Vaimollani (60) on alkanut esiintyä kovaa, polttavaa kipua varpa(i)ssa varpaiden päissä, ei vikaa kynsissä.
Kipu on kaikkein kovimmillaan iltaisin töiden jälkeen, kun hän ottaa kengät jalasta. Kipu on milloin missäkin varpaassa, "kuin tulella polttaisi" sanoo vaimoni.
Tk-ääkärit eivät osaa sanoa mistä kipu johtuu. Varpaissa ei näy mitään vikaa ulospäin, ja kipu on kovaa varpaan alapuolella. Aamuisin ei ole kipuja.
Pistivät kortisoni piikin yhteen varpaaseen ja se tuntui helpottavan, mutta kun pistivät toiseen varpaaseen tuntuu kuin kipu lisääntyi.
Auttakaa mistä etsiä lisätietoa, nivelrikko on todettu. entä reuma? osteoporoosi? vai onko hermovaurio?
Vaimoni työ on erittäin raskasta.
Kipua varpaissa
8
13516
Vastaukset
- olen käynyt
homeopaatilla.
- Anonyymi
Homeopatia on huijausta, joka toivottavasti kielletään, kun puoskarilaki tulee voimaan.
ihmiset, jotka sitä mainostaa ovat herkkäuskoisia idiootteja.
- sama
Olen vasta 30, mutta kärsinyt jo 20-vuotiaasta kovasta samanlaisesta kivusta kuin vaimosi. Se on rajoittanut elämääni kovasti. Kipua en voisi itse paremmin itse kuvailla. Minuakaan lääkäri ei ole voinut auttaa. Kipu on tosiaan KOVAA.
Minua on auttanut se, että pidän jalkani lämpimässä ja käytän aina villasukkia yötä päivää jalassa. Vältän kosteutta ja kylmyyttä sekä vetoa parhaani mukaan. Ne pahentavat kipua. Samoin kaikenlainen puristus, esim. kengät ja toisinaan pienikin kosketus ko. kipeisiin kohtiin aiheuttaa lisää kipua. Käytän aina väljiä kenkiä ja vaihdan niitä pitkin päivää erilaisiin. Käytän myös kotona PEHMEÄPOHJAISIA ja mahdollisimman joustavia sandaaleita. Tämä hieman auttaa. Jos jalkoja rasittaa liikaa niin se pahentaa selvästi oireita. Vaimosi työn kerroit olevan raskasta, joten tässä näen myös yhteyden jalkaongelmiin, ainakin pätee itseeni.
Kun kohtaus iskee niin yritän laittaa jalat lämpimään, peittää esim. huovalla ja puristaa mahdollisimman lujaa varpaita kääntäen niitä jalkapohjia päin. Kaikkein parhaimman kivunlievityksen tuo kuuma vesi. Eli äkkiä vaikka vesihanasta kuumaa vettä sankoon ja jalat sankoon.
Istuessa usein joudun laittamaan 1,5 litran muovipulloihin kuumaa vettä ja toisinaan istun niiden päällä tai sitten laitan lähelle sääriä ja jalkateriä.
En tiedä mitä kipu on tai mikä sen aiheuttaa. Eivät lääkäritkään tiedä. Useita lääkekokeiluja on tehty. Nyt on menossa hermosärkyyn ja neuropatiaan tarkoitettu lääke sekä verisuonia laajentava lääke ja kipulääke. Voi olla, että kynnys kivun tulemiseen on korkeampi, mutta ei missään tapauksessa tullutta kipua helpota tai poista.
Toivottavasti näistä löytyy vaimollesi jotain kokeilunarvoista vinkkiä kipua helpottamaan. Tietty voi kokeilla vielä Hirudoid fortea tai Mobilatia, joita saa apteekista ilman reseptiä. - samatoireet
Neuropatiaa
- Nainenx
Minä sain 90- luvulla salmonellan ulkomaanmatkalla. Salmonella aiheutti minulle pahan tulehduksen niveliin. Lähes kaikki nivelen tulehtuivat ja turposivat. Paranin melko hyvin n. neljässä kuukaudessa, mutta aikajoin kivut tulevat vieläkin varpaisiin ja peukaloiden niveliin. Ei siis koskaan ole parantunut täysin ja aikaa on varmaa jo yli 20 vuotta kun sairastuin.
Salmonella kyllä oli puhdas melko nopeasti lääkityksellä.
Lääkäri sanoi, että n. 25% ihmisistä saa tulehduksen niveliin salmonellan jälkitautina. - Anonyymi
Hei
Olen 76v ja minulla on vähän samanlaisia oireita mutta keskivarpaan polttava tunne tulee yöllä? Siihen auttaa kun nousen ylös ja laitan päkiän kylmää lattiaa vasten. Varpaassa ja päkiässä on koko ajan puutunut tunne.
Lääkäri ei ainakaan vielä tiennyt mistä tämä johtuu.
Verinäytteen mukaan se ei pitäisi olla kittiä.
Olisi kiva tietää onko jollain samoja oireita ja mikä siihen auttaisi?
Vesa - Anonyymi
Minulla täysin samoja oireita. Kuvattujen oireiden lisäksi tulee välillä samankaltainen kipu kun varpaat olisi kylmällä ilmalla kylmettyneet ja kun tulee sisälle ja "ne alkaa sulaa" tulee vastaavanlainen kipu. Mistäköhän on kyse?
- Anonyymi
Liittyykö verenpaineeseen tai sydämen toimintaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2837454SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2823927Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti473834"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2942737Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä642193Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa362128Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1392064SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1611998Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re421983Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171781