Olen ostamassa 80-luvun n. 200 tkm ajettua automaattilaatikolla varustettua autoa.
Automaattilaatikon korjaus on tunnetusti kallista, mutta miten on henkseli-Volvon laita.
Onko Volvon remmin vaihto ym. automaattiin liittyva remppa kallista?
Volvo 340 autom. vs. oikea automaatti
9
2515
Vastaukset
- Ex-340
Minulla oli aikoinaan tuollainen 340 "remmi" Volvo ja muuten autona ihan hyvä. Ne variaattori hihnat eivät ole kohtuuttoman kalliita, mutta itse vaihteisto on. Kyseisen vaihteiston ongelma on vaihteen päälle kytkeytyminen ja korjaaminen kallista. Omassani oli ongelmana vaihteen kytkeytyminen eteenpäin. Vaihteistosta kuului vain kurinaa, eikä kytkeytynyt, mutta viimein houkuttelemalla jäi päälle. Ajon aikana vaihde pysyi kyllä päällä. Kuulin jälkeen päin, että ko. vika esiintyy useimmiten pakille laitettaessa.
Itse sain asian korjattua sillä, että ostin romikselta Saksasta tuodun laatikon ja vaihdatin kaiken varalta sen merkki liikkeessä. Siinä samalla uusittiin myös hihnatkin. Hinnaksi tuli yhteensä 3000,- mk joka on mielestäni kohtuullinen, kun otetaan huomioon tuon merkkiliikkeen järjettömät tuntihinnat. Ko. korjauksen jälkeen koko auto toimi ihan moitteettomasti 70tkm. Noh. erehdyin sen vaihtamaan 740 ja siinä onkin sitten vikoja sitäkin enemmän, mutta se on luku sinänsä.- JJ
Samanlainen vika, vaihde ei meinannut mennä päälle. Volvo-liikkeessä sanottiin, että joku mikrokytkin (?) on mennyt rikki. Korjaus olisi maksanut 500 mk, tästä on siis kymmenen vuotta aikaa. Remmi-Volvoista paremmin perillä ollut kaverini korjasi sitten vian osineen 80 mk:lla. Kuulemma yleinen vika.
Sukkanauha-Volvoja on romiksilla jo niin suuret määrät, että varaosia saa puoli-ilmaiseksi. Koska jotkut yksilöt olivat herkkiä ruostumaan huolimattomasti pidettynä, niitä meni romiksille suht vähän ajettunakin.
Mielestäni CVT-Volvo on mainettaan parempi auto. Eihän se maantienopeuksissa kiihdy enää mihinkään ja kuluttaa kokoonsa nähden paljon bensaa, mutta on kyllä kaupunkiajossa riittävän ripeä ja näppärä sekä maantiellä ajo-ominaisuuksiltaan peittoaa monet isoveljensä. Jos auto ei ole koriltaan laho, niin osta pois. - Ex-340
JJ kirjoitti:
Samanlainen vika, vaihde ei meinannut mennä päälle. Volvo-liikkeessä sanottiin, että joku mikrokytkin (?) on mennyt rikki. Korjaus olisi maksanut 500 mk, tästä on siis kymmenen vuotta aikaa. Remmi-Volvoista paremmin perillä ollut kaverini korjasi sitten vian osineen 80 mk:lla. Kuulemma yleinen vika.
Sukkanauha-Volvoja on romiksilla jo niin suuret määrät, että varaosia saa puoli-ilmaiseksi. Koska jotkut yksilöt olivat herkkiä ruostumaan huolimattomasti pidettynä, niitä meni romiksille suht vähän ajettunakin.
Mielestäni CVT-Volvo on mainettaan parempi auto. Eihän se maantienopeuksissa kiihdy enää mihinkään ja kuluttaa kokoonsa nähden paljon bensaa, mutta on kyllä kaupunkiajossa riittävän ripeä ja näppärä sekä maantiellä ajo-ominaisuuksiltaan peittoaa monet isoveljensä. Jos auto ei ole koriltaan laho, niin osta pois.Minun Volvooni uusittiin toi vaihteiston mikrokytkin, mutta vika ei korjaantunut. Seuraava vaihtoehto oli kuulema uusi vaihteisto, jonka hinta oli silloin 15000,- mk, mutta onneksi löytyi tuo romiksen vaihtoehto.
- Automatti
Koeajoin -86 Volvo 340 DL:n. Auto lähti liikkeelle vain huudattamalla konetta tosi
korkeilla kierroksilla (aivan kuin "kytkin"
olisi luistanut). Tässä yksilössä oli ilmeisesti
vikaa, mutta miten toimii normaalikunnossa oleva
henkseli-Volvo? Ilman em. vikaa olisin auton ostanutkin.- Jannu
Ajotuntuma remmivetoisella on tosiaan kuin kytkin luistaisi. Kierrokset nousevat ylemmäs ja veto on kuminauhamaista. Liikkeelle auton kyllä pitäisi lähteä ihan pintakaasulla. Sittenhän siinä vaihdekepin juuressa on pikkuvaihteen kytkin, joka vastaa normaaliauton ykkösvaihdetta. Ettei olisi ollut nappi pohjassa? Siitä pitäisi kyllä merkkivalon palaa.
Kun olet saanut remmivolvon kiihdytettyä matkavauhtiin, nosta kaasupoljin ylös ja paina rauhallisesti lisää kaasua. Näin laatikossa menee loikkari päälle. Ellei tätä ominaisuutta tiedä, kone huutaa turhaan korkeilla kierroksilla. Kickdown toimii kuin muissakin tomaateissa.
Mitäs vielä... Ai niin, auto kulkee periaatteessa pakilla yhtä lujaa kuin eteenkin päin! Näin ainakin vanhemmissa vuosimalleissa.
- Henkselipaska
Miten kukaan voi sanallakaan kehua noita henkselipaskoja??
Rumannäköinen, isoruokainen romisko. Onneksi ovat jo poistuneet
katukuvasta suurilta osin!! - Voi reppanaa
Sieni simo taas vastailee n.11v vanhaan juttuun.
- Vain kahjo Volvoilee
Henkselivolvo on edelleenkin täysi romu vaikka keskustelusta olisi kulunut sata vuotta!!
- ``````````````
Oot näköjään päässyt autistien kesäleiriltä kotiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1462912Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3672047- 401777
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii371742Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321421Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328965Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110948Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782