voihan pas...

tänään 9 3 ja eka neuvola käynti. Ei sydänääniä kuulunut. apua! nyt pitää vain ootella :( Esikoiselta tällöin jo kuului hyvät äänet. Hirvittää ja ärsyttää.
51140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

terveydenhoitajalta alkaa sydänääniä noilla viikoilla edes etsimään. Usein mitään ei kuulu ja äiti huolestuu vain turhaan.

Äänestä
  • Sen verran itseäni tunnen minäkin, että pyysin neuvolassa rv 10 1, ettei sydänääniä yritetäkään kuunnella. Syy oikeastaan siinä, että kävin yksityisellä ultrassa mielenrauhan takia jo 8 2, jolloin sydän pampatti oikein kunnolla. En halunnut itseäni turhaan huolestuttaa, jos ja kun sydänääniä ei olisi kuulunutkaan. Ensi pe np-ultra ja taas näkee varmaankin tuon sydämensykkeen... Neuvolatätikin sanoi, että harvoinhan nuo edes kuuluvat tuossa vaiheessa.

    Äänestä

Höh, miksi ihmeessä ne yrittää tuossa vaiheessa vielä kuunnella. Kun yleensä sydänääbet ei kuulu vielä noin aikaisin ja sitten äiti menee turhaan paniikkiin. Meidän neuvolassa ei edes yritetä kuunnella ennen rv.14 juuri tästä syystä ja se on mun mielestä tosi järkevää.

Äänestä

Nou hätä! Kävin itse kaksi viikkoa sitten (rv 9 6) neuvolassa, eikä sydänääniä kuulunut. Sain tietysti kamalan slaagin ja kirjoittelin tännekin huolestuneena. Menen huomenna neuvolaan uudelleen, kun 13. viikko alkaa. Toivottavasti äänet kuuluu huomenna.

Äänestä

... minunkaan neuvolatäti suostunut kuuntelemaan 9rv sydän ääniä jotta hänelle eikä minulle tulisi paha mieli. Tässä on ollut pitkiä viikkoja odottaa np-ultraa joka on ensiviikolla. Sitten saamme nähdä ja kuulla mitä massuun kuuluu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paniikkia pukkaa kirjoitti:

tänään 9 3 ja eka neuvola käynti. Ei sydänääniä kuulunut. apua! nyt pitää vain ootella :( Esikoiselta tällöin jo kuului hyvät äänet. Hirvittää ja ärsyttää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu