Mulla on HTV:n tietoturva ja nyt asensin SpywareBlasterin koneelleni. Nyt kuitenkin AINA kun avaan Blasterin niin HTV:n turvasta tulee ilmoitus, että IE-suojaus on estänyt selaimen mahdollisen kaappaus yrituksen??????
SIIS... onko SpywareBlasteri yrittänyt kaapata selaimeni????
Eikö tämä ohjelma nimen omaan pitäisi estää tällaiset, mutta se tekee itse sitä??
Toisekseen teenkö mä edes mitään tolla Blasterilla kun näyttää tää Welhon tietoturva ajavan saman asian?....auttakkee!!
SIIS... onko SpywareBlasteri yrittänyt kaapata selaimeni????
Eikö tämä ohjelma nimen omaan pitäisi estää tällaiset, mutta se tekee itse sitä??
Toisekseen teenkö mä edes mitään tolla Blasterilla kun näyttää tää Welhon tietoturva ajavan saman asian?....auttakkee!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mitä oikein tarkoitat tuolla että joka kerta kun avaat Spywareblasterin ? Eihän sen avaaminen mihinkään vaikuta, on nääs kokoajan "päällä".
Kun painan sitä sen kuvaketta, mikä on työpöydällä. Esim.päivityksen yhteydessä sen JOUTUU "AVAAMAAN". Joko nyt ymmärsit.....
En vaan ymmärrä miten siitä voi tulla mitään ilmoitusta koska ei mikään suojaus lähde päälle siinä vaiheessa.
Mitä tota ihmettelemään ? Ota Blaster pois, ilmankin pärjää.
>Mulla on HTV:n tietoturva<
-Oikein hyvä eli sinulla on HTV:n tietoturva eli f-secure koneellasi.
>nyt asensin SpywareBlasterin koneelleni<
-Et tarvitse tuota ohjelmaa kun sinulla on jo se HTV:n tietoturva joka suojaa konettasi paljon,paljon paremmin kuin mainittu ohjelma.
>Nyt kuitenkin AINA kun avaan Blasterin niin HTV:n turvasta tulee ilmoitus, että IE-suojaus on estänyt selaimen mahdollisen kaappaus yrituksen??????<
-Aivan oikein niin pitääkin tulla tuollainen ilmoitus, koska se tietoturvasi suojaa konettasi selaimen asetuksien muutoksilta!!
Katso tämä niin ymärrät miten se tietoturvasi suojaa selaimen muutoksia ym.
>Avaa Internet Explorer
>Työkalut
>IE-suojaus (tuo IE-suojaus kuuluu HTV:n (F-secure) Tietoturvaan)
>Määritä IE-suojauksen kokoonpano, näet mitä kaikkea se Tietoturva suojaa selaimellasi.
Miksi kaikki tunkee tota paskaa f-securea? Sonera, Elisa, HTV.
tuolta Hijack-palstalta kuinka hyvin tuo F-Secure oikein suojaa...
Internet Explorer (IE) ei ole selain. Miksei?
Olettekin jo itse tässäkin keskusteluketjussa tuohon vastanneet; ActiveX, tietoturmaa joka paikasta.
Kayttäkää jotain joka on yhtä helppo käyttää muttei sisällä aivan yhtä paljon reikiä. Vinkki teknisemmille, missä selaimessa ainoastaan on ActiveX?!
Siis; olisi pitänyt kysyä että miksi kaikki käyttää IE:tä? Ei sitä että miksi kaikki tunkee F-Securea tms.