Viro on aikansa elänyt

Hinnat on kohta Suomen tasossa ja se on pääsyy että ihmisiä ei enää kiinnosta.
Halpaa viinaahan sieltä vaan haetaan ja halpoja lumppuja - eri muodoissa.
111645
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei Riikakaan kovin kaukana ole. Se on edullisempi ja isompi, ihan näkemisen arvonen kaupunki :)

Äänestä
  • sitä voi suositella.

    Äänestä

  • Riika ei ole kyllä yhtään edullisempi missään suhteessa verrattuna Tallinnaan. Hotellit, ravintolat, vaatteet ja muutostokset maksaa ihan yhtä paljon. Yöelämä on ehkä edullisempaa. Eikä Riiassakaan ole paljoa enempää nähtävää vanhan kaupungin ulkopuolella. Jurmala on kiva kesällä.

    Äänestä

  • Naumantas kirjoitti:

    Riika ei ole kyllä yhtään edullisempi missään suhteessa verrattuna Tallinnaan. Hotellit, ravintolat, vaatteet ja muutostokset maksaa ihan yhtä paljon. Yöelämä on ehkä edullisempaa. Eikä Riiassakaan ole paljoa enempää nähtävää vanhan kaupungin ulkopuolella. Jurmala on kiva kesällä.

    Mutta muu latvia sitäkin kiinnostavampi

    etenkin länsirannikko ja vanha Liivinmaa

    Äänestä

Aikansa elänyt, mutta silti miljoona poroa änkee joka vuosi, miksi??

Äänestä
  • väärässä:
    p***a on hyvää !

    Äänestä

Silloin pyöreät 15 vuotta sitten kun Virossa alkoi tavaroita enmemmässä määrin kaupoissa olemaan,eli silloin kun Viron toinen itsenäisyys koitti,sanottiin ,että ei mene kuin pari kolme vuotta niin hinnat on Suomen tasolla.
Tässä sitä vielä vartoillaan,eivät ole vieläkään samalle tasolle nousseet.Tietysti on aina yksittäistapauksia, mutta noin pääsääntöisesti.
Myöskin kaikenlaisia ja erimuotoisia lumppuja,ihan oikea havainto oli se, on myös kiitettävästi riittänyt.Eiköhän jatketa samaan malliin.

Äänestä

Joo, Viro on muuttunut aika tylsäksi matkailukohteeksi. vielä 1994 kun aloin käymään maassa, siellä oli kaikenlaista jännittävää mitä suomesta puuttui. Oli sellaista ex-neuvostoliittoa ja villiä kapitalismia. Kaikki oli vapaata ja kaupan, valtiovalta ei puuttunut joka asiaan. Se oli sellaista extreemiä touhua. Nykyään paikka muistuttaa jo ihan Suomea samoine marketteineen ja ostareineen. On tullut hirveä määrä uusia lakeja ja kieltoja ja kontrollia ihan kuin pohjoismaissa. Enää ei löydy polun päästä 24h kioskia tai yökerhoa. Nyt pitää mennä kai Valko-venäjälle että löytyy seikkailua.

Äänestä
  • hakenut, vaan jotain omaleimaista mielenkiintoista.
    Tunne Tallinnan jälkeen nykyään on kuin Matilda Wredellä 100 vuotta sitten käytyään hyvätekeväisyyskäynnillä vankilassa.

    Äänestä

  • seikkaillua kirjoitti:

    hakenut, vaan jotain omaleimaista mielenkiintoista.
    Tunne Tallinnan jälkeen nykyään on kuin Matilda Wredellä 100 vuotta sitten käytyään hyvätekeväisyyskäynnillä vankilassa.

    Tallinnassa gansterit ja rkolliset eivät ole ristikon takana...vaan vapaana.

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


turistikohteena kirjoitti:

Hinnat on kohta Suomen tasossa ja se on pääsyy että ihmisiä ei enää kiinnosta.
Halpaa viinaahan sieltä vaan haetaan ja halpoja lumppuja - eri muodoissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu