Ajaessa nukkujat

Eräs asia minua aina ihmetyttää, kun näen kiertoliittymien yli ajetun kesällä ja talvella ja aina ei ole päästy ylikään, vaan autoja näkee parkkeeratun siihen keskellekin. Siis eikö niitä merkkejä havaita tien reunoilla, vai ajetaanko puolinukuksissa?

Tässä eräältä tieltä merkkejä kiertoliittymää lähestyttäessä siinä järjestyksessä kuin ovat:

http://groups.msn.com/Kairaketunkuvagalleria/tiest.msnw?action=ShowPhoto&PhotoID=276

http://groups.msn.com/Kairaketunkuvagalleria/tiest.msnw?action=ShowPhoto&PhotoID=277

http://groups.msn.com/Kairaketunkuvagalleria/tiest.msnw?action=ShowPhoto&PhotoID=278

Eikä noissa näy edes kaikki. Noiden lisäksi nopeusrajoitus alenee ensin satasesta kahdeksaankymppiin ja sitten viiteenkymppiin.

Noista huolimatta edessä olevan kiertoliittymän keskusta on täynnä jälkiä, vanhoja ja tuoreita. Siitä menee läpi ainakin yhdet raskaan ajoneuvon jäljet, on tainnut olla melkoista ryminää? Hyvä herätys. Keskellä oleviin "koristeisiin" on myös törmätty, alempia hirsiä on katkeillut ja ympärillä lojuu puskurinkappaleita ja muuta rojua.

Kuva: http://groups.msn.com/Kairaketunkuvagalleria/tiest.msnw?action=ShowPhoto&PhotoID=279

Eikä tuo ole ainoa kiertoliittymä missä noita näkee, samanlaista tasaisesti etelässä ja pohjoisessa.

8

864

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että yritetään ajaa kiertoliittymässä suorinta tietä. Varmaan suurin osa tapauksista johtuu väsymyksestä. Joskus syynä voi olla ajattelemattomuus tai talvella liukkauskin. Eli tullaan liian kovasti siihen liittymään, eikä sitten taitukkaan. Tai humala, pikkuautojen kuljettajilla.

      Joskus niissä ajellaan ihan tahallaan, siis pienemmillä autoilla :)
      Nähty on.

    • ...

      Eikös tuo ole Oulun moottoritien eteläpäästä. Eli vika on siinä, että moottoritie loppuu 300 km liian aikaisin.

      • vazman

        siinä että motari loppuu...vaan siinä että ihmiset ei seuraa ympäristöään ja eivät välitä liikennemerkeistä,tai eivät huomioi niitä...
        Eilenkin Lahdessa ajoin liikenneympyrän läpi,jatkoin suoraan eteenpäin.Mutta huomasin kun vastaantullut Bemari ei edes hiljentänyt liikenneympyrään vaan ajoi samaa 50km/h.Jos olisin käänytnytkin vasempaan siitä,olisi Bemari ollut kyljessä niin että tömähti.


    • K.Ä.

      Yleensä, kun katsoo noita kiertoliittymiin ja liikennemerkkeihin törmänneitä / ulos ajaneita autoja, niin tulee mieleen, että siinä on joku muita parempi joustava autoilija unohtanut, mitä fysiikan tunnilla puhuttiin tangentin suuntaan vievistä voimista.

      • ei puhuttu

        tangentin suuntaan vievistä voimista, vaan normaalin suuntaan vievien voimien rajallisuudesta.


    • ammattimies

      ei mulla ole aikaa jarrutella, pomo vaatii että kuorma on ajoissa perillä. Jos pomo käskee niin mennään vaikka ojaan!!!

    • Elmeri

      Lyhin tie vastakkaiselle ulosmenolle kiertoliittymässä on suoraan sen läpi. Johan sen sanoo järkikin. Minä vedän AINA kiertoliittymät suoraksi, kun olen kalamatkoilla setäni maasturilla! Vain onnettomat jäävät pohjasta kiinni siihen.

      • hölömölö

        Samanlainen höpöttäjä kuin antero!
        aja vaan jatkossakin kaikki mutkat suoriksi, niin hyvä tulee.
        Ei mitään rotia noissa touhuisa.
        kuspäiden sukua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      501
      1439
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1156
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      862
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      61
      835
    5. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      797
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      746
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      72
      714
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      30
      687
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      685
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      681
    Aihe