Makeutusaineista ilmavaivoja?

Itselläni on melkolailla ilmavaivoja ja olen yrittänyt löytää niiden syitä. Onko kenellekään makeutusaineiden päivittäinen käyttö (kahvissa yhteensä noin 6 tablettia päivän mittaan noin pari lusikallista makeutusainetta muussa ruuassa) aiheuttanut ilmavaivoja?
3584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ja kaikki muukin jossa on makeutusainetta.

Äänestä
  • Monessa tuotteessahan sanotaankin että liiallisella käytöllä saattaa olla laksativiisia vaikutuksia. Itse en käytä lighteja tai muita keinotekoisia makeutusaineita. Mieluummin oikeaa sokeria jos esim limsaa juon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko muilla? kirjoitti:

Itselläni on melkolailla ilmavaivoja ja olen yrittänyt löytää niiden syitä. Onko kenellekään makeutusaineiden päivittäinen käyttö (kahvissa yhteensä noin 6 tablettia päivän mittaan noin pari lusikallista makeutusainetta muussa ruuassa) aiheuttanut ilmavaivoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu