Työskentelen apulaisrehtorina pääkaupunkiseudulla.Työhöni kuuluu rekrytointitehtävät yhdessä rehtorin kanssa. Työyhteisössämme on ope, joka aikoo lähteä toiseen kouluun. Itse hän ei ole meille aikeistaan kertonut, kuulimme asiasta vastaanottavan koulun rehtorilta. Missä vaiheessa voimme olematta epäkohteliaita asian ottaa puheeksi? Työpaikkakierto on hyvä asia, ei pidä jämähtää. Mutta minusta rehellisyys ja avoimuus on mukavampaa kuin salapuuhastelu.Dominopalikathan tässä liikahtavat ja meidän koulussamme on pian paikka auki...
koulun vaihto
10
1065
Vastaukset
- Lektori
Meitä on monenlaisia. Toiset hölöttävät kaikki asiansa heti ja toiset odottavat ensin, että asia varmistuu. Luultavasti tämä koulunne opettaja ilmoittaa asiasta, kun se on varmistunut.
Hän ei halua etukäteen toitottaa asiasta
a) ettei tule vahingoniloisia, jos hän ei pääsekään
b) ettei esimies ala jostain syystä lyömään kapuloita rattaisiin - kuka olet,
sillä minun tilanteeni on juuri tuollainen, taidat puhua minusta.
Ilmoitan julkisesti kaikille vasta sitten kun sopimukset on allekirjoitettu uudessa koulussakin.
Sanotaan näin, että lähestyn teitä kahta asian tiimoilta ennen toukokuuta että saatte laittaa paikkani hakuun ajoissa.- ei ole
Suurissakin kaupungeissa rehtorit tuntevat toisensa ja kertovat kollegoilleen heti, kun joku toisen koulun ope on hakeutumasa uuteen kouluun. Taustat, yhteistyökyky yms. tarkistetaan aina.Joten toisaalta on kai aika noloa pitää "salaisuutta" jonka oma reksi on tiennyt jo viikkoja.Mutta saat kai sinä siitä jotain mielihyvää, kun säästelet uutisiasi.
- joo-o
ei ole kirjoitti:
Suurissakin kaupungeissa rehtorit tuntevat toisensa ja kertovat kollegoilleen heti, kun joku toisen koulun ope on hakeutumasa uuteen kouluun. Taustat, yhteistyökyky yms. tarkistetaan aina.Joten toisaalta on kai aika noloa pitää "salaisuutta" jonka oma reksi on tiennyt jo viikkoja.Mutta saat kai sinä siitä jotain mielihyvää, kun säästelet uutisiasi.
Jos täällä pitää asioita puida, niin ymmärrän oikein hyvin miksi opettaja on lähdössä.
- esko
joo-o kirjoitti:
Jos täällä pitää asioita puida, niin ymmärrän oikein hyvin miksi opettaja on lähdössä.
täällähän saa puida ihan mitä vaan.
- tiedän
kuka sinä olet ja odotan että otat asian puheeksi.
- hyötyk
mikähän täällä puimisen hyöty on?
- pässi!
Pysy vaan apulaisrehtorina lestissäsi ja pidä samalla mölyt mahassasi! Tämä ei ole paikka, jossa alat puida omia ongelmiasi! Tätä vauhtia todella pysyt apualaisen ja rehtorin juoksutyttönä!
- tiedä kuka olet,
huijasin. Halusin vain feikkiviestilläni huomauttaa, että nettiä voi lukea kuka tahansa, ja tuon tyyppisiä työasioita ei kannata ehkä puida julkisesti, ei Helsinki niin iso kaupunki ole ;)
- ja espoosta
ja kunhan ääneen ihmettelin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011631
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581061Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140964- 85922
- 61916
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11810Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t268795Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75765Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61732Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342731