Diane novan käyttö ja lopetus

Olen syönyt nyt 4 vuotta diane novaa ja sain sen silloin, kun hain ehkäisyä.. lääkäri oli sitä mieltä että ihoni ei ollut hirveän hyvä (mielestäni ei ainakaan pahaa aknea) ja määräsi diane novaa... Selästä finnit on kadonnut täysin mutta kasvoihin niitä tulee edelleen (mielestäni aivan kuten ennenkin). Ennen minulla ei ollut mitään kuukausikipuja, mutta diane nova aloitti ne. Muita sivuvaikutuksia ei ole (ellei oikutteleva mieliala pillereistä johdu).

Nyt olen harkinnut pillerimerkin vaihtoa ja kauhuissani luin täältä, että finnit olisi palannut diane novan lopetuksen jälkeen. Onko näin? siis kertokaa positiivisia kokemuksia myös jos sellaisia on! Jos taas finnit on palannut, oletteko puhuneet asiasta lääkärille etukäteen ja saanut jotain "ennaltaehkäisevää" lopetuksen ajaksi...?

Kiitos vastauksistanne!!
4759
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

jos vaihdat yasminiin niin epätodennäköistä on et naama alkais pahasti kukkimaan. se on kans ihonlaatua parantava mutta lievempi valmiste. Eli jos olet saanu jo ihoa kuriin niin vähän miedompi pilleri vois auttaa ilman isoa muutosta naamassa. Itselläni yasmin on hiukan parantanut epäpuhdasta ihoa mut eipä mulla mikään akne ole ollutkaan aikoihin enää-...

Äänestä
  • onko kellään kokemusta, että olisi ensin syönyt dianea, sitten yasminia ja sitten ihan tavallisia pilsuja...? niinkun että pikku hiljaa vaihtaisi pois... ettei tulisi yhtäkkistä muutosta noissa hormoonijutuissa..

    voi olla että tuli vaan tällainen tyhmä ajatus.. kommentoikaa.. :)

    Äänestä

syön tällä hetkellä diane novaa,aiemmin melianea,eli voisin vastata vain näin päin ettei ne diane novat parantaneet minun akneani vaikka ne siihen oli tarkoitettu.Selästä finnit katosivat,mutta en pelkäisi vaihtaa merkkiä sen vuoksi että ne takaisin tulisivat.Sanotaan näin että ei ne kovin suurta eroa tehneet finnien osalta,joten tuskin sun iho huononee vaikka vaihtaisit,jos eivät tunnu muuten miellyttävän.Ja diane novaa ei ymmärtääkseni suositellakkaan syötäväksi vuosikausia.

Äänestä

Lopetin Diane Novat puoli vuotta sitten syötyäni niitä 5 vuotta. Pelkäsin finnien palautuvan kasvoihini, koska niitä minulla oli ennen pillerien aloitusta. Näin ei ole käynyt. Tietyssä kuukautiskierron vaiheessa finnejä tulee selkään ja ovat siinä muutaman päivän, mutta häipyvät pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


diane nova 4 vuotta kirjoitti:

Olen syönyt nyt 4 vuotta diane novaa ja sain sen silloin, kun hain ehkäisyä.. lääkäri oli sitä mieltä että ihoni ei ollut hirveän hyvä (mielestäni ei ainakaan pahaa aknea) ja määräsi diane novaa... Selästä finnit on kadonnut täysin mutta kasvoihin niitä tulee edelleen (mielestäni aivan kuten ennenkin). Ennen minulla ei ollut mitään kuukausikipuja, mutta diane nova aloitti ne. Muita sivuvaikutuksia ei ole (ellei oikutteleva mieliala pillereistä johdu).

Nyt olen harkinnut pillerimerkin vaihtoa ja kauhuissani luin täältä, että finnit olisi palannut diane novan lopetuksen jälkeen. Onko näin? siis kertokaa positiivisia kokemuksia myös jos sellaisia on! Jos taas finnit on palannut, oletteko puhuneet asiasta lääkärille etukäteen ja saanut jotain "ennaltaehkäisevää" lopetuksen ajaksi...?

Kiitos vastauksistanne!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu