Syntykää uudesti niin opitte tuntemaan Jumalan ja pääsette Jumalan valtakuntaan(lukee Raamatussa)Vasta uudestisyntynyt tulee vanhurskaaksi ja tottelee Jumalaa-omin voimin teot eivät tule vaan sillon kun on ottanut Kristuksen sydämeen elämän ohjaajaksi.Lukekaa Raamattua.Älkää uskoko ihmisiä ja ihmisten sääntöjä vaan uskokaa Jumalan sanaa-siellä on laki jota ihmisten omat säännöt eivät ylitä.sana on totuus.Jos joku on eri mieltä,sotii Raamattua ja siten Jumalaa vastaan.Siunausta kaikille!
säännöt
...
3405
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sinun ongelmasi on vaan se että puhut nyt sellaisesta asiasto jota ITSE et ymmärrä.
Siis uudestisyntymisestä.
Oppisi on just' tasan väärinpäin. Sinun oppisi mukaan pitää uudestisyntyä, jotta voisi oppia tuntemaan Jeesuksen. Raamatussa nimenomaan Jeesus on hän joka uudestisynnnyttää ihmisen. Ja Raamatun todistuksen mukaisesti Jeesus tulee veden veren ja Hengen kautta.
Uudestisyntyminen tapahtuu uskossa, uudestisyntymisen peson, Pyhän Kasteen kautta.
Jonka Kasteen Jeesus Kristus Jumalan Poika itse on meille kuolleista ylönnousemisensa jälkeen asettanut. Elämä uskossa on elämää Kasteen armoliitossa, lihan puolesta ristiin naulittuna, ja haudattuna yhdessä Kristuksen kanssa, synnin hautaan.
tarkoitin sitä että kun uskoo jumalaan pitää ottaa sen seurauksena uudesti syntyä jotta ihminen voi seurata Jumalaa vanhurskaasti.toisin sanoin oikea usko vanhurskauttaa ihmisen-eivät omin voimin tehdyt teot.
mä ilmasin ton asian tosiaan vähän väärin.puhut totta,hyvä että huomasit.siis tarkoitan että uudesti syntynyt ihminen tulee vanhurskaaksi kun pyhähenki tulee häneen asumaan ja siten Jumalan kirkkaus heijastuu meistä.Vaikka olemme maailmassa emme ole siten enää maailmasta,u know.