Eräs asia minua aina ihmetyttää, kun näen kiertoliittymien yli ajetun kesällä ja talvella ja aina ei ole päästy ylikään, vaan autoja näkee parkkeeratun siihen keskellekin. Siis eikö niitä merkkejä havaita tien reunoilla, vai ajetaanko puolinukuksissa?
Tässä eräältä tieltä merkkejä kiertoliittymää lähestyttäessä siinä järjestyksessä kuin ovat:
http://groups.msn.com/Kairaketunkuvagalleria/tiest.msnw?action=ShowPhoto&PhotoID=276
http://groups.msn.com/Kairaketunkuvagalleria/tiest.msnw?action=ShowPhoto&PhotoID=277
http://groups.msn.com/Kairaketunkuvagalleria/tiest.msnw?action=ShowPhoto&PhotoID=278
Eikä noissa näy edes kaikki. Noiden lisäksi nopeusrajoitus alenee ensin satasesta kahdeksaankymppiin ja sitten viiteenkymppiin.
Noista huolimatta edessä olevan kiertoliittymän keskusta on täynnä jälkiä, vanhoja ja tuoreita. Siitä menee läpi ainakin yhdet raskaan ajoneuvon jäljet, on tainnut olla melkoista ryminää? Hyvä herätys. Keskellä oleviin "koristeisiin" on myös törmätty, alempia hirsiä on katkeillut ja ympärillä lojuu puskurinkappaleita ja muuta rojua.
Kuva: http://groups.msn.com/Kairaketunkuvagalleria/tiest.msnw?action=ShowPhoto&PhotoID=279
Eikä tuo ole ainoa kiertoliittymä missä noita näkee, samanlaista tasaisesti etelässä ja pohjoisessa.
Ajaessa nukkujat
8
854
Vastaukset
että yritetään ajaa kiertoliittymässä suorinta tietä. Varmaan suurin osa tapauksista johtuu väsymyksestä. Joskus syynä voi olla ajattelemattomuus tai talvella liukkauskin. Eli tullaan liian kovasti siihen liittymään, eikä sitten taitukkaan. Tai humala, pikkuautojen kuljettajilla.
Joskus niissä ajellaan ihan tahallaan, siis pienemmillä autoilla :)
Nähty on.- ...
Eikös tuo ole Oulun moottoritien eteläpäästä. Eli vika on siinä, että moottoritie loppuu 300 km liian aikaisin.
- vazman
siinä että motari loppuu...vaan siinä että ihmiset ei seuraa ympäristöään ja eivät välitä liikennemerkeistä,tai eivät huomioi niitä...
Eilenkin Lahdessa ajoin liikenneympyrän läpi,jatkoin suoraan eteenpäin.Mutta huomasin kun vastaantullut Bemari ei edes hiljentänyt liikenneympyrään vaan ajoi samaa 50km/h.Jos olisin käänytnytkin vasempaan siitä,olisi Bemari ollut kyljessä niin että tömähti.
- K.Ä.
Yleensä, kun katsoo noita kiertoliittymiin ja liikennemerkkeihin törmänneitä / ulos ajaneita autoja, niin tulee mieleen, että siinä on joku muita parempi joustava autoilija unohtanut, mitä fysiikan tunnilla puhuttiin tangentin suuntaan vievistä voimista.
- ei puhuttu
tangentin suuntaan vievistä voimista, vaan normaalin suuntaan vievien voimien rajallisuudesta.
- ammattimies
ei mulla ole aikaa jarrutella, pomo vaatii että kuorma on ajoissa perillä. Jos pomo käskee niin mennään vaikka ojaan!!!
- Elmeri
Lyhin tie vastakkaiselle ulosmenolle kiertoliittymässä on suoraan sen läpi. Johan sen sanoo järkikin. Minä vedän AINA kiertoliittymät suoraksi, kun olen kalamatkoilla setäni maasturilla! Vain onnettomat jäävät pohjasta kiinni siihen.
- hölömölö
Samanlainen höpöttäjä kuin antero!
aja vaan jatkossakin kaikki mutkat suoriksi, niin hyvä tulee.
Ei mitään rotia noissa touhuisa.
kuspäiden sukua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1574950Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813606SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt352597SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402253Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä962139Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?282046Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632033Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872003Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211506Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051406