mitä 225litraseen?

niin todellakin kaikilta vaan ehdotuksia mitä kaloja 225 litraseen kannattais hankkia?
7274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

...ööö....Mistä tykkäät?Katsos eka kannattaa valita joku laji minkä "ympärille" alkaa rakentamaan kokonaisuutta.Vesiarvot?Millainen pohja?

Äänestä

2lehtikalaa
3helmirihmakala(uros ja kaksi naarasta)
avainkirjoahven pari
10 leopardimonnista
Monnisille hienoa hiekkaa

2.
3helmirihmakala (Uros ja kaksi naarasta)
20 rubiinitetraa tai neontetraa
7 keltabarbia
partamonni
10monnista.

Äänestä
  • aika täyttä jos noi laittaa akvaarioon.

    Äänestä

Minä taasen pistäisin

kääpiöakara-parin
2 partamonnia
20 intiaaninsulkaa

TAI

3 helmirihmakalaa (koiras 2 naarasta)
20 kiilakylkeä
2 partamonnia
3 piikkisilmää

Kannattaa valita joku lemppari kala, ja rakentaa muu kalasto sen ympärille :)

Äänestä

Minä laittaisin :
50kpl Komean keijukirjoahven parven,
10kpl partaimumonni parven ja pari
purjemonnia.

Äänestä

Riippuu ihan siitä että haluatko seura-akvaarion vai lajiakvaarion.
Itse tekisin seura-akvaarion(kun on jo vähän niin kuin lajiakvaario).
Ja sitten haluatko merivesi, malawivesi vai makeavesi akvaarion.
Helpoin vaihtoehto on makeavesi. Sinne ostaisin lämpimän veden kaloja. Esim. LEHTIKALAT olisi olisi hyvä vaihtoehto (lehtikalat ovat parvikaloja ja niitä tulisi olla vähintään viisi), niiden lisäksi 2 parvea pienempiä kaloja ja pari isompaa monnia. KIEKKOKALAT olisivat TODELLA näyttävä ilmestys.
Kultakalat ovat myös näyttäviä kaloja (ei jalostetut). Ne ovat kuitenkin pääasiassa lajiakvaarioon soveltuvia. Itselläni on kolmekultakalaa, pari monnia ja 2 sinirihmakalaa sekä aasianmutakala. Ne tulevat todella hyvin toimeen, mutta alku kesästä kun akvaariossa uiskenteli vielä kiilakylki parvi iso kultakala söi niitä sitten välipalaksi, joten pikkukaloja ei kannata ottaa. Jos siis ottaa kultakaloja.Ja muutenkin koko akvaario pitäisi sisustaa täysin kultakalojen pillin mukaan. Esim. monet kasvit kasvisravintoinen kultakala syo mielellään.
...Toivottavasti tästä oli apua edes jollekin.

Äänestä

Akvaarion pohjalle voi ostaa 4-5 monnia jotka voi ihan hyvin olla eri lajeja. Pari kultakalaa voisi olla hyvä hankinta mutta sitten ei voi oikein laittaa
lehtikalaa koska lehtikala on trooppisen veden laji. Kultakala on hyvin arvaamaton, jotkut ovat
aivan rauhallisia ja jotkut voivat syödä pikku kaloja oikein urakalla. Kaksi rihmakalaa on hyvä
hankinta mielestäni ne tulevat toimeen muiden
kalojen kanssa. Ja vielä muutama palettikala jotka puolustavat kyllä poikasiaan ja reviriään
kunnolla mutta kyseessä on kyllä aika iso akvaario. Akvaarioon kannattaa hankkia runsaasti kaikenlaisia luolia eri puolille akvaarioa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rs kirjoitti:

niin todellakin kaikilta vaan ehdotuksia mitä kaloja 225 litraseen kannattais hankkia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu