaisia vastauksia?
tyhmiä vastauksia... sitten asiasta voidaan keskustella toisella tavalla kun ei piilouduta nikin taakse...
Pohjanmaan miehet tahtoo suhtautua tunteella näihin painihommiin, mutta parasta on kun ei ota kaikkea vakavasti. Koirat haukkuu, mutta karavaani kulkee.
Tuon aiemman kommentoijan kanssa olen kyllä vähän samoilla linjoilla, että minkä ihmeen takia noilta pikkupainijoilta perittäisiin vielä lisämaksu jostain näytösottelusta? Johan niistä seurat pulittavat osanottomaksut. Pari euroa per naama ja maksajia 200-300. Eihän tuolla summalla ole suurta merkitystä, mutta imagon kannalta on nolo homma, jos pojat eivät ole asiaan varautuneet (tai ovat, mutta tuhlasivat rahat jo teidän kanttiiniin) ja matsi jäisi näkemättä.
Ja ihan rehellisesti sanottuna epäilenpä vaan, jotta vieläkö Myhin ja Dokturin kohtaaminen näytösottelussa kiinnostaa kansaa laajassa mitassa? Eri asia olisi ollut silloin tuoreeltaan Ateenan jälkeen, mutta nyt valtaosalle suomalaisista ei kyseinen matsi sano yhtään mitään.
tähän juttuun mitenkään vakavasti. ja kuten sanottu, niin ilmeisesti käy siten että matsi jää näkemättä. mitä tulee tuohon pariin euroon niin jos pikku painijat sillä pääsee näkemään olympialaisten uusintafinaalin paikan päällä livenä niin sehän on mitätön raha. mitä saa esim. mäkkäristä kahdella eurolla?
sitten siinä tapauksessa että me saamme juttuun mukaan kunnolla sponreita, niin silloin homma on tietysti toinen. tästäkin me olemme seuran sisällä puhuneet. eli voin luvuta, että jos saamme sponsoreita riittävästi, niin silloin osanottomaksu riittää. joka tapauksessa homma ei taatusti tuota sitä mitä siihen uhrataan siis silkkaa rahaa, mutta emme nyt aivan kuus - nolla tätä persenetolla aiota toteuttaa.
noin pikku vinkkinä voisi sanoa, että pitäisi ottaa selvää siitä, mitä nyt vaikka lentolipput koko hommaan maksaa... ja niitä pitää olla kaksi, sillä huoltaja tulee mukana. ynnä että kummankin ylläpidon koko Suomessa olonajan eli yhden viikon maksaa meikäläiset.
mitä tulee siihen kiinnostavuuteen niin onhan siinä tietysti perää mitä sanot. mutta yksi keskeinen syy miksi tätä hommaa on lähdetty viemään eteenpäin on juuri se että edeltävä Helsingin Areenalle tarkoitettu matsi peruuntui ja nyt sitten jotkut väittävät että juttu olisi ollut kari oon vikani.
näin ei ollut, sillä siinä neuvottelupöydässä, josta harkimo oli lähtenyt kesken pois, niin siinä ei ollut meikäläiselle istumapaikkaa. itse asiassa olin silloin siitä pöydästä 450 km päässä. koko jutun mokasivat täysin toiset henkilöt ja kaikkein vettuuntunein koko hommaan oli MYHIn lisäksi minä.
tavallaan tätä juttua on lähdetty nyt toteuttamaan senkin vuoksi, että tämä on eräänlainen anteeksipyyntö MYHIltä. kaiken kun piti olla kunnossa, mutta ei niin ei. mutta katsotaan nyt ensin miten koko jutun käy...
kyllä tuosta asiasta olen täysin eri mieltä! Kansa,muukin kuin painikansa muistaa varmasti "karvaturrin"! Pommin varma juttu!! Loisto idea tämä "revanssimatsi"!! Mikäpä muu painijuttu ylittäisi uutiskynnyksen?
2 euroa??? Ei se oo mitään??? Kaksi OLYMPIA MITALISTITA VASTAKKAIN????
Voisin maksaa samasta ottelusta 100 euroakin vaikka töitä ei ole ja raha on tiukassa!
JOTAIN RAJAA!!!
Täällä ei sais muut suunvuoroo kun Kariooo jo poistais kirjotukset. Tai no sais kirjottaa kunhan ensin ilmoittautuis Karioolle.
Olen nyt sitten tyhmä ilmeisesti. Vai voiko fiksu ihminen esittää tyhmiä kysymyksiä? Voiko tyhmään kysymykseen saada viisailta fiksuja vastauksia? Vai eivätkö viisaatkaan osaa vastata tyhmille viisaasti? Anteeksi vain kovasti! Nyt on sitten tuossa nimimerkinä oikea nimi. En tunne sinuakaan Kari O, eikä O sukunimenä liene edes mahdollinen Suomessa. Ja eiköhän ole ihan sama kirjoitetaanko täällä nimillä vai nimimerkeillä, vai pitääkö meidän tuntea kaikki Karit ja pekat sun muut. Tee Kari profiili itsestäsi ja laita sinne seuratietosi ja asemasi, niin viisastumme hieman.
paitsi että suomen tasavallan perustuslaissa on sellainen pykälä kuin sanavapaus. se on muuten demokratian perusta. tosin se edellyttää kyllä sitä että asiat osataan perustella. herjaaminen ei kuulu tähän lohkoon. ihan noin vaan yhteiskuntaopin perusteena tässä koko jutussa....ja sitten voitkin heti kertoa saman tien että mitäs kirjoitusta olen vaatinut täältä poistettavaksi?
kari ojanen/mietaan molski/kurikka
Tarkoitin vaan että eiköhän tällä palstalla vielä saa kirjoitella nikin takaa vai mitä. Enkä mielestäni ole herjannut ketään olen vain ihmetellyt hyökkäävyyttäsi.
eipä taida Marko lähtee painimaan 95kilosen kanssa. tuskin dokuvili enää edes painii.