Mulla ei ole astmaa tai muutakaan allergiaa, mutta pitkittyneen yskän takia sain lääkäriltä PEF-mittarin lainaan, jotta mittailisin sillä viikon ajan uloshengityksen arvoja. Puhalsin kyllä vastaanotolla useamman kerran ja tulokset näyttivät noin 500 l/min ja ne on kuulemma ihan hyviä arvoja. Mietityttää vaan, millaisia arvoja terveillä on verrattuna esim. astmaatikkoihin? Siis missä menee tuo normaalin raja.. Vai vaikuttaako tohon ikä ja muut tekijät niin, ettei kiinteitä "normaaliarvoja" oikein voida määritellä? Kiitos vastauksista.
PEF-mittarin lukema
opiskelija.
106097
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Täältä löydät viitearvot.
http://www.mtv3.fi/poliklinikka/liite/astma_pef.pdf
Mulla pef vaihtelu ennen lääkityksen aloitusta.
aamuisin 220-250 avaavan lääkkeen jälkeen 330-350
illalla 320-380 avaavan lääkkeen jälkeen: 410-430
ikä 36, pituus 164 cm, paino 64 kg, nainen
Mulla astmaepäily ja tutkimukset kesken. Lääkitys kuitenkin aloitettu hoitava avaava. Suurten erojen takia.
Lääke auttanut.
Nyt arvot pysyy 350-430 asteikolla eli paremmat!!
Mutta jos hometta tulee vastaan niin arvo pamahtaa 110-150 lukemiin. Parissa minuutissa.
Astmadiagnoosiin tehdään spirometriä, bronkodilaatio, impulssioskillometria, NO-typen mittaus ym..
Mulla oli niissä selkeä vaihtelu.
Lisäksi tehdään Prick testejä allergeeneillä.
Mieheni puhaltaa pef mittarin pohjaan että heilahtaa 700---
Arvo pysyy samana oli sitten aamu, ilta, ym. Niin ei tule muutoksia.
Ikä 43, pituus 187 cm, paino jotain 75 kg, mies
Toivottavasti tässä jotain neuvoa sinulle.
400 ja 350. kuulemma ihan hyvät arvot.
Kiitos viestistäsi!
Just tuollaista viitearvotaulukkoa kaipailin. Aika paljon näyttää noi arvot siis vaihtelevan pituuden, sukupuolen ja iän mukaan. Ja lääkityksellä näyttää tosiaan olevan tehoa. Itse oon 21v, nainen, 166cm, joten ihan ok:lta vaikuttaisi nuo arvot ainakin vielä tässä vaiheessa.
Mukavaa kevään jatkoa!
Olen puhallellut nyt muutaman päivän pef-mittariin, lukemat vuorokaudenajasta riippuen välillä 315-395. Alhaiset ovat, kun viitearvot ovat n. 485. Lasketaanko arvojen vuorokausivaihtelu ainoastaan sekä aamun että iltalukeman parhaista arvoista, vai aamun kolmesta puhalluksesta huomioidaan huonoin ja vähennetään se illan parhaasta lukemasta? Tulipa ilmaistua epäselvästi, mutta toivottavasti joku ymmärsi :))
Mulla todettiin astma vaikka puhalsin 420 lukemia ja olo oli aivan tukkoinen ja limainen joten lukemat ovat aivan henk.kohtaisia
Äidilläni on ollut aina alle 400 puhallukset. Eikä hänelle ole ikinä diagnosoitu astmaa.
Pef seurantaa ollut silloin tällöin.
Hän on lyhyt 160cm ja hieman ylipainoa.
Ei siis astmaa kuitenkaan.
Mulla max arvo on 600-610 aamulla ja illalla, silloin kun olen terve. Pituutta 172 ja ikää 28 ja nainen. Astmaa oon sairastanut 26 vuotta. Eipä ne aina usko lääkärissä että on huono olo kun PEF laskee 400:aan. Se on nykyään jo mun kortisoni-kuurin aloitus raja... Aina ne ihmettelee noita lukuja ja kyselee oonko harrastanut kilpauintia... Yksilöllisiä ovat!
Kun puhaltelet alle sadan olevia lukemia, olet sairaalatapaus tai ainakin pikaisen ensiavun tarpeessa.
Nimim. kokeiltu on, ei ollut kivaa. Vielä ollaan hengissä kuitenkin, vaikka vähän pihiseekin.
Suurempien numeroiden osalta olen samaa mieltä, tarvittava virtaus vaihtelee kovasti eikä numeroarvo sinänsä kerro paljoakaan.
oli ainakin viimeksi ku puhalsin jotain 420-450.
ikää on 16v ja astmaa sairastanu n. 5 tai 6v.
ja lääkäri sanoo et mulla ei ole enää astmaa.
700