Tämä on BGirlin kirjoittama keskustelunavaus lesbopalstalle, josta nousi kauhea kohu (käykääs tsekkaa) puoleen ja toiseen. Avaan nyt tänne saman keskustelun ja toivon teidän kannanottojanne asiaan, vaikkei se teitä henk.koht. koskettaisikaan. Itse olen lesbo! Alla siis kopio BGirlin keskustelunavauksesta...
"Kuulin tuossa huhun, että lesbot eivät oikein ymmärrä bi-naisia, kun ovat kaksijakoisia. Voiko tämä muka olla näin? Eikö kyse ole lähinnä yksittäisistä mielipiteistä vai onko tämä jotenkin yleistä keskuudessanne? Toivottavasti ei... =("
"Kuulin tuossa huhun, että lesbot eivät oikein ymmärrä bi-naisia, kun ovat kaksijakoisia. Voiko tämä muka olla näin? Eikö kyse ole lähinnä yksittäisistä mielipiteistä vai onko tämä jotenkin yleistä keskuudessanne? Toivottavasti ei... =("
Vastaukset 7
Vanhimmat
mitään siis mikä viittaa heterouteen eli ei bissejä missään muodos! ei naisena ei miehenä..
...itse? Hyväksytkö sinä vai luetko itsesi kanahomoihin?
Hmm. hmm. Suomessa nyt vain näyttää siltä, että jos on edes pikkuriikkinen mahdollisuus päästä nauttimaan heteroauvvosta, siitä ei luisteta. Tämä koskee myös niitä (mies)bissejä, joiden pääasiallinen kiinnostuksen kohde on mies. Bissen suusta kuultua: "Haluan lapsia ja perheen. Haluan olla normaali kuten sukuni, enkä erottautua muista". Bi-naisten kohdalla tilanne on vielä tulenarempi, koska sitä ei koskaan tiedä, milloin biologinen kello alkaa tikittämään toden teolla: silloin saavat lesbohaikailut kyytiä, kun naisen on päästävä toteuttamaan "oikeaa" biologista naiseuttaan.
Homoseksuaalisuus ankkuroi yksilön tukevasti tällaisten haaveiden ulkopuolelle - tahtoi hän sitä tai ei: avioliitto ilman tunteita ja seksiä ei oikein iske, vaikka olisikin omakotitalo ja lapset. Sen sijaan biseksuaalille lapset, perhe ja vanhempien sekä ystävien hyväksyntä tuottavat sellaisen määrän "lisäarvoa" suhteelle, että valinta kallistuu lähes aina vastakkaiseen sukupuoleen. Moni biseksuaali toipuu viimeistään kolmenkympin kriisissä nuoruuden hairahduksistaan: unohtaa nuoruuden haihattelut ja alkaa suunnittelemaan elämäänsä järkevästi. Ilmankos homoseksuaalisuutta pidetään pelkkänä ohimenevänä kokeiluvaiheena nuoren elämässä.
Monet queer -teoreetikot, jos heitä nyt näin voi edes kutsua, ovat todenneet, että homoseksuaalisuuden vastakohta ei ole heteroseksuaalisuus, se on avioliitto yhteiskunnallisena instituutiona. Samaa karua kieltä kertoo uskonnollisen oikeiston suhtautuminen homoseksuaalisuuteen: sitä pidetään uhkana juuri siksi, koska seksuaalisuus ja siitä seuraava elämäntavan valinta kyseenalaistavat ydinperheen mallin, jota pidetään yhteiskunnan perusyksikkönä. Tarviiko tähän enempää lisätä, miksi homot ja lesbot suhtautuvat nihkeästi biseksuaaleihin? Puhdas seksittely onkin sitten asia erikseen ja juuri siitä bisset tuntuvat olevan kiinnostuneita. Riittää, kun lukee muutaman ilmoituksen bisse-palstalta: eihän siellä muuta olekaan kuin ryhmäseksi-ilmoituksia.
oon bi, ihastun ihmisiin, en sukupuolielimiin tai maskuliinisuuteen / feminisyyteen. Ihmisissä vaan viehättää se jokin, vaikea kuvailla...hymy? kävelytapa? Olen täysinyksiavioinen, tuntuu ikävältä yleistykseltä tuo aik. juttu
Lainaus: "Puhdas seksittely onkin sitten asia erikseen ja juuri siitä bisset tuntuvat olevan kiinnostuneita. Riittää, kun lukee muutaman ilmoituksen bisse-palstalta: eihän siellä muuta olekaan kuin ryhmäseksi-ilmoituksia. "
Katsopas tarkemmin niitä ryhmäseksi-ilmotuksia. Niissähän aina mies-nainen -pari hakee bi-naista, Suomeksi sanottuna heteromies haluaa nähdä lesbo-aktionia kotonaan (ja nainen on kokeiluhaluinen tai haluaa myötäillä miestä).
Onko sulla joku elämäntehtävä tää joka palstalla ruikuttaminen kys.asiasta?
Ps.Hanki tyttö/poikaystävä niin saat muutakin mietittävää!
..se on mun elämäntehtävä ja ei tarvitse hankkia, kun omastatakaa on jo nainen. Miehistä en ole kiinnostunut, lesbo kun olen! Haluan vain levittää suvaitsevaisuutta, että kaiva vaan ne herneet neästäsi ukkokulta!