http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa.htm:
"Matkapuhelinvalmistaja Nokiaa epäillään työntekijöidensä sähköpostiliikenteen urkinnasta..."
Lienee maan tapa IT-alan firmoissa. Kuka vielä uskaltaa käyttää työantajan sähköpostipalvelinta muuhun kuin työasioihin? Onko joku vielä niin tyhmä, että käyttää, kun on muitakin vaihtoehtoja? Mitä työnantajat kuvittelevat löytävänsä?
"Matkapuhelinvalmistaja Nokiaa epäillään työntekijöidensä sähköpostiliikenteen urkinnasta..."
Lienee maan tapa IT-alan firmoissa. Kuka vielä uskaltaa käyttää työantajan sähköpostipalvelinta muuhun kuin työasioihin? Onko joku vielä niin tyhmä, että käyttää, kun on muitakin vaihtoehtoja? Mitä työnantajat kuvittelevat löytävänsä?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eihän työnantajan sähköpostia saakaan käyttää muihin kuin työasioihin.
jospa vaan kaikki mitä firmat tekee tulisi julki niin ei tuokaan olisi sen rinnalla uutinen tai mikään vaan ihan normaalia, se vaatii sen että joku näistä suurista roistoista joutuu henkilökohtaisesti kuseen ja sitten alkaa loka lentämään siihen malliin että täällä saa kansalaiset pitää kovaa kiinni kaiteesta kun pato purkautuu, kunnes tämä tapahtuu niin hämmästellään ja kauhistellaan näitä pienempiäkin asioita
Oletteko te ressukat noin säikkyjä. Itse olin vuosia k.o. firmassa, kunnes kyllästyin ja vaihdoin paikkaan, jossa maksetaan palkkaakin. Vuosien aikana käytin aina firman postia kuin omaani. Kavereiden kanssa kilpailtiin siitä kenellä viiraa eniten päässä. Kollegoiden kanssa haukuttiin omat ja isommatkin pomot, firmasta puhumattakaan, sekä keskusteltiin, mihin firmaan kukin on seuraavaksi aikeissa mennä. Lopulta kun lähdin, niin totta kai koko prosessin hoidin firman postista.
Pointti on, että mitä siitä, vaikka lukevatkin. Korkeintaan voivat antaa kenkää ja silloinkin on hyvät nahikset vielä saada kunnon korvaukset oikeudessa. Siis, mitä väliä oikeesti.
Onko Nokialla tosiaan niin tyhmiä työntekijöitä, että käyttäisivät firman sähköpostia salaisuuksien vuotamiseen ulkopuolisille? Jos siis oikeasti haluaisi vuotaa tietoja, niin totta kai käyttäisi jotain ulkokpuolista palveluntarjoajaa, jonka postijärjestelmiin ei Nokialla ole mitään pääsyä. Ihan idioottien touhua toi homma. Oikein hävettää nokialaisten puolesta.
kopsata kamat muistitikulle tai vastaavalle ja kryptata se, 4 gigaa saa talosta pihalle, että heilahtaa. Ja nokian "salaisuudet" vittu kuhän kyttääävät isot herrat, kun ei ole muuta hommaa,
samaa paskaa joka talossa.
PS. Tikku ritsalla aidan yli, jos ei muuten...
"Tikku ritsalla aidan yli"
Ei Nokia sentään mikään Auschwitch ole. Jos haluat vuotaa salaisuuksia, niin täytät Nokialta saamasi läppärin 60 Gigan kovalevyn niillä. Iltapäivällä kannat sen Nokian antamassa läppärilaukussa himaan ja poltat kovalevyn rompulle. Vaihtoehtoisesti voit unohtaa läppärin kantamisen vaivan ja joka päivä kantaa repullisen salaisuuksia himaan. Luuletteko, että Nokialla laukut tarkistetaan ovella?
Mitä ne muuten niissä päivän kestävissä Nokian rekrytointitesteissä testaa? Ilmeisesti älyä ei ainakaan, kun taloon on jopa johtoasemiin päässyt niin tyhmää porukkaa, että luulee tollasesta sähköpostiliikenteen urkkimisesta olevan jotain hyötyä. Vai tehdäänkö firman johdolle näitä testejä ollenkaan? Jotenkin tuntuu tyhmältä koko poppoo. Varmaan sama geeniperimä kuin Sonerankin johdolla. Vai onko ne vaan käyneet samojen kouluttajien tyhmyyskurssit? :-)
"Kauniit ja rohkeat", kaikki Nokialaiset ovat ilmeisesti toisilleen sukua ja paranoidisuus leviää geeneissä. Zyprexaa tai Leponexia päähän koko porukalle ja koko poppoo kiinan lentsikkaan.
Muu sekopäisyys ei johdu geeniperimästä, vaan heikon radiotaajuisen säteilyn pitkäaikaisvaikutuksista, mitkä on tutkimuksissa salattu.
Vuonna 2015 80% suomalaisista on paljon sekoboltsimpeja kuin nyt!
"Ei Nokia sentään mikään Auschwitch ole".
Tuosta asiasta voi olla montaa mieltä, Nokialla työskentelevälle ei ole asetettu juurikaan fyysisiä esteitä, mutta näkymättömiä henkisiä esteitä on helvetisti ja jos vähänkin lipsut...
No, koko lafa on kiinassa viimeistään 2010.
Luultavasti eivät kuvitelleet paljastavansa viestejä, jotka sisältävät luottamuksellista materiaalia, vaan ulkoapäin tehtyjä epäilyttäviä yhteydenottoja. Vuosituhannen vaihteessa oli melko tavallista, että epämääräiset kaverit soittivat tai lähettivät postia saadakseen selville luottamuksellista tietoa. Jos kaveriin on otettu yhteyttä ulkoa ja hän ei ole ilmoittanut asiasta eteenpäin, niin sitten saattoivat jatkaa selvityksiä muilla keinoilla.
Viime vuosina tapa on hiipunut ja nykyään vain kysellään tilinumeroita. Ilmeisesti ovat huomanneet, ettei nokialaisilla ole muuta rahanarvoista informaatiota. :) Johto on käynyt testit, jos kaveri pitkän linjan nokialainen. Mikäli tulee suoraan korkeahkoon asemaan organisaatiossa, niin ei joudu läpikäymään kyseistä rääkkiä. Se on vain proletariaattia varten.
60 Gigaa aitoja ohjelmistobugeja, pöytäkirjoja ohjelmistobugeista ja sähköposteja, joissa kerjätään rahaa ties monennenko kerran jonkun typerän kolleegan kakkukahveja varten. Laatuohjemappeja muodossa, jossa niitä ei voi käyttää edes mökin saunan kiukaan lämmittämiseen.
Nokialla on paranoidinen yrityskulttuuri.
Muistuu mieleen eräs Nokian Insinööri, joka sai hepulin kun naapuri yritti lukea "liikesalaisuuksia" henkilöstölehdestä. Voi hyvä luoja.